درخواست رییس شورای شهر برای پایان دادن به اختلافات میان شورای شهر و شهردار: رسانه‌ها، پای بزرگان کرمانشاه را به حل موضوع باز کنند

آوای کرمانشاه: از روزی که شوراها احیا شدند و انتخاب شهردار دست اعضای شورای شهر افتاد تا به حال کمتر اتفاق افتاده که اعضای شورای شهر کرمانشاه شهرداری انتخاب کنند و چند ماه بعد بنای ناسازگاری با او را نگذارند یا شاید هم عکس قضیه اتفاق افتاده باشد؛ یعنی شهردار با شورای شهر دچار تعارض شده و همیشه هم دود این اختلاف و کشمکش به چشم مردم کرمانشاه رفته است. به نظر شما وقتی شهرداری و شورای شهر با هم به حدی اختلاف دارند که دیگر باید اسم آن را دعوا گذاشت و این دعوا به رسانه‌ها کشانده می‌شود، دیگر چقدر انرژی صرف کار و تلاش و عمل می‌شود و چه مقدار توان و نیرو به کار گرفته می‌شود برای حمله به یکدیگر یا احیاناً خنثی کردن تلاش دیگری.
آوای کرمانشاه نه در هنگام آمدن طلوعی به کرمانشاه که با سلام‌وصلوات آمد، موضعی گرفت و نه در ادامه و شروع و بالا گرفتن اختلافات میان او و چند عضو شورا، تمایلی به وارد شدن به این بحث تکراری و خسته‌کننده داشت. با این حال، آش به حدی شور شده که صدای همه درآمده و توقع می‌رود که دستگاه‌ها، نهادها و افراد مسئول، برای پایان دادن به این دعوای فرسایشی و بی‌حاصل، به ماجرا ورود کنند تا شاید در این ماه‌های پایانی سال، شهروندان در فضایی کم تنش، از حداقل خدمات شهری بهره‌مند گردند. برای آنکه به تصویری نسبی از فضای فعلی حاکم بر روابط شهردار و شورای شهر کرمانشاه برسید خواندن گزارش خبرگزاری ایرنا در این باره یاری‌گر است. متن آن را در ادامه بخوانید.

جلسات نیم‌بند شورای شهر کرمانشاه و تهدید شهردار به استیضاح
اختلاف اقلیت شورای شهر با شهردار کرمانشاه حسابی بالا گرفته و مخالفان، شهردار را به «استیضاح» هم تهدید کرده‌اند؛ در نتیجه این تنش‌ها، جلسات شورا هم به صورت منظم برگزار نمی‌شود که همین موضوع سبب هشدار چندباره فرماندار کرمانشاه شده است.
سعید طلوعی ۲۳ آبان ۱۳۹۷ به اتفاق آرای اعضای شورای شهر کرمانشاه، شهردار شد؛ در کمتر از یک سال بعد اما نظر چند نفر از حامیان او برگشت و شورا به ۲ دسته اقلیت و اکثریت تبدیل شد.
اقلیت شورای ۱۱ نفره کلان‌شهر یک میلیونی کرمانشاه به مخالفان جدی شهردار تبدیل شدند و اختلاف آنان با گروه اکثریت و شهردار آن‌قدر بالا گرفت که جلسات شورای شهر بارها برگزار نشد.
تعطیلی جلسات، گاهی به حدود ۲ ماه هم رسید از جمله در پاییز امسال. البته به گفته طیب حیدری، رئیس فعلی شورای شهر کرمانشاه، مهم‌ترین دلیل تشکیل نشدن جلسات شورا در پاییز، مبتلا شدن تعدادی از اعضا به ویروس کرونا بوده است اما این تلقی که اختلاف حامیان و مخالفان شهردار در برگزار نشدن جلسات موثر بوده، همچنان در فضای رسانه‌ای وجود دارد.

