آخرین عناوین

دغدغه اصلی این روزهای مسئولان استان؛ یلدای کرونایی!

آوای کرمانشاه: چند روزی از پایان، بخشی از ممنوعیت‌ها و محدودیت‌های کرونایی که از ابتدای آذرماه در کشور اعمال شد، می‌گذرد؛ با این وجود، تجربه این محدودیت‌ها نشان داد که رعایت پروتکل‌های بهداشتی و جلوگیری از تجمع‌ها و رفت‌وآمدها باعث می‌شود آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونایی به شکل محسوسی کاهش یابد. حال، با توجه به اینکه بخش اعظم ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها پایان یافت و فقط بخش کوچکی از آن محدودیت‌ها ادامه دارد، شب‌نشینی‌‌ها، دورهمی‌ها و شب چله به دغدغه اصلی مسئولان استانی تبدیل شده است. در همین رابطه استاندار، رئیس و معاون دانشگاه علوم‌پزشکی و رئیس بیمارستان گلستان کرمانشاه نگرانی خود را بیان داشته‌اند که صحبت‌های این مسئولان را در ادامه می‌خوانید.

استاندار کرمانشاه: دورهمی‌های خانوادگی بیشترین نگرانی را برای ما ایجاد کرده است
استاندار کرمانشاه با اعلام اینکه دورهمی‌ها و شب‌نشینی‌های خانوادگی بیشترین نگرانی را برای ما ایجاد کرده است، گفت: انتظار داریم مردم در رعایت توصیه‌های بهداشتی جدیت بیشتری داشته باشند.
به گزارش ایرنا؛ هوشنگ بازوند در حاشیه جلسه ستاد ملی کرونا که به صورت ویدئوکنفرانس به ریاست دکتر روحانی و با حضور استانداران و روسای دانشگاه‌های علوم‌پزشکی برگزار شد، افزود: نتایج مطالعات انجام شده در وزارت بهداشت نشان می‌دهد که بیشترین نگرانی‌ها در موج سوم از دورهمی‌ها، شب‌نشینی‌ها و گردهمایی‌های کوچک خانوادگی است.
وی تأکید کرد: بر این اساس در آستانه شب چله و در ۲ هفته پایانی آذرماه که احتمال شب‌نشینی و دورهمی‌های خانوادگی بیشتر است، از همه مردم می‌خواهیم برای حفظ سلامتی بزرگان خانواده امسال را مستثنی نمایند و از دیدوبازدیدها بکاهند.
وی گفت: پدربزرگ و مادربزرگ‌ها از فرزندان بخواهند که نیازی نیست امسال حتماً برای این سنت قدیمی و در این شب‌های پاییزی به منزل بزرگان مراجعه کنند.
وی اظهار داشت: از مردم فهیم، همدل و قدرشناس استان به دلیل همراهی مناسب در اجرای طرح محدودیت‌ها و رعایت توصیه‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، عدم تردد ضروری و رعایت فاصله اجتماعی صمیمانه سپاسگزارم.

تنها یک شهر قرمز داریم
استاندار کرمانشاه در ادامه گفت: در ابتدای آذرماه ۶ شهرستان قرمز داشتیم و امروز با تلاش‌های کادر بهداشت و درمان، مردم، کسبه و همه نهادها فقط یک‌ شهرستان قرمز داریم که البته این موضوع نباید سبب شود مردم تصور کنند شرایط عادی است، بلکه مراقبت‌ها باید تشدید شود.
بازوند با بیان اینکه همه مردم استان باید در رعایت توصیه‌های بهداشتی جدیت داشته باشند؛ خاطرنشان ساخت: از مردم و فرماندار سنقروکلیایی تقاضا داریم توصیه‌های بهداشتی با جدیت بیشتری رعایت کنند که محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها کاهش یابد.
وی اضافه کرد: وضعیت شهرستان هرسین نارنجی است اما حالت ناپایدار دارد و ممکن است با غفلت به شرایط قرمز برسد.

تمدید منع تردد شبانه
استاندار کرمانشاه از تمدید منع ترددهای شبانه در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت خبر داد و گفت: از ساعت ۲۱ تا چهار صبح تردد در شهرستان کرمانشاه ممنوع است و ممنوعیت ورود پلاک‌های غیربومی در شهرهای نارنجی نیز مانند شرایط قرمز است.
وی اظهار داشت: ادارات و دستگاه‌های دولتی ضروری در شهرهای نارنجی با تشخیص بالاترین مقام مسئول (در سطح ملی یا استان) نسبت به کاهش حضور تا یک سوم کارکنان و دستگاه‌های غیرضروری تا یک دوم کارکنان فعالیت می‌نمایند.
بازوند به تجربه اعمال محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها در ۱۵ روز ابتدایی آذرماه اشاره کرد: تعداد مبتلایان و فوتی‌ها کاهش داشته است و به کمتر از ۶۰۰ نفر رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه: نگران شب یلدا هستیم
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه نیز در رابطه با شب‌نشینی‌ها و دورهمی شب یلدا اظهار نگرانی کرد. رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه سیر نزولی بیماری کووید ۱۹ در استان خوشبختانه همچنان ادامه دارد، گفت: اما واقعاً نگران آیین‌های پیش‌رو از جمله شب یلدا هستیم.
دکتر محمودرضا مرادی افزود: اگر رعایت نکنیم، طبق پیش‌بینی‌ها احتمالاً در نیمه دوم دی‌ماه یک پیک جدید بیماری را شاهد خواهیم بود.
او گفت: نگرانی جدی ما از شب یلدا و دورهمی‌های خانوادگی در این شب است.
رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه در ادامه گفت: طبیعتاً افراد در شب یلدا نزد پدر و مادر و بزرگ‌ترها می‌روند که اگر افراد مسن مبتلا شوند، خطر مرگ‌ومیر آن‌ها زیاد است.
مرادی افزود: اگر دو سه ماه زمستان را با آرامش بگذرانیم ممکن است با آمدن واکسن در سال جدید با وضعیت بهتری مواجه شویم.

معاون درمان علوم‌پزشکی: شیرینی شب یلدا را با دورهمی‌های کرونایی تلخ نکنیم
معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه نیز با اشاره به در پیش بودن شب یلدا گفت: هر چند دورهمی‌های شب یلدا رسم دیرینه ما ایرانیان است، اما با توجه به شیوع ویروس کرونا اگر می‌خواهیم کام خود و اطرافیانمان را تلخ نکنیم باید امسال از خیر دورهمی‌های این شب بگذریم.
دکتر بهمن روشنی فزود: اعمال محدودیت‌های کرونایی در ۲ هفته اخیر نتایج مثبتی داشت و با اجرای این محدودیت‌ها خوشبختانه روند صعودی بیماری اکنون نزولی شده و بسیاری از شهرستان‌های استان در وضعیت نارنجی بیماری قرار گرفته‌اند با این وجود در ادامه راه اگر مردم همکاری نکنند دوباره به روزهای بحرانی باز خواهیم گشت.
او با بیان اینکه دورهمی‌های شب یلدا که پیش‌رو داریم بسیار نگران‌کننده است، گفت: دیدوبازدیدهای شبانه یکی از مهم‌ترین عوامل انتقال ویروس کروناست و هم استانی‌ها باید امسال از برگزاری این دورهمی‌ها بخصوص در شب یلدا خودداری کنند و برای نجات جان خود و دیگران در خانه بمانند.
وی ادامه داد: قدرت سرایت این بیماری بسیار بالاست و ممکن است افرادی ناقل ویروس کرونا باشند اما علامتی نداشته باشند ولی باعث جان دیگران شوند.
معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه در ادامه گفت: در این مدت بیش از هزار نفر از گروه‌های پرستاری و کادر درمان استان به ویروس کرونا مبتلا و ۱۶ نفر از همکاران را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌ایم.

روشنی افزود: بنابراین منصفانه نیست که مدافعان سلامت با مرگ دست‌وپنجه نرم کنند، اما شهروندان بی‌توجه به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی باشند.
اختصاص هزار و ۴۰۰ تخت به بیماران کووید ۱۹
معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه در ادامه گفت: در پیک سوم کرونا تمهیداتی برای تجهیز هزار و ۴۰۰ تخت برای بستری بیماران کووید ۱۹ در استان در نظر گرفته شد که خوشبختانه با اجرای محدودیت‌ها و آغاز روند نزولی شیوع بیماری میزان بستری‌ها به این عدد نرسید و ارائه خدمات درمانی به بیماران کرونایی با مدیریت مناسب دانشگاه علوم‌پزشکی با موفقیت انجام می‌شود.
روشنی افزود: از ابتدای شیوع بیماری کووید ۱۹ بیش از ۸۰۰ پزشک عمومی و متخصص در بیمارستان‌های استان مشغول به فعالیت هستند.
او گفت: کادر درمان تاکنون زحمات بسیار زیادی را متحمل شده‌اند و از مردم می‌خواهیم با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی باعث کاهش شیوع بیماری و قطع زنجیره کرونا شوند.

رئیس بیمارستان گلستان: حذف دورهمی‌های خانوادگی ضروری است
متخصص بیماری‌های عفونی و رئیس بیمارستان‌ گلستان کرمانشاه نیز با اشاره به‌ موج سوم همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ گفت: آن چیزی که در این شرایط اهمیت دارد، پیشگیری و ممانعت از تجمعات خانوادگی است، یعنی گردهمایی‌های کوچک باید حذف شود و از این طریق به کاهش و حذف چرخه انتقال ویروس کمک کرد.
دکتر سیاوش وزیری افزود: محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی که در ۲ هفته گذشته به دستور استاندار کرمانشاه در سطح استان اعمال شده بسیار مفید و موثر بوده است.
او گفت: در موج سوم همه‌گیری بیماری کووید ۱۹ پیشگیری و ممانعت از تجمعات خانوادگی بسیار مهم است، یعنی محدودیت و ممنوعیت برای گردهمایی‌های کوچک اعمال شود چرا که هرچه به روزهای آخر آذرماه نزدیک می‌شویم و مردم در این ایام بسیار به شب‌نشینی‌ها عادت دارند و مراسم شب یلدا را داریم این دورهمی‌ها و شب‌نشینی می‌تواند ریسک انتقال را بالا ببرد.
وی تأکید کرد در موج سوم، انتقال اجتماعی بسیار کم شده و بیشترین میزان ابتلا و سرایت به واسطه انتقال ویروس در درون خانواده هست و انتشار داخل خانوادگی وجود دارد.
وی تأکید کرد که از گردهمایی‌های کوچک باید جدا خودداری شود و توصیه کرد مردم از شب‌نشینی‌ها و معاشرت‌ها خودداری و پرهیز کنند تا شاهد کمتر شدن موارد بیماری باشیم.
این متخصص بیماری‌های عفونی در ادامه گفت: بررسی‌ها در کشور نشان می‌دهد که یک فرد دارای بیماری کووید ۱۹ (پی سی آر مثبت) به طور متوسط در دوره کوتاه سه تا پنج روز هفت نفر را مبتلا کند و به همین دلیل جلوگیری از گردهمایی‌های کوچک و خانوادگی قویاً در این مرحله باید پیگیری شود و به طور قطع می‌تواند فرآیند انتقال ویروس را کنترل کند.
وزیری افزود: اگر چه زنجیره انتقال ویروس به طور کامل قطع نمی‌شود اما یک فرد با پی سی آر مثبت می‌تواند هفت نفر را مبتلا کند وقتی به شدت و با نظارت قرنطینه شود از آلودگی‌های ثانویه می‌توانیم جلوگیری کنیم.
وی اظهار داشت: در بررسی‌های صورت گرفته توسط تیم‌های مطالعاتی همه‌گیری‌شناسی مشخص شده که به طور متوسط بیماران کووید ۱۹ کمتر از ۵۰ درصد شرایط قرنطینه را رعایت می‌کنند و در سطح شهرها و استان‌ها تردد دارند و حجم بالایی از آلودگی را به صورت ثانویه انتقال می‌دهند لذا بر قرنطینه خانگی و ایزوله شدن بیماران پی سی آر مثبت تأکید می‌شود و درخواست داریم ترددهای شبانه نیز محدود شود.
رئیس بیمارستان گلستان کرمانشاه در ادامه گفت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته هم‌نشینی‌ها و معاشرت‌های خانوادگی در ۲ هفته آخر آذرماه می‌تواند سبب شیوع بیشتر کرونا شود که جداً باید از این موضوع جلوگیری شود و رسانه‌ها نیز نسبت به آگاهی‌بخشی این موضوع به آحاد مردم کوشا باشند.
وی اظهار امیدواری کرد با کنترل این موج شاهد طغیان دیگری در آینده نباشیم و با آمدن واکسن امید در مردم نیز بیشتر شود و البته از همه اقشار خواستاریم رعایت توصیه‌های بهداشتی و پرهیز از حضور در تجمع‌ها حتی گروه‌های خانوادگی را در اولویت قرار دهند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته نامه آوای کرمانشاه

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور