در حاشیه اظهارات اخیر نماینده ایلام در باره کرمانشاه؛ مزاج سازگار با پوپولیسم

آوای کرمانشاه: ایران به دلیل ویژگی‌های خاص تاریخی، سیاسی و اجتماعی که دارد، از زمان ظهور دولت مدرن، درگیر مرکزگرایی بوده است. برخی آن را آفتی برای توسعه و پیشرفت ایران می‌دانند و برخی دیگر معتقدند که غلظت این مرکزگرایی آفت‌زا است نه اصل آن. در کنار این، مشکل دیگری که کمتر به آن پرداخته شده، روی دیگر سکه است؛ بخشی و جزئی‌نگری که تنه می‌زند بر سطحی‌نگری. نمونه آن همین اظهارات اخیر نماینده ایلام در مجلس شورای اسلامی است که گویا هنوز دقت نکرده آنچه در مجلس به عنوان سوگند نمایندگی خوانده و بر انجام آن شهادت داده، ناظر بر حفظ حقوق ملت و تلاش برای اعتلای کشور است، نه یک بخش یا جزء خاصی از کشور.
متأسفانه پوپولیسم سرعت انتشار بالایی در کشورمان دارد و انگار مزاج این دیار بسیار با آن سازگار است. این نماینده محترم همان فردی است که چند وقت پیش نطقی در مجلس داشت که مطابق انتظار با پیشوند نطق آتشین در فضای مجازی دست‌به‌دست شد. نطق‌های آتشین و مواضع آتشین، بیش از آنکه کمکی به بهبود اوضاع کشور باشد، آتشی انداخته بر خرمن ایران. چه آنکه عموماً فاقد نگاه راهبردی و کارشناسی بوده است و ناطقان آن بیشتر دنبال خوشه‌چینی از دامن احساسات عمومی بوده‌اند تا دلسوزی برای کشور. می‌شود با تصمیمی مخالف بود یا پروژه‌ای را زیان‌بار دید. کما اینکه بسیاری به سدسازی انتقادهای جدی دارند؛ اما راهش این نیست که در یک جایگاه رسمی، همچون طرفدار یک تیم ورزشی کری خواند.
باری، اظهارات اخیر این نماینده درباره کرمانشاه و ایلام نشان داد که چه راه طولانی در پیش داریم تا به درکی از مفهوم توسعه برسیم.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادبیات

هفته نامه آوای کرمانشاه

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور