تاریخ : شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۱ Saturday, 21 May , 2022
6
خانه دسته‌بندی نشده

احتمال فرونشست دو دشت بزرگ در کرمانشاه

  • کد خبر : 14405
  • 21 تیر 1400 - 22:56
احتمال فرونشست دو دشت بزرگ در کرمانشاه

آوای کرمانشاه: اخبار درباره فرونشست احتمالی ۲ دشت کرمانشاه، گرچه چیز جدیدی نیست ولی اعلام آن از سوی مسئول یک حوزه تخصصی آب حائز اهمیت است. سال‌هاست زبان کارشناسان حوزه آب و مسائل زیست‌محیطی مو در آورده از بس که درباره بحران آب در ایران حرف می‌زنند. مسئله کاملاً جدی است و خیلی‌ها هم می‌دانند […]

آوای کرمانشاه: اخبار درباره فرونشست احتمالی ۲ دشت کرمانشاه، گرچه چیز جدیدی نیست ولی اعلام آن از سوی مسئول یک حوزه تخصصی آب حائز اهمیت است. سال‌هاست زبان کارشناسان حوزه آب و مسائل زیست‌محیطی مو در آورده از بس که درباره بحران آب در ایران حرف می‌زنند. مسئله کاملاً جدی است و خیلی‌ها هم می‌دانند که بحران آب از رگ گردن به ما نزدیک‌تر است اما انگار برای کسی اهمیتی ندارد. موضوع فقط راهکارهای مقابله با آن نیست که در این زمینه توقع چندانی نمی‌توان داشت. از سویی قرار داشتن ایران در جغرافیای خشک و نیمه‌خشک و موضوع خشک‌سالی و از سوی دیگر فراتر بودن این بحران از ظرفیت و توان مدیریتی و استعداد افرادی که مسئولیت بر عهده می‌گیرند جایی برای توقع کار خوب کردن و خوب کار کردن نمی‌گذارد. موضوع فقط یک‌چیز است. حداقل کاری کنید بحران آب هم دیرتر همه وجوه زندگی ما را در بر بگیرد و هم خسارت کمتری به دنبال داشته باشد.
در حال حاضر تنها کاری که می‌توان انجام داد مدیریت مصرف آب است. ماده‌ای حیاتی که با هیچ‌چیز دیگری روی این کره خاکی قابل‌معاوضه نیست و هیچ‌چیزی استراتژیک تر و ضروری‌تر از آن برای نه‌فقط انسان که هیچ جاندار دیگری نیست. با این حال موضوع به این سادگی هم نیست که فکر می‌کنید. برای بحث بیشتر در این باره ابتدا صحبت‌های مدیرعامل آب منطقه‌ای کرمانشاه و مدیر جهادکشاورزی کرمانشاه را بخوانید.

** ۲ دشت کرمانشاه در حال نشست است
به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه، دو دشت حسن‌آباد- شیان و روانسر- سنجابی ممنوعه بحرانی شده و در حال نشست کردن هستند.
محمودرضا شهلایی در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با بیان اینکه وضعیت منابع آبی در کشور و کرمانشاه با محدودیت مواجه است، گفت: این امر باعث شده عمق چاه‌های استان برای رسیدن به آب بسیار زیاد شود.
وی ادامه داد: طی ۱۰ سال اخیر اکثر دشت‌های استان ممنوعه یا ممنوعه بحرانی شده‌اند، یعنی میزان تخلیه و تغذیه در آن‌ها برابر نیست.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه اظهار کرد: هم‌اکنون دو دشت روانسر-سنجابی و حسن‌آباد-شیان ممنوعه بحرانی شده و در حال نشست کردن هستند.
شهلایی یادآور شد: نشست کردن دشت به این معنی است که سفره آب زیرزمینی از حیز انتفاع خارج شده و حتی اگر ترسالی هم داشته باشیم دیگر به حالت اولیه برنخواهد گشت.
وی مدیریت وضعیت چاه‌ها و برداشت آن‌ها را عامل تأثیرگذار بر وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی دانست و تأکید کرد: در استان ۱۰ هزار حلقه چاه کشاورزی داریم و نزدیک به پنج هزار حلقه چاه غیرمجاز نیز برآورد شده است.

کرمانشاه قطب کشت ذرت!
جمعه گذشته مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمانشاه در گفت‌وگویی با ایرنا، به بحث کشت ذرت در کرمانشاه پرداخته بود. به گفته او ۹ هزار و ۸۶۷ هکتار از مزارع این شهرستان زیر کشت ذرت رفته است و امسال بیش از ۷۲۰ تن بذر ذرت هیبرید و بیش از ۸۹ هزار تن ذرت دانه‌ای در کرمانشاه تولید می‌شود.
«ابراهیم دارایی» در رابطه با کشت بذر ذرت هیبرید در این شهرستان به ایرنا اظهار داشت: با توجه به مشکلات تأمین بذر ذرت کشاورزان استان از سایر استان‌ها در فصل کاشت، طرح تولید بذر ذرت از چند سال گذشته توسط سازمان اجرا شده که در این راستا و با تلاش کمیته بذر استان و این شهرستان و نیز همکاری کشاورزان حوزه عمل، در سال جاری در ۱۸۰ هکتار از اراضی زراعی شهرستان کرمانشاه ذرت بذری کشت شده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمانشاه گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته کشت ذرت دانه‌ای در مناطق تحت پوشش شهرستان کرمانشاه از اواخر فروردین‌ماه سال جاری شروع شده و در بیش از ۹ هزار و ۸۶۷ هکتار از مزارع روستاهای تابعه شهرستان، ذرت دانه‌ای کشت شده است.
دارایی افزود: در همین راستا مقدار ۲۴۸ تن بذر و سه هزار ۹۴۸ تن از انواع کودهای شیمیایی از طریق مراکز جهاد کشاورزی دهستان‌های تابعه در اختیار کشاورزان ذرت کار قرار گرفته است.
وی در ادامه با تأکید بر اینکه استان کرمانشاه از قطب‌های تولید ذرت در کشور محسوب می‌شود، گفت: کرمانشاه پس از استان‌های فارس و خوزستان سومین تولیدکننده ذرت در کشور است که از نظر متوسط عملکرد در هکتار مقام اول را در کشور دارد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمانشاه ضمن توصیه کشاورزان به کشت و تولید بذر ذرت هیبرید اعلام کرد: گیاه ذرت در صنایع غذایی از اهمیت ویژه‌ای بر خوردار است و این محصول غذایی به همراه گندم و برنج بیش از ۵۰ درصد خوراک مردم جهان را تشکیل می‌دهد.

** وقت است که خون موج زند در دل لعل
استفاده از شعر به عنوان تیتر یا میان تیتر شاید اقدامی حرفه‌ای نباشد؛ اما در شرایطی که هیچ حرف درست و کارشناسی از کسی شنیده نمی‌شود و فقط یک سری عدد بی‌خاصیت است که بین مدیران و رسانه‌ها ردوبدل می‌شود هیچ تیتری گویاتر از یک بیت شعر نیست. مدیر یک سازمانی به اهمیت جهادکشاورزی بدون توجه به بحران آب کشاورز را تشویق به کشت یک محصول آب بر می‌کند آن‌هم در شهرستانی که درگیر خشک‌سالی و کمبود آب است!
از سوی دیگر، رئیس همین سازمان در استان کرمانشاه، در حالی که مدیری دیگر از بحران فرونشست زمین‌ها و دشت‌های کرمانشاه صحبت می‌کند موضوعی مهم‌تر از تراکتور برای صحبت پیدا نکرده است. گرچه می‌دانیم که ادوات کشاورزی بخش مهمی در چرخه تولیدات کشاورزی است و به روند مکانیزه کردن کشت کمک می‌کند اما فکر نمی‌کنیم موضوعی مهم‌تر از ایجاد فروچاله‌های مهیب در آینده نزدیک در دشت‌های کرمانشاه وجود داشته باشد. کافی است یک جستجوی ساده در اینترنت با عنوان همدان داشته باشید تا بدانید کشت محصولات آب‌بر مثل سیب‌زمینی، پیاز، گوجه، هندوانه و … چه بر سر زمین‌های استان همسایه آورده است. نکته تلخ ماجرا اینجاست که همان افرادی که باعث ایجاد فروچاله‌های همدان شدند مدت‌هاست به کرمانشاه سرازیر شدند و اینجا در تدارک تولید فروچاله هستند.
برای اینکه از عمق بحران مطلع شوید کافی است بدانید خطر فرونشست زمین فقط محدود به دشت‌ها و اراضی کشاورزی نیست. چند وقت پیش مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گزارشی منتشر کرد که نشان می‌داد بروز این خطر دو علت مهم دارد: «خشک‌سالی‌های ممتد چندین ساله در کشور»، «استحصال بی‌رویه آب‌های زیرزمینی». این دو اتفاق شرایطی را رقم‌زده که حالا ۱۸ استان کشور در خطر فرونشست زمین قرار گرفته‌اند. استان‌های دربردارنده پهنه‌های با خطر بالای فرونشست زمین به ترتیب گسترش، شامل اصفهان، تهران، کرمان، خراسان رضوی، البرز، فارس، یزد، همدان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، آذربایجان شرقی، زنجان، قم، اردبیل، کردستان، آذربایجان غربی، خراسان شمالی و کرمانشاه هستند. ۱۸ استانی که بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن کشور، جمعیتی حدود ۵۶ میلیون نفر در آن‌ها زندگی می‌کنند و در خطر این اتفاق قرار دارند.
خشک‌سالی یکی از علت‌های فرونشست زمین است که طبیعتاً مدیریت آن در دست ما نیست. اما حفر چاه‌های غیرمجاز هم از دلایل فرونشست است، این چاه‌ها بی‌رحمانه آب‌های زیرزمینی را می‌کشند. برخی چاه‌ها غیرمجاز هستند که باید توسط متولیان آب و آبفا در استان‌ها، به طور کامل «مسلوب المنفعه» شوند. اما برخی چاه‌ها هم با وجود داشتن مجوز، اضافه برداشت دارند، راهکار مقابله با این چاه‌ها اجباری شدن استفاده از کنتور‌های هوشمند در استان‌های پرخطر است.
موضوع مهم دیگر، آبیاری سنتی در حوزه کشاورزی است. وزارت جهاد کشاورزی باید از کشاورزان حمایت کند تا سیستم سنتی آبیاری را با سیستم‌های نوین جایگزین کنند. همچنین کشت محصولات آب بر در استان‌هایی که دچار خشک‌سالی هستند توجیهی ندارد. بر همین اساس است که می‌گوییم در شرایطی که آب هیچ جایگزینی ندارد و هیچ محصول، کالا و تولیدی نمی‌تواند استراتژیک تر از آن باشد باید تمام توجه به کند کردن روند ورود به وضعیت بحرانی آب معطوف شود. گرچه مدیرانی که فقط عدد می‌شناسند، افقی ندارند، بحران‌ها و چالش‌های منطقه‌ای و محلی خود را نمی‌شناسند، بیشتر به فکر راضی کردن این و آن هستند تا انجام کار درست، شیوه در دست گرفتن قدرت به‌گونه‌ای نیست که برای آن‌ها ایجاد مسئولیت کند و… نمی‌توان امیدی به آن‌ها حتی برای انجام بدیهیات داشت.
وقتی در جامعه‌ای، مردم عادی با علم به خشک‌سالی و کمبود آب هر روز کلی آب هدر می‌دهد و موضوعی با این میزان اهمیت حتی اولویت صدمش هم نیست دیگر نباید انتظار داشت مدیرانش خود را به آب‌وآتش بزنند که بحران آب را با خطای کمتری مدیریت کنند.

لینک کوتاه : http://avayekermanshah.ir/?p=14405

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.