دستاوردهای اعمال محدودیت‌های کرونایی در کرمانشاه

شرایط کرمانشاه در نیمه دوم آبان آن‌قدر وخیم شد که بستری بیماران کرونایی در راه‌روها کلید خورد اما همکاری شهروندان در رعایت اصول بهداشتی، ورق را برگرداند و جهت آمارها را نزولی کرد؛ اکنون سوال این است که آیا می‌توان به «سفید» شدن اوضاع امیدوار بود؟
وزیر کشور روز دوشنبه ۱۰ آذر گفت که «مجموعه افراد درگیر کرونا در بالاترین تخمین و بدترین و پرریسک‌ترین نگاه به کرونا سه درصد هستند؛ یعنی ۹۷ درصد مردم در این خصوص هیچ نگرانی ندارند و سالم‌اند.»
به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی «به خاطر این سه درصد مجبور می‌شویم تا ۹۷ درصد را در شرایط خاص قرار دهیم و تعطیلات و محدودیت می‌گذاریم که برای مردم نگرانی ایجاد می‌شود.»
اشاره او به اجرای طرح محدودیت‌های سراسری ۲ هفته‌ای برای مقابله با کرونا است که از اول آذر کلید خورده؛ این طرح در شهرهای قرمز همه کسب‌وکارها و مشاغل جزء مشاغل «سطح یک» را به مدت ۲ هفته تعطیل کرد و تردد خودروها و بیماران کرونایی را با محدودیت‌ها و جریمه‌های بی‌سابقه (۲۰۰ هزار تا یک میلیون تومانی) مواجه ساخت.
در این مصوبه مشاغل به چهار دسته تقسیم شده‌اند و محدودیت‌ها بر اساس سه وضعیت زرد (خطر متوسط)، نارنجی (پرخطر) و قرمز (خطر خیلی بالا) در شهرها اعمال می‌شود. در شهرهای سفید هم که البته تعداد آن‌ها خیلی اندک است، وضعیت به صورت «احتیاط» است و محدودیتی در آن‌ها اعمال نمی‌شود.

**محدودیت‌ها چقدر رعایت شد؟
هفت شهرستان استان کرمانشاه در وضعیت «قرمز»، ۶ شهرستان در وضعیت «نارنجی» و یک شهرستان هم در شرایط «زرد» قرار دارد.
در ۲ روز نخست اجرای طرح محدودیت‌های سراسری، دست کم ۹۰ درصدی مشاغل مشمول این طرح، تعطیل بودند و خیابان‌ها و بازارهای استان روزهای بسیار خلوتی را تجربه کردند.
از روز سوم به بعد هم گرچه بیشتر کسب‌وکارها همچنان به ادامه تعطیلی‌ها پایبند ماندند اما بخشی از کسبه بی‌توجه به هشدارها، کرکره‌ها را بالا زدند. در برخی محلات کلان‌شهر کرمانشاه از جمله مسکن و دولت‌آباد شرایط بازار شبیه وضعیت عادی شد.
این بی‌خیالی در برخی مکان‌های تفریحی و خرید بیشتر دیده شد. به عنوان نمونه، در طاق‌بستان کرمانشاه برخی قلیان‌سراها آزادانه در حال فعالیت هستند و بی‌توجه به شیوه‌نامه‌های بهداشتی محل تجمع جوانان شده‌اند.
فرماندار کرمانشاه گفت: در اجرای طرح محدودیت‌های کرونایی در بخش اصناف هسته مرکزی، بازار، مراکز تجاری بزرگ، طلافروش‌ها و سایر کسبه همکاری بسیاری خوبی داشتند و از آن‌ها قدردانی می‌کنم و امیدوارم این روند همکاری همچنان ادامه داشته باشد.
«فضل‌الله رنجبر» ۱۰ آذر در گفت‌وگو با ایرنا با بیان اینکه در برخی از شهرک‌های حاشیه‌ای شهر کرمانشاه شاهد مشکلاتی در باز کردن بازار و مراکز خرید بودیم، گفت: تیم‌های نظارتی هر روز در این مناطق حضور دارند و اصناف و کسبه‌هایی که همکاری نکنند مشمول جریمه می‌شوند.

**افزایش استفاده از ماسک و کاهش ترددها
با وجود سهل‌انگاری بخشی از شهروندان و کسبه اما میزان استفاده از ماسک توسط شهروندان به طرز قابل‌توجهی افزایش پیدا کرده و در مکان‌های پرتردد، بیشتر مردم روی صورتشان ماسک دارند؛ البته همچنان عده‌ای افراد به‌ویژه جوانان به توصیه‌های پزشکان و اهمیت زدن ماسک بی‌توجه هستند.
در این مدت تردد خودروها هم به دلیل نظارت و حضور چشمگیر پلیس بشدت کاهش پیدا کرده و متخلفان زیادی هم جریمه شدند.
به گفته سرهنگ «فضل‌الله شیری»، رئیس پلیس‌راهنمایی و رانندگی استان کرمانشاه، در هفته اول اجرای طرح محدودیت تردد شبانه ۱۰۴ دستگاه خودروی متخلف در سطح شهرهای استان توقیف شد.
با ممنوع شدن ترددهای شبانه، بسیاری از دورهمی‌ها و میهمانی‌ها هم دیگر برپا نمی‌شود و رفت‌وآمدها به شیوه ملموسی کاهش یافته است.
سرهنگ «محمد حیدری»، رئیس پلیس‌راه کرمانشاه هم از کاهش ۴۲ درصدی ترددها در جاده‌های بین شهری استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و به ایرنا گفت: در این زمینه تا ۹ آذر ۶۷۴ دستگاه خودروی متخلف جریمه و اعمال قانون شدند.

**آمارها نزولی شد
شرایط کرونایی استان کرمانشاه همسو با میانگین کشوری از اوایل آبان‌ماه، رو به وخامت گذاشت به طوری که خیلی زود همه چراغ‌های قرمز روشن شدند و آمار کشته‌ها کرونا تنها در روز ۲۵ آبان به ۲۴ نفر رسید؛ یعنی هر ساعت یک کرمانشاهی قربانی کرونا شد. آمار بیماران بستری استان هم تا این روز از هزار و ۲۰۰ نفر گذشت.
هشدارهای متعددی که از اوایل آبان به مردم داده شد، بسیاری از شهروندان را برای رعایت بیشتر بهداشت و زدن ماسک قانع کرد؛ نتیجه همین رعایت‌ها بود که حدود ۲ هفته بعد خود را نشان داد و از روز ۲۶ آبان آمارها نزولی شد اما روند کاهشی آن چندان امیدوارکننده نبود.
با شروع محدودیت‌ها، این شیب نزولی روزبه‌روز سرعت گرفته به طوری که در ۹ آذر تعداد فوتی‌های کرونا در استان به ۶ نفر و آمار بستری‌ها نیز به ۷۶۶ بیمار کاهش یافته است. با این حال در ۲۴ ساعت گذشته 9 کرمانشاهی بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند و ۵۹ مورد بیمار مثبت بستری و ۱۳۵ بیمار مثبت سرپایی در سطح استان کرمانشاه شناسایی شدند اما در مجموع شمار بیماران بستری روند کاهشی داشت و اکنون ۷۲۸ بیمار کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان کرمانشاه بستری هستند.
استاندار کرمانشاه در این باره گفت: خوشبختانه همکاری‌ها مردم موجب کاهش تعداد بستری‌ها و مرگ‌ومیرهای ناشی از بیماری کرونا شده است.
«هوشنگ بازوند» ۹ آذر افزود: اقشار مختلف مردم با وجود مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه و شیوع کرونا در حرکتی ارزشمند و تحسین‌برانگیز مشارکت مطلوبی برای اجرای محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های جدید در هفته دوم داشتند و بازارها و دورهمی‌ها را تعطیل کردند اما هرگونه بی‌توجهی و سهل‌انگاری می‌تواند برای استان و کشور تبعاتی فاجعه‌آفرین در پی داشته باشد.

**غفلت کنیم، ورق برمی‌گردد
بی‌شک آثار محدودیت‌های ۲ هفته‌ای و همکاری مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز از هفته ‌آینده می‌تواند شیب نزولی آمارها را شدت ببخشد و وضعیت استان را از شرایط قرمز (خطر خیلی بالا) به حالت زرد (خطر متوسط) و در صورت ادامه همکاری مردم و بازاریان، حتی به شرایط سفید هم برگرداند.
اما اگر با پایان تعطیلات، بازهم ماسک‌ها کنار برود و شاهد دورهمی‌ها و بازارهای پرازدحام باشیم، خیلی زود ورق برمی‌گردد و هزینه‌های بیشتری به مردم تحمیل خواهد شد.
بهمن روشنی، معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه در این باره گفت: با توجه به در پیش بودن فصل سرد، نمی‌توان به کاهش‌های آمار کرونا در حال حاضر، دل‌خوش بود و غفلت کرد.
بابک صیاد، رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز عنوان کرد: بسیاری از مردم ماسک زدند و رعایت کردند اما اگر بی‌توجهی کنند دوباره شاهد افزایش آمار ابتلا و بستری خواهیم بود.
گفتنی است دیروز سخنگوی قرارگاه ملی کرونا، با اشاره به روند بیماریابی کرونا در کشور، گفت: با رعایت ۹۰ درصدی پروتکل‌های بهداشتی، از چهارشنبه هفته جاری محدودیت ۳۸ شهرستان از وضعیت قرمز به وضعیت‌ نارنجی تغییر می‌کند و فقط گروه شغلی ۳ و ۴ شامل محدودیت خواهند بود. اما از طرفی ۲۳ شهرستان نیز از وضعیت نارنجی به وضعیت قرمز رسیدند که اعمال محدودیت در آن‌ها آغاز می‌شود. شهرستان‌های جوانرود، سرپل‌ذهاب و کنگاور در استان کرمانشاه مشمول این تغییر وضعیت خواهند بود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته نامه آوای کرمانشاه

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور