آخرین عناوین

اهمیت «نور» در نگهداری گیاهان آپارتمانی

میلاد فریدونی: نور اولین نیاز هر گیاهی است تا جایی که گیاهان را پیچیده‌ترین و با راندمان‌ترین نیروگاه‌های تبدیل انرژی تجدیدپذیر می‌دانند.
جالب است که گیاهان در واقع سبز نیستند و فقط طیف سبز نور سفید خورشید را مانند آینه بازتابش می‌کنند، همان‌طور که طیف آبی و قرمز آن را تمام و کمال جذب می‌کنند؟ (اگر به ما اعتماد ندارید لامپ خودکارهای تشخیص اسکناس را در شب به گیاه بتابانید و ببینید که گیاهان طوسی چطور تمام عمر شما را گول می‌زدند).
جالب است که گیاهان باهم سر نور دریافتی رقابت می‌کنند حتی در یک گیاه خاص برگ‌ها هم باهم سر نور یک جدال نفس‌گیر دارند!
برای شروع بدانید که هر قسمت از گیاه، سبز بود فتوسنتز می‌کند البته نه فقط سبز، گاهی برگ‌ها ذاتاً ابلغ می‌شوند مانند گیاه لیمویی یا سانسوریا، حتی برگ‌های پاییزی و هم تا مرحله‌ای فتوسنتز می‌کنند؛ اما این را قرارداد بگذاریم که هر قسمت از گیاه که سبز بود فتوسنتز می‌کند (حتی ساقه‌های سبز) و قسمت‌های چوبی برای استحکام گیاه هستند
نوع نور مورد نیاز گیاهان به چند دسته تقسیم می‌شود:
نور مستقیم: در این حالت نور خورشید بدون هیچ مانعی به برگ برخورد می‌کند و درواقع شامل گیاهان داخل باغچه یا بالکن یا فالور باکس (جعبه گل) می‌شود.
نور غیرمستقیم: در این حالت نور خورشید فضای اتاق را روشن می‌کند و به گیاه می‌رسد اما مستقیم به برگ برخورد نمی‌کند (با این گیاهان در آینده خیلی کار داریم).
گیاهان هم در واکنش به نور در دو گروه نورپسند و سایه‌پسند تقسیم می‌شوند.
اکنون خودتان پازل را تکمیل کنید گیاهان نورپسند محیط روشن‌تر و گیاهان سایه‌پسند محیط نسبتاً کم‌نورتر.
مکان قرار گرفتن گیاه در منزل هم بسته به علاقه گیاه به هنوز تغییر می‌کند به‌طوری‌که گیاهان نزدیک پنجره در واحدهای جنوبی بیشترین نور را دریافت می‌کنند و بعد از آن‌ها در این رنکینگ گیاهان دور از پنجره‌های واحدهای جنوبی، گیاهان نزدیک به پنجره‌های شمالی، گیاهان دور از پنجره‌های شمالی و گیاهان زیر نور لامپ قرار می‌گیرند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته نامه آوای کرمانشاه

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور