آخرین عناوین

رسانه‌ها و ظرفیت مبارزه با فساد

آوای کرمانشاه: حجت‌الاسلام رئیسی در جریان سفر خود به کرمانشاه و در جمع شورای اداری استان درباره موضوع نظارت گفته است: «کارآمدترین نظام را در نظام اداری و مدیریتی، نظام خودکنترلی می داتم. اگر هرکسی خود را در محضر خدا بداند، هیچ‌گاه خطا و تخلف نمی‌کند و حتی در خلوت هم خود را از آسیب حفظ می‌کند.»
البته که ایشان بر اساس افقی که در نظر دارند درست می‌گویند؛ اما واقعیت این است که ما تمام موجودیت سیستمی را باید با هم ببینیم. یعنی وقتی از خودکنترلی می‌گوییم فقط نظرگاه ما درون سیستم اداری یا قضایی نباشد بلکه تمام اجزا و ارکان جامعه و سیستمی که یک نظام سیاسی و کشور را تشکیل داده بایستی در نظر آورده شود. بر این اساس اگر باز هم بخواهیم از خودکنترلی و نظارت با این بعد سخن بگوییم آنگاه می‌توان رسانه‌ها را هم دید. الگوهای کشورداری و سامان دادن به نظام اداری در ایران نیز برگرفته از یک الگوی جهانی و مدرن است. در همان جهان مدرنی که سازمان اداری فعلی از درون آن بیرون آمده مهم‌ترین ابزار برای کنترل و مبارزه با فساد در تمامی ابعاد و اجزا و ارکان آن رسانه‌ها هستند.
به همین خاطر است که رسانه‌ها در این کشورها این میزان اعتبار، قدرت و نفوذ دارند. زیرا دیگر امور به سادگی از چشم مردم پنهان نمی‌ماند. نمی‌شود رسانه‌های یک کشور تحت‌فشار برای نگفتن این و آن موضوع و خبر باشند و توقع داشت که فساد رخ ندهد. امیدواریم رئیس محترم قوه قضاییه که در چند وقت اخیر با عزمی خاص به مقابله با فساد برخاسته‌اند جایگاه و نقشی ویژه را برای رسانه‌ها در این زمینه قائل باشند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته نامه آوای کرمانشاه

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور