آخرین عناوین

از امتداد چشم‌های ما، تا ژرفای حرف‌های شما

آوای کرمانشاه، محمدحامد پورجعفری: مارشال مک لوهان نظریه‌پرداز معاصر رسانه در مبحثی بدیع حواس‌های انسان معاصر را در گستره و امتداد وسیع‌تری از انسان قرون پیشین تعریف می‌کند. در پارادایم نظری وی، وسایل ارتباطی امتداد حواس انسان است. همچنان که لباس امتداد پوست و دوچرخه امتداد پا است. اگر بتوان در این پارادایم شبکه‌های مجازی را در امتداد چشم‌ها و گوش‌های جامعه تحلیل کرد، لاجرم رسانه‌های رسمی نیز می‌توان زبان نظام‌های حاکم دانست که به طبع رسانه‌های رسمی نیز با ترفندهای مختلف در پی افزایش اعتمادسازی و سنجش آن در میان مخاطبین و افزایش ضریب نفوذ خویش‌اند.
اما آنچه موجب می‌گردد که اعتماد جامعه به رسانه‌های رسمی حاکمیتی سلب گردد، دوگانگی و وارونگی میان امتداد حواس بینایی جامعه در شبکه‌های اجتماعی با امتداد گویایی حاکمیتی در رسانه‌های رسمی حاکمیتی است.
به تعبیری با گسترش رویکرد شهروند خبرنگار به‌واسطه شبکه‌های اجتماعی جامعه نظارت دقیق‌تری بر ارکان حاکمیتی دارد و هرگاه میان آنچه که در شبکه‌های اجتماعی می‌بیند با آنچه که در رسانه رسمی حاکمیتی به او گفته می‌شود افتراقی ببیند روند سلب اعتماد تسریع می‌شود.
هرچند نبود و یا کمبود سواد رسانه‌ای جامعه نیز می‌تواند زمینه برخی موج‌سواری‌ها را در این وادی فراهم آورد. آنچه که امروز جامعه در چشمان خویش و در شبکه‌های اجتماعی می‌بیند از آنچه که در رسانه‌های رسمی حاکمیتی نشان داده می‌شود نه‌تنها فاصله دارد بلکه حتی گاهی هم وارونه است. به‌هرروی نمی‌توان از این واقعیت غافل ماند که با ظهور شبکه‌های اجتماعی و گسترش شهروند خبرنگار هم جای دروازه‌بانی اخبار بسیار محدود شده است و هم تیغ سانسور کندتر. شاید در گذشته می‌گفتند که چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند؛ اما امروز به‌واسطه همین امتداد چشم‌های مردم در شبکه‌های اجتماعی، دیگر خیلی نمی‌توان خلوتی را برای آن کار دیگر متصور بود؛ چنانکه افتراقی میان رفتار در خلوت و جلوت باشد. این افتراق میان امتداد گفتار حاکمیت در رسانه رسمی و امتداد حس بینایی جامعه در شبکه‌های اجتماعی به اولین مسئله‌ای که برمی‌خورد، همین اعتماد میان مردم و حاکمیت است و کار بجای می‌رسد که هرچه مردم از تریبون رسمی می‌شنوند، برعکسش را انجام می‌دهند! و عملاً اصل را نه بر برائت که بلکه بر اتهام می‌گذارد که البته تا دیرتر نشده باید از این افتراق‌ها کاست و بر همامیزی‌ها فزود هرچند حتی اگر نیتی هم بر این امر باشد، راه دراز و پر پیچی پیش روی دولتمردان و رسانه‌‌شان است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته نامه آوای کرمانشاه

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور