تاریخ : شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۱ Saturday, 21 May , 2022
5
خانه دسته‌بندی نشده

از سیاهی زلزله تا قرمزی کرونا

  • کد خبر : 13371
  • 11 خرداد 1400 - 11:14
از سیاهی زلزله تا قرمزی کرونا

آوای کرمانشاه: چند سالی از شبی که لرزه بر پیکر استان افتاد گذشته است. لرزه‌ای که مرگبارترین خرابی‌ها را در سرپل‌ذهاب به دنبال آورد. زلزله‌ای با بزرگی بیش از ۷ ریشتر را بسیاری از ما حتی کهن‌سالان و بزرگان و ریش‌سفیدان هم حس نکرده بودند. با این حال چه بسیار کودک و نوجوان در سرپل‌ذهاب […]

آوای کرمانشاه: چند سالی از شبی که لرزه بر پیکر استان افتاد گذشته است. لرزه‌ای که مرگبارترین خرابی‌ها را در سرپل‌ذهاب به دنبال آورد. زلزله‌ای با بزرگی بیش از ۷ ریشتر را بسیاری از ما حتی کهن‌سالان و بزرگان و ریش‌سفیدان هم حس نکرده بودند. با این حال چه بسیار کودک و نوجوان در سرپل‌ذهاب این قدرت ویرانگر طبیعت را با گوشت و پوست‌واستخوان خود لمس کردند؛ چه آنکه یا خود زیر آوار ماندند یا پدری و مادری و برادر و خواهری را زیر آوار از دست دادند. از روزهای سیاه زلزله ۲۱ آبان ۹۶ بیش از سه سال گذشته است گرچه شومی و تلخی رخداد در روان افراد لانه کرده است. رنگ سیاه آن زلزله حتی هنوز هم بر تن مادران داغدار آن دیار باقیمانده است. با این حال این روزها هم سرپل‌ذهاب از رنگی دیگر در هراس است. رنگ قرمز کرونا!
استاندار کرمانشاه در ابتدای هفته گفت که سرپل‌ذهاب تنها شهر قرمز در غرب کشور است. وضعیتی بسیار نگران‌کننده که حتی احتمال قرنطینه کامل این شهرستان مرزی هم وجود دارد. در واقع این شهر بر اساس اعلام ستاد ملی کرونا و با توجه به افزایش آمار مبتلایان و بستری‌های کرونا از نارنجی به قرمز تغییر رنگ داد و جلسه اضطراری با هدف اعمال محدودیت‌های سخت‌گیرانه در فرمانداری این شهرستان تشکیل شد.
در این میان طبق معمول مسئولیت تمام اتفاقات به گردن مردم افتاده است. برای نمونه به این گزارش خبرگزاری ایرنا توجه کنید:
«عادی انگاری کرونا و کم‌رنگ شدن اجرای موازین بهداشتی از سوی عده‌ای از مردم باعث افزایش آمار مبتلایان به کرونا در سرپل‌ذهاب شد که این امر نتیجه‌ای جز تعطیلی برخی کسب‌وکارها و همچنین اعمال محدودیت‌های شدید به‌ویژه در حوزه تردد وسایل نقلیه نداشته است. مقصر قرمز شدن وضعیت سرپل‌ذهاب در شرایط فعلی، افرادی هستند که بدون توجه به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به برگزاری دورهمی‌ها و یا حضور در پارک و بوستان‌ها و یا مهمانی فامیلی و آیین‌های خاک‌سپاری و مراسم ترحیم با حضور شمار زیادی از مردم کرده و این یعنی پاشیدن بذر کرونا در شهرستان که نتیجه‌اش، افزایش مبتلایان به این ویروس است.
چرا بعد از یک سال و چند ماه از باز شدن پای ویروس کرونا به کشورمان و گرفتاری خانواده‌های بسیار، تعطیلی بسیاری کسب‌وکارها و مشاغل، از دست دادن جان عزیزان بر اثر ابتلا به کرونا و متضرر شدن کشور و مردم از این ویروس منحوس، باز هم عده‌ای آن را انکار کرده و هیچ احساس مسئولیتی در قبال سلامت خود و دیگران ندارند و موازین بهداشتی را نادیده می‌گیرند. برخی فکر می‌کنند به‌محض کاهش آمار نزولی مبتلایان دیگر کرونا تمام شده و با بی‌توجهی باعث تند شدن سیر صعودی ابتلا به کرونا شده و همین منجر به بدتر شدن اوضاع می‌شود.»
تردیدی در این نیست که زنجیره انتقال مهم‌ترین عامل در انتقال ویروس کرونا و بحرانی شدن اوضاع است. و البته بدیهی است که مردم این زنجیره انتقال را شکل می‌دهند. اما در این میان مسئولیت عمومی دولت‌ها (دولت در معنای عام نه لزوماً دستگاه اجرایی کشور) به‌طورکلی چه می‌شود؟ مگر قرار نبوده که انسان‌ها به‌جایی به نام دولت اختیار و امکان دهند تا در مواقع لزوم از ابزار مشروع خود یعنی قدرت و زور استفاده کند تا خیر عمومی به دست آید؟ مگر در کشورهای دیگر و به‌ویژه در بخش‌های پیشرفته‌تر جهان مدرن، مردم تمام و کمال پروتکل‌ها و محدودیت‌های بهداشتی را رعایت کرده و می‌کنند؟ آنجا هم بخشی از مردم سعی می‌کنند قرنطینه و پروتکل را دور بزنند؛ اما دولت‌ها تمام و کمال تلاش می‌کنند وظایف خود را انجام دهند. حتی اگر شده در دمکراتیک‌ترین‌هایشان، غیردمکراتیک‌ترین تصمیمات را هم گرفته و ابلاغ و اجرا کرده‌اند. اما در کشور ما نکته قابل‌تأمل، استاندارد دوگانه در مواجهه با امور است! از طرفی برای برخی مناسبت‌ها و ایام خاص، یا مجوزی نمی‌دهند یا سفت‌وسخت از مردم انتقاد می‌کنند که چرا به توصیه‌ها بی‌توجهید و از طرف دیگر در مناسبت و روزگاری دیگر مجوز دورهمی می‌دهند حتی اگر این مجوزها دقیقاً در میانه پیک چهارم کرونا باشد.
به‌هرحال مردم سرپل‌ذهاب بعد از فاجعه زلزله، و البته گذراندن زندگی سخت در این سال‌ها همچون تمام ایرانیان، اکنون با وضعیت شدیدتری از لحاظ پیک کرونایی مواجه هستند. جوال‌دوز زدن به مردم و نقد رفتار آن‌ها در به وجود آمدن وضعیت فعلی خوب است؛ اما به شرطی که دیگران یک سوزن کوچک هم به خودشان بزنند.

واکسیناسیون چهار هزار و ۲۳۴ نفر در سرپل‌ذهاب
معاون شبکه بهداشت و درمان سرپل‌ذهاب درباره واکسیناسیون جمعیت ۹۰ هزارنفری این شهرستان گفت: تاکنون چهار هزار و ۲۳۴ نفر علیه ویروس کرونا واکسینه شده‌اند که از این تعداد، سه هزار و ۴۰۸ نفر افراد ۷۰ سال به بالا هستند.
او افزود: در شرایط نارنجی این شهرستان سه نفر فوت کردند و بستری‌ها نیز به ۲۰ نفر رسید که نگران‌کننده است چون ما از ۳۱ بستری به ۲۰ بستری رسیده‌ایم که کاهش قابل چشمگیری نیست.
مرادی تأکید کرد: در مجموع یک هزار و ۹۶۶ نفر در این شهرستان تاکنون به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۴۸۸ نفر بستری‌شده و تحت مراقبت قرار گرفتند و ۹۲ نفر نیز جان خود را از دست دادند.

محدودیت‌های شدید اعمال می‌شود
فرماندار سرپل‌ذهاب گفت: تغییر رنگ نارنجی این شهرستان از نظر ابتلا به کرونا به قرمز تأسف‌بار است از این رو اعمال محدودیت‌ها شدیدتر خواهد بود.
به گزارش ایرنا، نورالدین فرزادی‌پور، روز شنبه در جلسه اضطراری ستاد کرونا افزود: اولین اثر منفی وضعیت قرمز کرونایی بر کسب‌وکار و معیشت مردم است و مشاغل گروه‌های شغلی ۲ و سه و چهار در این شرایط تعطیل می‌شوند که نتیجه عدم انجام وظایف در رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.
وی اظهار داشت: باید بپذیریم وضعیت موجود نتیجه کوتاهی در انجام وظایف توسط مدیران اجرایی و در ادامه همه اقشار مردم است.
فرماندار سرپل‌ذهاب گفت: شبکه بهداشت و درمان علت قرمز شدن وضعیت موجود را به‌صورت علمی بررسی کنند، همچنین اتحادیه‌ها و سازمان صنعت و معدن بدون استثناء اصناف زیرمجموعه خود را تعطیل کنند چون هرگونه کوتاهی در این خصوص شدیدترین مجازات قانونی را به دنبال دارد.
فرزادی‌پور ادامه داد: مناطق گردشگری و تفریحی به‌صورت مطلق تعطیل شوند، اکیپ نظارت بر بازار باید با حضور مدیران فعال‌شده و بدون ملاحظه اعمال قانون انجام شود.
او تأکید کرد: در سراسر شهرستان، بخشداران به دهیاران این ابلاغیه‌ها را اعلام کنند چون هیچ کوتاهی در این رابطه پذیرفتنی نیست.

لینک کوتاه : http://avayekermanshah.ir/?p=13371

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.