تاریخ : یکشنبه, ۵ تیر , ۱۴۰۱ Sunday, 26 June , 2022
3
خانه دسته‌بندی نشده

انتقادات شهریار حیدری عضو مجمع نمایندگان استان با پاسخ کیوان کاشفی رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه، همراه شد؛ جدال نماینده و بازرگان

  • کد خبر : 11122
  • 10 اسفند 1399 - 14:44
انتقادات شهریار حیدری عضو مجمع نمایندگان استان با پاسخ کیوان کاشفی رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه، همراه شد؛ جدال نماینده و بازرگان

بیش از یک دهه از قدرت گرفتن کیوان کاشفی و یاران همراهش در اتاق بازرگانی کرمانشاه می‌گذرد. در این دوران طولانی عملکرد اتاق کرمانشاه با انتقادهایی همراه بوده است. اما به دلیل اینکه این انتقادات عموماً در دوران برگزاری انتخابات اتاق بازرگانی و صنایع معادن مطرح شده هیچ‌گاه صورت جدی به خود نگرفته و به‌زودی […]

بیش از یک دهه از قدرت گرفتن کیوان کاشفی و یاران همراهش در اتاق بازرگانی کرمانشاه می‌گذرد. در این دوران طولانی عملکرد اتاق کرمانشاه با انتقادهایی همراه بوده است. اما به دلیل اینکه این انتقادات عموماً در دوران برگزاری انتخابات اتاق بازرگانی و صنایع معادن مطرح شده هیچ‌گاه صورت جدی به خود نگرفته و به‌زودی هم فراموش شده است. با این حال این روزها، نامی قدرتمندتر از کاندیداهای اتاق بازرگانی در برابر کیوان کاشفی و همراهان او قرار گرفته‌ است. شهریار حیدری که در مجلس فعلی سمت نائب رئیسی کمیسیون مهم امنیت ملی و سیاست خارجی را بر عهده دارد چند روز پیش در گفت‌وگویی با یکی از خبرگزاری‌ها، انتقاداتی به عملکرد اتاق بازرگانی کرمانشاه و در رأس آن کیوان کاشفی عنوان کرد. انتقاداتی که هم با واکنش برخی رسانه‌های همسو با کاشفی مواجه شد و هم خود کاشفی سعی کرد در برابر این اظهارات موضع بگیرد. مواضع و پاسخ‌هایی که با واکنش تندتر شهریار حیدری پاسخ داده شد. جوابیه حیدری نشان داد که سطح تنش بالاتر و جدی‌تر از آن است که کاشفی و همراهان او فکر می‌کردند. این اظهارات مجالی خوب ایجاد کرده تا عملکرد اتاق بازرگانی کرمانشاه بیش از پیش زیر ذره‌بین قرار بگیرد.
در ادامه نگاهی داریم به این سخنان و واکنش‌ها.

** عملکرد اتاق بازرگانی کرمانشاه به تجار آسیب‌زده است
نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: عملکرد اتاق بازرگانی کرمانشاه به تجار کرمانشاهی آسیب‌زده است.
شهریار حیدری در گفتگو با مهر اظهار کرد: صدها نفر در منطقه اورامانات و قصرشیرین پیله‌ور و تاجر داشتیم که اگر اتاق بازرگانی کرمانشاه واقعاً مفید و مؤثر عمل می‌کرد، قاعدتاً باید پیله‌ور را به تجارت و تاجر را به تجارت بین‌المللی هدایت می‌کردیم؛ ولی برعکس آن اتفاق افتاده است.
حیدری با بیان اینکه تجار بین‌المللی ما به دلیل کم‌کاری و ضعف ساختاری اتاق بازرگانی کرمانشاه و عدم توانمندی و نبود خلاقیت این اتاق به تاجر، تاجر به پیله‌ور و پیله‌ور به کارگر و بیکار تقلیل داده شده‌اند، گفت: روال و کارکرد اتاق بازرگانی کرمانشاه موجب آسیب به تاجران شده است.
نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اتاق بازرگانی هر دوره نزدیک به انتخابات این اتاق تعدادی کارت تجار و پیله‌وران را انباشت می‌کند، گفت: با همان تعداد کارت رأی می‌آورند وگرنه رأی تاجران را ندارند.
نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر اتاق بازرگانی کرمانشاه وجاهتی در بین تاجران دارد خود را در معرض نقد قرار بدهد و برای این کار در مکانی مشخص تاجران را دعوت کند تا نقدهای خود را به عملکرد اتاق بازرگانی بیان کنند و اگر اتاق بازرگانی عملکردی شفاف و مثبت دارد، خود را در معرض نقد قرار بدهد.

** اطلاعات تجاری کشورهای همسایه در اختیار تاجران قرار نمی‌گیرد
حیدری دلیل این مشکلات را این دانست که اطلاعات تجاری و اقتصادی کشورهای همسایه، به‌ویژه عراق آزادانه در اختیار تاجران قرار نمی‌گیرد.
وی تأکید کرد: تجار و پیله‌وران عراقی باید با تجار و پیله‌وران ایرانی از طریق اتاق بازرگانی لینک شوند که تاکنون این اتفاق به‌خوبی نیفتاده است ولی همه ظرفیت‌ها به سمت اتاق بازرگانی هدایت شده و از رانت اطلاعاتی استفاده کرده‌اند و به این ترتیب تجار آسیب دیده و هیچ بهره‌ای از اتاق بازرگانی نبرده‌اند.
نماینده مردم قصرشیرین سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در خانه ملت گفت: این دوره پایان این تفکر حاکم بر اتاق بازرگانی کرمانشاه است و ما شاهد هستیم در استان‌های توسعه‌یافته اتاق بازرگانی از اقتصاددانان تشکیل شده و این در حالی است که در کرمانشاه چنین نیست و در اتاق بازرگانی تسلطی بر علم اقتصاد وجود ندارند و استان کرمانشاه هیچ خیری از اتاق بازرگانی ندیده است.
نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سال‌های اخیر بدترین شرایط حاکم بر اتاق بازرگانی سپری می‌شود، گفت: با کمال تأسف ظرفیت‌های خوب مرز موردتوجه اتاق بازرگانی قرار نگرفته است و رویه‌ها وقتی اصلاح می‌شود که تجار فعال باشند و این در حالی است که از ۱۴ رویه گمرکی در اغلب مرزهای استان به دلیل ضعف حاکم بر اتاق بازرگانی غیر از چند مورد، سایر رویه‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
وی با تأکید بر اینکه مردم مرزنشین استان کرمانشاه از ظرفیت‌های تجاری موجود در مرز بهره نبرده‌اند، متذکر شد: با جدیت به فکر اصلاح امور از طریق ابزار نظارتی و قانونی خواهم بود که منجر به آبادانی و رونق اقتصادی می‌شود و نتیجه را در این مورد اطلاع‌رسانی خواهم کرد.

** جوابیه رئیس اتاق کرمانشاه
پنج روز پس از این اظهارات شهریار حیدری، کیوان کاشفی در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه واکنش نشان داد. رئیس اتاق کرمانشاه دخالت در امور بخش خصوصی استان کرمانشاه را بدعت خطرناکی دانست و گفت: اتاق بازرگانی درخواست‌های غیرمنطقی را نمی‌پذیرد و هرگز در بازی‌های سیاسی وارد نخواهد شد.
به گزارش روابط‌عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی با اشاره به انتقاداتی که اخیراً یکی از نمایندگان مجلس نسبت به اتاق بازرگانی کرمانشاه ایراد داشته، اظهار کرد: طی دورانی که در اتاق بازرگانی بودم همواره از پیشنهادات و انتقادات سازنده استقبال کرده و جوابیه مناسبی نیز برای آن تعریف کردم زیرا عقیده دارم انتقادپذیری یکی از ویژگی‌های یک تشکل موفق است که صداهای بیرون از مجموعه را بشنود و پیگیر آن‌ها باشد.
وی تأکید کرد: اما انتقاداتی موردپذیرش است که سازنده و دارای راهکار باشد و قطعاً نقدهایی که به صورت کلی‌گویی و بدون پشتوانه فنی و راهکار باشد پذیرفته نیست.
رئیس اتاق کرمانشاه ادامه داد: پاسخ ندادن به این انتقادات مطرح شده را جفا در حق اعضا و کارکنان اتاق بازرگانی کرمانشاه می‌دانم و در همین راستا لازم است مختصری از اقدامات و توانمندی‌های اتاق بازرگانی کرمانشاه را مطرح کنم.
کاشفی عقبه علمی و کارشناسی اتاق بازرگانی کرمانشاه را بسیار غنی دانست که از بهترین‌های کشور است و یادآور شد: هم‌اکنون بسیاری از اساتید دانشگاه استان و کارشناسان که با ما افتخاری کار می‌کنند تعامل خوبی داریم که نتایج آن را در ده‌ها کار علمی و سند تحقیقاتی منتشر شده از سوی اتاق کرمانشاه شاهدیم.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه از صادرات سالیانه سه میلیارد دلاری کرمانشاه هم یاد کرد که نزدیک به ۱.۷ میلیارد دلار آن مربوط به تجار داخل استان است و این امر بیانگر تلاش‌های تجار و تولیدکنندگان و حمایت‌های اتاق بازرگانی می‌باشد.
وی به احداث ساختمان جدید اتاق بازرگانی کرمانشاه بعد از چند سال پیگیری نیز اشاره کرد که یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین ساختمان‌های استان است.
کاشفی با بیان اینکه اتاق بازرگانی کرمانشاه در زمینه‌های مختلف قابلیت‌های بسیاری دارد، تأکید کرد: تنها مسئولیت و جایگاه ما پیگیری مسائل اقتصادی بخش خصوصی است و قطعاً درگیر بازی‌های سیاسی نخواهیم شد.
رئیس اتاق کرمانشاه دخالت در امور بخش خصوصی استان را بدعت خطرناکی دانست و نسبت به آن هشدار داد و افزود: خواسته‌های غیرمنطقی را نخواهیم پذیرفت.
وی با بیان اینکه گاهی برخی درخواست عزل و نصب در مدیران عامل شرکت‌های بخش خصوصی را دارند، گفت: حتماً مقابل چنین مواردی می‌ایستیم.
کاشفی به‌کارگیری چنین ادبیات غیرسازنده‌ای نسبت به بخش خصوصی را پسندیده ندانست و گفت: این ادبیات انگیزه تلاش ما را از بین می‌برد.
وی یادآور شد: با وجود همه این موارد همچنان پذیرای راهنمایی‌ها و پیشنهاداتی که با هدف ارتقا بخش خصوصی است، خواهیم بود.

** پاسخ دوباره شهریار حیدری
اما اظهارات کیوان کاشفی و حملات حامیان او در فضای مجازی به شهریار حیدری، پایان ماجرا نبود و نماینده مردم سرپل‌ذهاب، قصرشیرین و گیلان غرب پاسخ تندتری به اظهارات کاشفی و حامیانش داد. در ادامه جوابیه حیدری را می‌خوانید.
طبق اصل ۷۶ قانون اساسی نمایندگان حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارند. همچنین طبق اصل ۸۴ قانون اساسی نماینده در تمام مسائل داخلی و خارجی کشور حق اظهارنظر دارد.
جناب کاشفی! اظهارات شما در خصوص حوزه اختیارات نمایندگان یا از بی‌اطلاعی است و یا خود را به اطلاعی زده‌اید. در صورتی که از بی‌اطلاعی جنابعالی باشد، بدا به حال استان مظلوم ما و فعالین اقتصادی‌اش که سکان‌دار سرنوشت پارلمان بخش خصوصی‌اش هستید و اگر عامدانه خود را به بی‌اطلاعی می‌زنید این رویکرد شما توهین به اعضای شورای گفتگو و همچنین توهین به شعور مردم فهیم استان کرمانشاه است.
شما و دوستان‌تان به خوبی می‌دانید که بنده هرگز به فکر منافع شخصی‌ام نبوده و نیستم و هیچ‌گاه مطالبه شخصی از شما نداشته و ندارم زیرا تطمیع پذیر نبوده و نیستم.‌‌ من با خدا و خودم عهدم کرده‌ام که همواره با هر هزینه‌ای صدای مظلومان باشم و در این مورد اتفاقاً کلیه فعالین اقتصادی و صنعتی و کشاورزی استان و به تبع آن عموم مردم شریف استان مظلوم‌اند و مظلومانه قربانی انحصارطلبی، عملکرد (…) و بی‌عملی شما شده‌اند.
به عنوان کارشناس مسائل مرزی که از کارشناسی تا مدیرکلی امور مرزی وزارت کشور فعالیت داشته‌ام و تمام مرزهای ایران را به خوبی می‌شناسم به یقین می‌گویم بهترین و مستعدترین مرزهای کشور در استان کرمانشاه است اما باکمال تأسف شما به بدترین شکل ممکن از این مرزها بهره‌برداری کرده‌اید.
آقای کاشفی! شما بدون راننده مسیر بازارچه‌های تیله‌کوه و شیخ‌صله را بلدید؟ بیاید وجدان‌تان را قاضی کنید. ۱۳ سال حکمرانی شما بر اتاق بازرگانی کرمانشاه چه دستاورد مثبتی برای استان و مردم مظلوم‌اش داشته است؟ کدام رویه صادراتی را اصلاح کرده‌اید؟ چقدر در حوزه صنایع و معادن استان تأثیر مثبت داشته‌اید؟ چه میزان سرمایه‌گذاری به واسطه شما و تیم‌تان جذب استان کرمانشاه شده است؟ شهرستان‌های مرزی استان چه سهمی از درآمدهای مرزی استان دارند؟
شش شهرستان مرزی با جمعیتی حدود ۵۰۰ هزار نفر و با داشتن بازرگانان، معدن داران و صنعتگران توانمند و متخصص، چه سهمی از مدیریت اتاق بازگانی استان دارند؟ آیا شهرستان‌های اورامانات، قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب که شش مرز رسمی و یک بازارچه استان در آن‌ها واقع شده و اکثریت مطلق اعضای واقعی اتاق بازرگانی استان اهل و ساکن این شهرستان‌ها هستند حق داشتن اتاق بازرگانی مستقل را ندارند؟
به مردم بگویید که بیشترین تخلفات در زمینه بازگشت ارز و تعهدات ارزی را کدام استان داشته است؟ کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای چه تأثیری در مدیریت انتخابات اتاق بازرگانی دارد؟ هزینه تمدید این کارت‌ها را چه کسی پرداخت می‌کند؟ چه میزان ارز ۴۲۰۰ تومانی با این کارت‌های اجاره‌ای دریافت شده و کجا رفته؟ چرا هیچ‌گاه جرأت و جسارت دعوت از تجار و منتقدین خود را برای یک جلسه رودررو ندارید؟ مگر خود را نماینده آن‌ها نمی‌دانید. سهم ناچیز استان کرمانشاه از بازار عراق علیرغم داشتن مرزهای با ظرفیت و بازار بکر عراق چگونه توجیه می‌کنید؟ (…) عکس‌العمل پرخاشگرانه و دستپاچگی شما در پاسخ به سوال یک نماینده مجلس و همچنین حمایت گسترده و معنادار تعداد کثیری از فعالین اقتصادی استان از اظهارات بنده نشان داد که راه را درست رفته‌ام و برای ادامه این مسیر مرا مصمم‌تر و متعهدتر کرد.
برادرانه به شما توصیه می‌کنم به جای (…) که برای مال دنیا، (…) را کتمان می‌کنند از رسانه‌هایشان اقدام به تهمت و افترا با هدف انحراف افکار عمومی از واقعیت (…) می‌نمایند به شما پیشنهاد می‌کنم از مردم شریف استان خاضعانه عذرخواهی کنید و اتاق بازرگانی را به جوانان متخصص و مومن بسپارید تا با نگاه توسعه‌ای و تخصصی موجبات رشد استان را همانند سایر استان‌های مرزی با توجه به ظرفیت‌های موجود فراهم آورند. با تأکید و جدیت از آقای شافعی ریاست محترم اتاق ایران خواستار ایجاد اتاق بازرگانی مستقل در شهرستان قصرشیرین هستم و با فوریت این موضوع را پیگیری می‌کنم.
همچنین از دادستان استان درخواست می‌کنم به عنوان مدعی‌العموم به همراه سازمان بازرسی استان به صورت جدی در مورد مشکلاتی که به آن‌ها اشاره شد ورود کرده و نتیجه را به اطلاع مردم شریف استان برسانند.

لینک کوتاه : http://avayekermanshah.ir/?p=11122

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.