تاریخ : یکشنبه, ۵ تیر , ۱۴۰۱ Sunday, 26 June , 2022
4
خانه دسته‌بندی نشده

درگیری بازیکنان دو تیم فوتبال نوجوانان پاوه و گیلانغرب، دردسرساز شد؛ شکوه اورامانات گرفتار حواشی

  • کد خبر : 16462
  • 25 مهر 1400 - 11:13
درگیری بازیکنان دو تیم فوتبال نوجوانان پاوه و گیلانغرب، دردسرساز شد؛ شکوه اورامانات گرفتار حواشی

آوای کرمانشاه: همین دو ماه پیش بود که در ادامه بررسی نامزدهای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو، پرونده هورامان از ایران رأی مثبت یونسکو را گرفت و به عنوان بیست و ششمین میراث جهانی ایران ثبت شد. با توجه به قدمت تاریخی این منطقه از پیشینه‌ کهن فرهنگی، آداب‌ورسوم و نمادهای فرهنگی ویژه‌ای برخوردار […]

آوای کرمانشاه: همین دو ماه پیش بود که در ادامه بررسی نامزدهای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو، پرونده هورامان از ایران رأی مثبت یونسکو را گرفت و به عنوان بیست و ششمین میراث جهانی ایران ثبت شد. با توجه به قدمت تاریخی این منطقه از پیشینه‌ کهن فرهنگی، آداب‌ورسوم و نمادهای فرهنگی ویژه‌ای برخوردار است و هرکدام از این نمادها گوشه‌هایی از زوایای فرهنگ غنی و پربار این منطقه را نمایان می‌کند؛ پیش‌بینی می‌شود، این امر برای منطقه، مزایا و آورده‌های به دنبال خواهد داشت؛ از این رو، مردم و مسئولان، نیک می‌دانند که باید از این به بعد برای ارتقاء و معرفی این منطقه به جهانیان، بیش‌ازپیش تلاش کنند. اهمیت موضوع تا آنجایی است که حجت‌اله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران با تاکید بر این‌که حدود ۷۰۰ روستا در منطقه هورامان-اورامانات قرار دارند، گفته است «با ثبت جهانی این منظر فرهنگی، این‌ها دیگر صرفاً روستا نیستند و جهانیان هر آن‌چه را مربوط به آیین و رسوم، فرهنگ، سبک زندگی و حتی معماری ابنیه آن‌هاست می‌بینند و آن را یک آیینه تمام‌نما از فرهنگ یک کشور و یک ملت می‌دانند.» این گفته ایوبی، تأییدی است بر اینکه اورامانات و اخبار پیرامون آن بیش از گذشته در کانون توجه‌ها قرار دارد و هر آنچه که به این منطقه ارتباط داشته باشد را به ایران و فرهنگ کهن ایرانی پیوند خواهند زد.
اکنون که دو ماه از ثبت میراث جهانی این منطقه می‌گذرد و اخبار پیرامون این موضوع اندکی فروکش کرده بود، چند روز پیش بازهم اورامانات و مشخصاً پاوه به صدر اخبار بازگشت؛ اما این بار این خبر نه‌تنها به شیرینی خبر دو ماه پیش نبود؛ بلکه بسیار تلخ هم بود. فیلمی به سرعت فضای مجازی را درنوردید. فیلمی که حکایت از درگیری بازیکنان ۲ تیم فوتبال نوجوانان پاوه و گیلانغرب، ورود تماشاچیان به زمین و کتک‌کاری‌های انجام شده داشت، به سرعت دست‌به‌دست شد و تا به امروز رسانه‌ها و خبرگزاری بسیاری موضوع را دنبال کرده و پیرامون آن نوشته‌اند. اتفاقی که شاید در ابتدا عادی به نظر بیاید و بگویند خب! نظیر آن در همه جای دنیا رخ می‌دهد و اتفاق تازه‌ای نیست؛ اما وقتی همه جوانب را در نظر بگیریم، همین اتفاق به ظاهر ساده می‌تواند برای این منطقه و مشخصاً کرمانشاه گران تمام شود؛ چرا که منطقه اورامانات با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌هایی که دارد و همچنین با توجه به ثبت جهانی آن، نیازمند معرفی خوبی‌ها و زیبایی‌هایش به جهانیان است و اتفاقاتی از این دست، خود ضدتبلیغ است و قطعاً آسیب‌زا.
با این اوصاف، اتفاقی که نباید می‌افتاد، افتاد و کار از کار گذشت و اکنون باید بسیار تلاش کنیم که این اتفاق زشت را از اذهان پاک کنیم. البته اگر بشود.

ماجرا چه بود؟
رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان پاوه در گفت‌وگو با فارس از سیر تا پیاز ماجرا را شرح داده است.
سعدی توفیقی در خصوص درگیری‌های این مسابقه اظهار داشت: دیدار رفت دو تیم در گیلانغرب با نتیجه چهار بر صفر به سود این تیم تمام شد و در دیدار برگشت به میزبانی تیم پاوه، تیم نوجوانان این شهر توانست با نتیجه پنج بر صفر به برتری برسد. پس از سوت پایان بازی، عوامل تیم میهمان حرکاتی را انجام داده و شروع به درگیری و تخریب نیمکت کردند. پس از باخت تیم گیلانغرب، بازیکن این تیم به سایه‌بان نیمکت ضربه زد و پس آن تماشاگران هم با سروصدا از روی فنس پریده و وارد زمین شدند. ما هم فقط میانجیگری کردیم، اما از آنجایی که مسئولان، تماشاگران را نمی‌شناسند و فقط ما را می‌شناسند، می‌گویند مقصر هستیم.
وی در مورد با تماشاگر برگزار شدن این مسابقه در شرایط کرونایی و رعایت نشدن دستورالعمل‌های پزشکی گفت: پاوه شهری کوهستانی است و زمین نوریاب در جایی قرار گرفته که طبق شرایط جغرافیایی دو طرف آن خاکریز است. یک کوه مشرف به زمین در کنار آن قرار گرفت و پشت زمین فوتبال هم زمین‌هایی است که به مردم تعلق دارد. مردم از سه طرف به زمین مشرف هستند و به دلیل کوهی که در کنار آن قرار گرفته، اگر دیوار بلندی هم دور زمین کشیده شود، باز هم زمین قابل رویت است. در واقع به جز خود زمین چمن و پیست تارتان سایر بخش‌های این مجموعه محصور و قابل‌کنترل نیست. برخلاف بیشتر زمین‌ها که دو متر دور آن فنس کشیده شده است، ارتفاع فنس دور پیست زمین ما سه متر است، اما بازهم قابل‌کنترل نیست.
رئیس اداره ورزش و جوانان پاوه عنوان کرد: فارغ از این بحث، مسئله اصلی این است که بازی قرار بود ساعت ۱۵ روز چهارشنبه انجام شود، اما ساعت ۱۴:۵۵ و در حالی که در خانه‌ام بودم به من زنگ زده و گفتند تا زمانی که نیروی انتظامی نباشد، داور بازی را برگزار نمی‌کند. قبل از آن هیچ نامه‌ای از طریق تلگرام، واتس‌آپ، پیامک و اتوماسیون اداری برای هماهنگی امور از طرف هیئت فوتبال شهرستان که مسئول برگزاری لیگ است به اداره ورزش و جوانان ارسال نشده بود. زمین هم برابر ماده ۸۸ اداره‌کل ورزش و جوانان در اختیار هیئت فوتبال است و اداره‌کل هیچ اختیاری درباره‌اش ندارد. به فرماندار شهرستان پاوه گفته‌اند اداره‌کل پروتکل‌ها را برای برگزاری بازی رعایت نکرده، اما در زمان کرونا در تمام اماکن، سالن‌ها و استخرهای متعلق به اداره‌کل که در اختیار هیئت فوتبال است، پروتکل‌ها را رعایت کردیم.
توفیقی عنوان کرد: هیئت فوتبال باید ۴۸ ساعت قبل از شروع مسابقه برای ایجاد هماهنگی به ما نامه می‌زد تا نامه را به فرماندار که رئیس شورای تأمین است بفرستم و بخواهم با نیروی انتظامی، شبکه بهداشت و… هماهنگی‌های لازم صورت بگیرد؛ اما هیئت فوتبال هیچ‌گونه هماهنگی شفاهی، کتبی و … انجام نداد. شاید هیئت فوتبال ما را به رسمیت نمی‌شناسد. مدتی قبل نامه‌ای نوشتم و درخواست کردم زمین را به جای هیئت فوتبال در اختیار هیئت همگانی قرار بدهند تا بتوانیم آن را مدیریت کنیم که این اتفاق نیفتاد.
وی اضافه کرد: طبق اساسنامه فدراسیون فوتبال هیچ مسابقه‌ای بدون حضور نیروی انتظامی و پزشک‌یار نباید برگزار شود. در برگه گزارش ناظر و داور بازی هم باید ابتدا امضای مسئول پزشکی و نیروی انتظامی قید شود و پس از آن داور سوت شروع بازی را بزند. با تمام این تفاسیر عوامل نیروی انتظامی، نیروهای امداد و پزشکی در زمین بودند که در فیلم و صورت‌جلسه بازی هم مشخص است که آن‌ها در زمین حضور داشتند.
دستور استاندار برای بررسی حواشی
حواشی ماجرا آن‌قدر گسترده بود که استاندار کرمانشاه سریعاً بررسی ابعاد ماجرا را خواستار شد. سرپرست فرمانداری پاوه در این باره گفت: در پی حواشی پیش آمده، استاندار کرمانشاه برای پیگیری جدی این موضوع، برخورد با خاطیان و مسببان حواشی این بازی و عدم توجه به دستورالعمل ستاد کرونا دستور بررسی سریع‌تر و بیشتر را صادر کرد.
جلیل بالایی جمعه‌شب در گفت‌وگو با ایرنا، افزود: رئیس اداره ورزش و جوانان پاوه به دلیل عدم توجه به محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های شرایط قرمز کرونایی برکنار شد.
وی تصریح کرد: این عزل به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در فضاهای ورزشی، نداشتن مجوز و برگزاری مسابقات فوتبال بوده که متأسفانه سبب درگیری بازیکنان و هواداران دو تیم بعد از بازی نیز شده بود.
‌سرپرست فرمانداری پاوه ادامه داد: به دلیل عدم هماهنگی و نبود مجوز برگزاری؛ نیروهای امداد، نجات، درمان، فوریت‌ها و انتظامی نیز در محل حضور نداشتند که درنهایت سبب عدم توان در مدیریت و برقراری امنیت مسابقه بوده است.
بالایی گفت: در خصوص مباحث فنی بازی نیز خود هیئت فوتبال استان تصمیم‌گیری لازم را خواهد داشت.

واکنش رئیس هیئت فوتبال استان کرمانشاه
رئیس هیئت فوتبال استان کرمانشاه نیز نسبت به حواشی پیش آمده واکنش نشان داد. علی محبی زنگنه با بیان اینکه هیئت در حال جمع‌آوری مستندات و مدارک مربوط به حواشی بازی بین دو تیم فوتبال پاوه و گیلانغرب است، گفت: خاطیان این دیدار در انتظار برخورد جدی هیئت باشند.
وی در نشستی خبری که با موضوع حواشی اخیر دیدار بین دو تیم فوتبال نوجوانان پاوه و گیلانغرب برگزار شد، اظهار کرد: پس از پایان دیدار این دو تیم در رقابت‌های لیگ فوتبال نوجوانان قهرمانی استان به میزبانی پاوه، حواشی رخ داد که برایمان بسیار تلخ بود.
وی افزود: پس از وقوع درگیری و نزاع در پایان این دیدار، میزبانی و شرکت هر دو شهرستان در رقابت‌های مختلف فوتبال را تا اطلاع ثانوی قطع کردیم.
به گزارش ایسنا؛ رئیس هیئت فوتبال استان با بیان اینکه کمیته انضباطی این هیئت در حال جمع‌آوری مدارک و مستندات لازم برای برخورد با خاطیان است، اعلام کرد: قطعاً برخوردی جدی و قاطع را با خاطیان این حادثه خواهیم داشت.
وی خاطرنشان کرد: کمیته انضباطی از امروز برای ارائه گزارش عوامل دخیل در برگزاری مسابقه و درگیری در هیئت فوتبال استان مستقر خواهد شد و پس از اتمام جمع‌آوری مستندات و مدارک جنبه انضباطی هرکدام از خاطیان را اعلام می‌کند.
به گفته این مسئول، با توجه به بازتاب گسترده رسانه‌ای این حادثه و انعکاس آن در رسانه‌های معاند، قطعاً در احکام کمیته انضباطی این مسئله نیز لحاظ خواهد شد.
محبی در پاسخ به سوالی در خصوص چرایی عدم حضور نیروهای انتظامی و تیم‌های پزشکی در جریان این مسابقه گفت: برای حضور نیروهای انتظامی و تیم‌های پزشکی در جریان بازی همانند سایر مسابقات درخواست دادیم، اما تعداد نیروهای شهرستان چندان زیاد نیست که بخواهند به اندازه کافی نیرو برای این دیدار اختصاص دهند.
وی در این رابطه که آیا هیئت فوتبال استان برای برگزاری این دیدار در شرایط قرمز کرونایی مجوزهای لازم را اخذ کرده نیز اظهار کرد: از قبل مکاتبات لازم را با اداره‌کل ورزش و جوانان استان انجام دادیم و مجوز آن را گرفته بودیم.
رئیس هیئت فوتبال استان کرمانشاه در خصوص علت جابجایی زمان بازی که اعتراض تیم میهمان را به دنبال داشت نیز گفت: از قبل زمان بازی ساعت ۱۶ اعلام شده بود، اما به این نکته تاکید شد که با تغییر ساعت رسمی کشور زمان بازی‌ها نیز یک ساعت به عقب کشیده می‌شود، بنابراین از سه روز قبل رئیس هیئت فوتبال شهرستان‌ها را در جریان زمان بازی گذاشته بودیم.
وی ادامه داد: حتی تیم گیلانغرب هم از شب قبل در پاوه اسکان پیدا کرده بود و سرپرست تیم نیز کاملاً در جریان جزئیات این دیدار قرار گرفته بود.
محبی در ادامه در پاسخ به شایعه‌ای مبنی بر زخمی‌شدن ۱۳ نفر از بازیکنان تیم گیلانغرب هم گفت: طبق مستنداتی که داریم تنها یک نفر مصدوم و به بیمارستان منتقل شده بود که آن‌هم به دلیل افت فشار بوده است.
در ادامه این نشست، طیب صفری دبیر هیئت فوتبال استان نیز گفت: در رشته‌های مختلف ورزشی به‌ویژه رشته‌ای مانند فوتبال که حساسیت زیادی روی آن وجود دارد، همواره چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد، خصوصاً در این دیدار که در رده سنی نوجوانان برگزار می‌شد که در شرایط سنی حساسی هم قرار دارند.
وی افزود: متأسفانه مربیان و مدارس فوتبال ما چندان از بعد فرهنگی و کنترل و حفظ آرامش در زمان باخت و شرایط سخت در بازی روی بازیکنان کار نمی‌کنند که شاهد وقوع چنین حوادثی نباشیم.
دبیر هیئت فوتبال استان ادامه داد: معتقدم اگر مدیران تیم‌ها در زمان بروز تنش اقتدار خود را نشان می‌دادند، شاید این حادثه رخ نمی‌داد.
وی با تاکید بر اینکه طبق مستندات و شواهد حین انجام بازی هیچ‌گونه مشکل و تنشی بین دو تیم وجود نداشته، گفت: در این دیدار تیم فوتبال پاوه با نتیجه پنج بر صفر تیم گیلانغرب را شکست می‌دهد، درحالی‌که در بازی رفت تیم گیلانغرب توانسته بود با چهار گل تیم پاوه را با شکست بدرقه کند، بنابراین بازیکنان تیم گیلانغرب انتظار باخت برابر تیم پاوه را نداشتند.
صفری تصریح کرد: پس از سوت پایان بازی توسط داور، یکی از بازیکنان تیم گیلانغرب با ناراحتی به نیمکت ذخیره تیم حریف ضربه می‌زند و رئیس اداره تربیت‌بدنی پاوه نیز مانع از ادامه آسیب زدن این بازیکنان به نیمکت‌ها می‌شود.
وی افزود: همچنین طبق شنیده‌ها سرپرست و مربی تیم گیلانغرب نیز موجبات ایجاد تنش و تحریک تماشاگران را فراهم می‌کند.
دبیر هیئت فوتبال استان با تاکید بر اینکه هنوز کار جمع‌آوری مستندات و مدارک لازم برای این دیدار ادامه دارد، گفت: برخی نسبت به این مسئله به هیئت انتقاد وارد می‌کنند که چرا در شرایط قرمز کرونایی اجازه ورود تماشاگران به داخل ورزشگاه را داده، درحالی‌که موقعیت ورزشگاه شهدای نوریاب پاوه به‌گونه‌ای است که هیچ‌گونه حصار و دیواری ندارد و سه طرف آن برای ورود تماشاگران به داخل مجموعه باز است.
وی ادامه داد: در ساخت این ورزشگاه و دیگر زیرساخت‌های فوتبالی منطقه اورامانات که شرایط جغرافیایی خاص خود را دارد، هیئت فوتبال هیچ نظارتی نداشته و بدون نظرخواهی از کارشناسان فوتبال استان ساخته شده‌اند.
وی یادآور شد: همین دو روز پیش دیداری از مسابقات لیگ برتر بزرگ‌سالان استان را در همین ورزشگاه برگزار کردیم و هیچ مشکل هم رخ نداد.

لینک کوتاه : http://avayekermanshah.ir/?p=16462

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.