هشدار فرماندار و دادستان
طبق قانون، شورای شهر موظف است که ماهانه دست کم ۲ جلسه برای رسیدگی به امور شهر و شهرداری برگزار کند اما بی‌توجهی به این وظیفه پای فرماندار و حتی دادستان کرمانشاه را هم به میدان کشید.
فضل‌الله رنجبر، فرماندار شهرستان کرمانشاه اوایل آذر به اعضا شورا هشدار داد که در صورت ادامه تعطیلی جلسات، به صورت قانونی با آنان برخورد خواهد کرد و پرونده شورای شهر را به هیئت رسیدگی به حل اختلاف استان ارجاع می‌دهد.
به گفته رنجبر «دادستان کرمانشاه نیز در این زمینه ورود پیدا کرده و تذکرات لازم را داده است.»
هیئت حل اختلاف استان به ریاست استاندار و با عضویت رئیس‌کل دادگستری، ۲ نفر از نمایندگان مجلس و نماینده شورای اسلامی استان تشکیل می‌شود و تعیین مهلت محدود برای جبران تخلف، تذکر، جریمه، انحلال شورا و تعیین شهردار جدید از جمله اختیارات آن است.
با فشار دادستان و فرماندار ۲ جلسه شورای شهر در آذرماه برگزار شد اما جلسه روز ۲۳ آذر باز هم به تعطیلی کشید.
به گفته مخالفان شهردار کرمانشاه، نیامدن طلوعی به جلسات شورای شهر برای پاسخگویی، یکی از دلایل بی‌نظمی در برگزاری جلسات شورا بوده است.
این موضوع به دغدغه اصلی اقلیت شورای شهر در سال ۹۹ تبدیل شده و آن‌ها بشدت دنبال کشاندن شهردار به جلسات و سوال پیچ کردن او هستند.
غلامرضا امیری، رئیس سابق شورای شهر کرمانشاه و از مخالفان شهردار چندین بار خواستار حضور طلوعی در جلسات شورا شده و گفته است شهردار کرمانشاه در حال تخلف است و باید پاسخگو باشد.

تهدید به استیضاح
سید حجت‌الله موسوی اجاق، دیگر عضو گروه اقلیت هم روز ۲۳ آذر گفت: بارها از شهردار برای حضور در جلسات شورا دعوت کرده‌ایم اما نیامده است.
او اهدای صدها میلیون تومان پول به افراد حقیقی و حقوقی، عدم پرداخت حق سنوات پرسنل شرکت خدماتی طرف قرارداد شهرداری و شبهه در واگذاری پروژه‌ها را از جمله تخلفات طلوعی عنوان کرد و افزود: ما مشکل شخصی با شهردار نداریم و او باید در جلسات شورا حاضر و به انتقادات پاسخ دهد اما چون حرفی برای گفتن ندارد نمی‌آید.
موسوی اجاق گفت: در جلسه آینده به‌طورقطع طرح استیضاح شهردار به رأی می‌گذاریم.
رسول آزادی، دیگر عضو شورای شهر هم خطاب به شهردار کرمانشاه گفت: دوست ندارم استیضاح شوید و بهتر است خدمت در کرمانشاه را پایان دهید.

پاسخ شهردار
شهردار کرمانشاه اما چندین بار به انتقادات مخالفان خود پاسخ داده و آن‌ها را متهم به منفعت‌طلبی شخصی کرده است.
سعید طلوعی گفته است: همین آقایانی که امروز از عملکردم انتقاد می‌کنند، با اصرار فراوان من را به کرمانشاه آوردند و حتی خود را سرباز من معرفی کردند اما بعد از چند ماه که باب میلشان رفتار نکردم، مخالفت‌ها شروع شد.
او افزود: سفارش پذیر نیستم و همین افراد که دیدند نظراتشان اجرایی نمی‌شود مخالف من شدند و شروع به انتقاد کردن کردند.
طلوعی اردیبهشت امسال هم در نامه‌ای به رئیس وقت شورای شهر نوشت: چنانچه آن شورا سوالاتی از این‌جانب دارد برابر قانون باید به صورت کتبی ارائه کند تا در صورت نیاز پاسخ مناسب داده شود. چگونه ممکن است برای توضیح سوالاتی که از آن باخبر نیستم در جلسه شورا حضور یابم و پاسخ مناسب ارائه دهم؟ این نوع سوال و جواب از شهردار با این روش در هیچ جای کشور مرسوم نبوده و مغایر با قانون است.
شهردار کرمانشاه ۱۱ آذرماه هم با بیان اینکه نباید بگذاریم اختلاف‌سلیقه‌ها منجر به معطل ماندن ارائه خدمات به شهروندان شود، گفت: برای پست به کرمانشاه نیامدم که برای پست کرمانشاه را ترک کنم.

شهردار تغییر نمی‌کند
البته رئیس شورای شهر تاکید دارد که دلیل برگزار نشدن جلسه ۲۳ آذر ارتباطی به اختلافات اقلیت شورا با شهردار نداشت: «جلسه این هفته قرار بود با موضوع سوال از شهردار کرمانشاه برگزار شود که سه نفر از اعضای شورا در مرخصی بودند و یک عضو هم به دلیل مشغله شخصی نتوانست در این جلسه حاضر شود که این موضوع سبب برگزار نشدن جلسه شد.»
طیب حیدری در گفت‌وگو با ایرنا در عین حال کتمان نکرد که تعدادی از اعضای شورا با ادامه کار شهردار مخالف هستند.
او گفت: جمعی از اعضای شورا گرچه در ابتدا به آقای طلوعی رأی مثبت دادند اما اکنون با ادامه فعالیت او مخالف هستند و برای این مخالفت نیز دلایلی دارند که به اعتقاد خودشان موجه است.
حیدری اظهار کرد: البته اکثریت اعضای شورا از جمله من، با ادامه فعالیت شهردار موافق هستیم و برای حمایت خود دلایل متعددی داریم.
او از تعداد دقیق مخالفان و حامیان شهردار در شورای شهر ابراز بی‌اطلاعی کرد اما گفت: این موضوع قطعی است که تعداد حامیان شهردار کرمانشاه از مخالفان او بیشتر است اما متأسفانه اقلیت شورا به نظر اکثریت تمکین نمی‌کنند.
حیدری عنوان کرد: شهردار کرمانشاه تا پایان عمر شورای شهر فعلی به کار خود ادامه خواهد داد.

رسانه‌ها به کمک بیایند
رئیس شورای شهر کرمانشاه گفت: رسانه‌ها برای کمک به اصلاح این وضعیت و کاهش اختلاف بین اقلیت شورا و شهردار بسیار موثر هستند و می‌توانند پای بزرگان شهر و استان را به حل موضوع باز کنند.
او گفت: جلسات ۲ هفته یک بار شورای شهر از این به بعد برگزار خواهد شد و شهروندان نگران این موضوع نباشند.

توصیه فرماندار به شورا و شهردار
فرماندار کرمانشاه هم درباره اختلاف شورای شهر و شهردار و تعطیلی جلسات شورا گفت: اگر جلسه بعدی شورای شهر برگزار نشود، بی‌شک ما پیگیری خواهیم کرد و تذکرات لازم را به شورا خواهیم داد تا جلسات آن به روال عادی و فعالانه‌ای برگردد.
فضل‌الله رنجبر افزود: شهردار کرمانشاه نیز وقتی به جلسات شورا دعوت می‌شود باید در آن حاضر شود.
او با بیان اینکه در شرایط سخت اقتصادی و شیوع کرونا، کرمانشاه نباید وارد مسائل حاشیه‌ای بشود، تاکید کرد: من از اعضای شورای شهر می‌خواهم که مسائل و موضوعات مرتبط با شهرداری را در جلسات شورا مطرح کنند و آن را به فضای عمومی نکشانند؛ همچنین از شهردار کرمانشاه نیز انتظار دارم که به احترام اعضای شورا در جلسات آن حضور پیدا کند.
رنجبر غیبت موجه اعضای شورای شهر را قابل‌قبول دانست اما عنوان کرد: اگر بررسی‌های ما نشان دهد که عمدی در غیبت اعضای شورا وجود دارد، بی‌شک گزارش لازم را درباره آن به مراجع مربوطه ارائه و آن را پیگیری می‌کنیم.
فرماندار تاکید کرد: تمام جلسات شورای شهر کرمانشاه برای پیشبرد امور شهر و شهروندان باید تا آخرین روز عمر شورا تشکیل شود.
به گفته او، ملاک و معیار برای شورای شهر و شهرداری باید قانون باشد و تمام تصمیمات و موضع‌گیری‌ها نیز بر همین مبنا صورت گیرد.

شورای بدسابقه
با توجه به وعده رئیس شورای شهر و هشدار فرماندار درباره ضرورت منظم شدن جلسات شورا، باید دید آیا اقلیت شورا و شهردار به یک توافق حداقلی برای اداره امور شهردار دست پیدا خواهند کرد یا باید همچنان منتظر ادامه تعطیلی شورای شهر و تشدید تنش‌ها در فضای رسانه‌ای باشیم؟
اختلاف بین اعضای شورای شهر پنجم البته سابقه‌ای به‌اندازه عمر این شورا دارد؛ اختلاف بین اعضای آن در سال ۱۳۹۷ آن‌قدر بالا گرفت که احتمال انحلال شورا هم مطرح شد.
در این سال، کلان‌شهر کرمانشاه حدود ۶ ماه پس از استعفای آرش رضایی، شهردار نداشت و با سرپرست اداره شد زیرا اعضای شورای شهر به دلیل اختلاف‌های شخصی در مهلت سه‌ماهه قانونی نتوانستند شهردار جدید را انتخاب کنند تا اینکه با فشار استانداری و هیئت حل اختلاف استان مجبور به توافق شدند. سعید طلوعی نتیجه این توافق بود.
شورای شهر سوم کرمانشاه هم گرفتار باندبازی در انتخاب شهردار شد و چون هیچ‌یک از ۲ گروه اقلیت و اکثریت آن کوتاه نیامدند، در نهایت منحل شد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته نامه آوای کرمانشاه

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور