آخرین عناوین

آخرین سنگر جان آدمی است!

آوای کرمانشاه، امیر صالحی: در سال‌های اخیر اتفاقات اندوه‌بار و قابل‌تأملی در سپهر سیاسی ایران رقم خورده که منجر به بروز شکاف عمیقی بین حاکمیت و ملت شده است، اتفاقاتی که به‌مرورزمان منجر به این مهم شده که می‌توان در سال‌های متمادی و اتفاقات از سر گذرانده نمود آن را مشاهده کرد، اما آنچه که پیداست امروز و در این نقطه به جایی رسیده‌ایم که در خصوص آمار مبتلایان به کرونا افکار عمومی ضریب‌هایی دو تا ده برابر می‌دهند، آمار فوت‌شدگان نیز به همان مقدار ضریب می‌یابد و اعتمادی نه‌تنها به مسئولین امر وجود ندارد بلکه حس ابهامی در اذهان متبادر می‌شود که به صورت مداوم توطئه‌ای در کار است و آن‌ها برای جان آدم‌ها هیچ ارزشی قائل نیستند.
البته به وجود آمدن چنین شرایطی را هنگامی مشاهده می‌کنیم که مردمی که – حتی آنانی که به سیستم مستقر اعتقادی نداشته‌اند- در سال‌های پیشین و بزنگاه‌های متعدد اندکی مشروعیت حکومت را پذیرفته و رای داده‌اند، امید یافته و از تکاپو دست نکشیده‌اند ولی هنگامی که با اتفاقات تلخ و رنجش عمومی مواجه می‌شوند به ناگاه از نظم مستقر بریده و بدان هیچ اعتمادی ندارند. وضعیت کنونی نمونه آن است.
به زلزله آبان ماه سال نودوشش در کرمانشاه برگردیم، سیل عظیم محبت مردم ایران به این مناطق سرازیر می‌شود و گروه‌های مردمی با خودروهای شخصی و با کمک‌های در حد بضاعت یک خانواده به منطقه سرازیر شدند، کمک‌های مردمی به حساب معتمدین مردمی سرازیر شده و غالباً ترجیح دادند تا به جای هلال‌احمر و نهادهای عام‌المنفعه خود پا به عرصه بگذارند و کاری بکنند، چرا؟ چون به این باور رسیده‌اند که از نظام سیاسی اجتماعی مستقر کاری ساخته نیست و برای ساختار کارکرد موثری قائل نبوده و بی‌اعتمادند.
در بحران کرونا نیز عدم انسجام صحیح در ستاد کرونا کشور که ناشی از دخل و تصرف سایر ارکان و نهادهای غیرمرتبط در تصمیمات آن‌هاست، و همچنین عدم وحدت رویه در این امر بعلاوه عدم اعتماد عمومی به حاکمیت متأسفانه منجر به این شده که عده‌ای با هر نیتی اعم از متخصص و یا غیر آن با تجویز نسخه‌ها و داروهای سنتی و گیاهی، شیمیایی و غیر آن جان مردم را محل راستی آزمایی ابتکارات خود خوانده نموده‌اند.
متأسفانه در فقدان اعتماد متقابل بین مردم و ساختار مسلط و عدم باورمندی طرفین، بدون امکان سازوکاری صحیح جهت اخذ مجوزهای لازم، صحت سنجی و آزمون‌وخطای آزمایشگاهی، برخی افراد به صورت خودخوانده مدعی کشف داروی کرونا شده و آن را برای درمان بیماران نیز تجویز می‌کنند.
امری که ناشی از همان شکاف دولت – ملت و عدم اعتمادسازی عمومی است، چرا که هر گاه خدشه‌ای به این مهم وارد آمده ترمیمی حاصل نشده و به عمق جراحات در اتفاقات بعدی اضافه گردیده است و همین امر موجب اخذ مجوز هر کاری بدون طی مقدمات و مراتب لازم برای چنین افرادی شده است.
البته در هر صورت در بحث درمان چنین رفتاری توجیه‌پذیر نبوده و باید ضمن طی روند قانونی و اخذ مجوزهای لازم و مراحل آزمایشگاهی مورد نیاز آن اقدام به توزیع دارو نمود و نباید در خصوص درمان جان انسان‌ها بی‌احتیاطی کرد.
نیک می‌دانیم که آخرین سنگر جان آدمی است، هنگامی که بر سر آن نیز قمار می‌شود، چه از طرف حکومت چه از طرف افراد و یا گروه‌های مورد اشاره، باید برای وجدان و اعتقادمان، باورها و ارزش‌های از دست رفته از هر دو طرف، به سوگ بنشینیم.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته نامه آوای کرمانشاه

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور