تاریخ : جمعه, ۱ بهمن , ۱۴۰۰ Friday, 21 January , 2022
0
خانه دسته‌بندی نشده

شورای ششم کرمانشاه، شایسته ثبت در کتاب گینس

  • کد خبر : 16448
  • 25 مهر 1400 - 10:56
شورای ششم کرمانشاه، شایسته ثبت در کتاب گینس

آوای کرمانشاه: اگر مسیر چند دوره‌ای شوراهای شهر کرمانشاه را دنبال کنیم، متوجه می‌شویم که شورای شهر این دوره واقعاً پدیده استثنایی میان ادوار گذشته است. در واقع نوعی رکوردشکنی خاص، یعنی در شرایطی که ششمین شورای شهر کرمانشاه هنوز به طور جدی شروع به کار نکرده، ۲ عضوش سلب عضویت شده‌اند، دو منتخب در […]

آوای کرمانشاه: اگر مسیر چند دوره‌ای شوراهای شهر کرمانشاه را دنبال کنیم، متوجه می‌شویم که شورای شهر این دوره واقعاً پدیده استثنایی میان ادوار گذشته است. در واقع نوعی رکوردشکنی خاص، یعنی در شرایطی که ششمین شورای شهر کرمانشاه هنوز به طور جدی شروع به کار نکرده، ۲ عضوش سلب عضویت شده‌اند، دو منتخب در آستانه ابطال آرایشان هستند (البته گفته می‌شود ردصلاحیت شده‌اند) و ممکن است این شورا پیش از آغاز کار برای مدتی تعلیق شود.
با گذشت بیش از یک ماه نه هیئت‌رئیسه‌ای تعیین کرده‌اند و نه برای شهرداری کرمانشاه سرپرستی انتخاب کرده‌اند. خلاصه همه‌چیز این دوره شورای شهر استثنایی و کم‌نظیر است. شاید بد نباشد نام این دوره شورای شهر کرمانشاه را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کنند. البته این به آن معنا نیست که باید از ادوار گذشته شورا با حسرت یاد کنیم؛ بلکه بیانگر شیب نزولی است که هر دوره را بدتر از دوره پیش نشان می‌دهد. اینجا فقط یک تفاوت وجود دارد. شدت و زمان شروع درگیری‌ها و اختلافات هر دوره تغییر می‌کند. یعنی هم اختلافات با شدت بیشتری خود را نشان می‌دهد و هم‌زمان آغاز اختلافات کوتاه‌تر شده است. اگر در دوره اول بعد از گذشت یک یا دو سال اختلافات اوج گرفت، هنر منتخبان ششمین دوره شورای شهر کرمانشاه این بود که پیش از شروع رسمی کار این دوره اختلافات عریان شد و با شدت و حدت ادامه یافت. به‌نحوی‌که هنوز هم نه‌تنها تکلیف شورای شهر کرمانشاه مشخص نشده، بلکه پس از مدتی کش‌وقوس، تازه هیئت حل‌اختلاف و نحوه رسيدگي به شكايات از شوراهاي اسلامي استان کرمانشاه، رأی دوپهلو و شکننده‌ای مبنی بر سلب عضویت سه‌ماهه دو عضو شورای شهر و طرح پیشنهاد تعلیق ۴۵ روزه شورا را به دادستانی صادر کرد. این در حالی بود که پس از بارها ناکامی در تشکیل جلسات شورای شهر و انتخاب هیئت‌رئیسه و سرپرست شهرداری، هفته گذشته هیئت حل‌اختلاف، ضرب‌الاجل ۴۸ ساعته ای به شورای شهر داد تا تکلیف دو موضوع اشاره شده را مشخص کند. اتفاقی که در جلسه بعدی شورای شهر رخ نداد و هیئت حل‌اختلاف در جلسه‌ای طولانی تنها به همان سلب عضویت موقت و پیشنهاد تعلیق اکتفا کرد. در ادامه گزارش کاملی از آنچه در جلسه هیئت مذکور گذشت را خواهید خواند. ضمن آنکه در ادامه به آخرین جلسه‌ای که شورای شهر پس از اولتیماتوم هیئت برگزار کرد به طور مفصل پرداخته‌ایم.
از سلب عضویت تا تعلیق
مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری کرمانشاه از صدور حکم سلب عضویت برای دو عضو شورای شهر کرمانشاه و ارائه درخواست تعلیق موقت شورای شهر کرمانشاه به دادستانی خبر داد.
سعید سلیم ساسانی پس از پایان جلسه هیئت استانی حل‌اختلاف و رسیدگی به شکایات از شوراهای اسلامی که ۱۰ شهریور، به ریاست استاندار کرمانشاه و با حضور رئیس‌کل دادگستری، دو عضو مجمع نمایندگان استان در مجلس و سایر اعضاء برگزار شد، اظهار داشت: با توجه به مصوبات جلسه قبلی هیئت حل‌اختلاف استان و ضرب‌الاجل ۴۸ ساعته به اعضای شورا مبنی بر تعیین تکلیف وضعیت مدیریت شهری و لزوم خدمت‌رسانی مطلوب به شهروندان و اینکه جلسه روز گذشته شورا برای انتخاب هیئت‌رئیسه شورای شهر و شهردار بدون نتیجه ماند، امروز دومین جلسه هیئت حل‌اختلاف استان تشکیل شد.
وی افزود: امروز در دومین نشست هیئت حل‌اختلاف استان گزارش فرماندار در خصوص تخلف برخی از اعضای شورا ارائه شد و به لحاظ تأکید استاندار و رئیس‌کل دادگستری مبنی بر مصالحه و دعوت به توافق، مجدداً جلسه‌ای با حضور ۹ نفر اعضای شورا برگزار و پیشنهادات برای رفع مشکلات و همدلی و همراهی برای پیشبرد امور ارائه شد که بازهم به توافق نرسیدند.
مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری گفت: بر این اساس هیئت حل‌اختلاف استان اقدام به صدور رأی مبنی بر سلب عضویت دو نفر از اعضای شورا به مدت سه ماه به دلیل ارتکاب تخلف بر اساس بند پنج ماده ۹۲ قانون شوراها نمود. همچنین همه اعضای شورای شهر کرمانشاه از دریافت یک سوم حقوق مطابق بند سه همین ماده به مدت یک سال محروم شدند.
وی ادامه داد: اتخاذ این تصمیم پنج ساعت طول کشید و اعضای هیئت حل‌اختلاف بسیار بر انجام توافق و مصالحه تأکید داشتند که اعضای شورا به توافق برسند، اما متأسفانه این مهم انجام نشد.
ساسانی با بیان اینکه عدم تشکیل جلسات شورای شهر سبب عدم انتخاب هیئت‌رئیسه و شهردار شده، تصریح کرد: در هیئت حل‌اختلاف پیشنهادی برای تعلیق شورا به صورت موقت به دادستانی ارائه شد که ظرف ۴۸ ساعت در این خصوص با اختیارات قضایی و قانونی تصمیم‌گیری شود.
تاکنون چندین جلسه شورای شهر کرمانشاه برای تعیین هیئت‌رئیسه و انتخاب سرپرست و یا شهردار کرمانشاه برگزار شده که به دلیل اختلاف‌نظر اعضای شورا به نتیجه نرسیده است.
سعید طلوعی شهردار کرمانشاه حدود یک ماه پیش استعفا کرد و از آن زمان تاکنون کرمانشاه نه شهردار دارد و نه سرپرست شهرداری.

بی‌اعتنایی به هیئت حل‌اختلاف استان!
جلسه شورای شهر کرمانشاه بعد از اولتیماتوم هیئت حل‌اختلاف استان، به حدنصاب رسید، اما این جلسه هم نتیجه‌ای در پی نداشت!
این جلسه که ۹ شهریور برگزار شد پس از چهار تلاش ناموفق برای تشکیل جلسه، به‌نوعی موفقیت محسوب می‌شد! در ادامه گزارش ایسنا از این نشست را بخوانید.
میثم موسوی نماینده فرماندار کرمانشاه در ابتدای این جلسه با قدردانی از حضور هر ۹ نفر عضو شورا ابراز امیدواری کرد: در این جلسه وضعیت مدیریت شهرداری تعیین تکلیف شود.
موسوی با اشاره به برگزاری چهار جلسه انتخابات هیئت‌رئیسه در فرمانداری کرمانشاه گفت: متأسفانه بنا به دلایلی از جمله ردصلاحیت دو عضو منتخب شورا، اختلافاتی میان اعضای شورا صورت گرفت که موجب شد جلسات به حدنصاب نرسیده و تشکیل نشود.
وی افزود: در نهایت فرماندار کرمانشاه هم طبق قانون گزارش این جلسات را به هیئت حل‌اختلاف استان ارجاع کرد و هیئت هم تصمیم بر این گرفت که ظرف ۴۸ ساعت وضعیت شورا تعیین تکلیف شده و اختلافات حل‌وفصل شود.
در ادامه هاشم درویشی رئیس هیئت‌رئیسه سنی شورا هم با اشاره به جلسه هیئت حل‌اختلاف استان گفت: با توجه به اختلافاتی که میان اعضای شورا وجود داشت، به دلیل غیبت موجه یا غیرموجه برخی اعضا و به حدنصاب نرسیدن جلسات، انتخابات هیئت‌رئیسه شورا برگزار نشد.
درویشی گفت: برخی اعضا معتقد هستند که برای تشکیل جلسات شورا باید از یازده عضو شورا دعوت شود و مستندات قانونی هم ارائه شد، اما به هر حال اختلافاتی وجود داشت و در نهایت فرماندار کرمانشاه به عنوان شاکی، این اختلافات و گزارش آن را به هیئت حل‌اختلاف ارجاع داد.
درویشی گفت: در همین راستا جلسه هیئت حل‌اختلاف تشکیل شد و در آن جلسه مقرر شد که جلسه شورا تشکیل و مدیریت شهرداری کرمانشاه تعیین تکلیف شود.
رسول آزادی عضو شورای شهر کرمانشاه در ادامه اما با انتقاد از این صحبت‌ها، انتخاب هیئت‌رئیسه را مقدم بر انتخاب سرپرست شهرداری دانست و افزود: بر اساس قانون اول باید هیئت‌رئیسه سال اول شورا انتخاب شده و بعد در خصوص انتخاب سرپرست شهرداری تصمیم‌گیری شود.
آزادی گفت: عمر هیئت‌رئیسه سنی شورا چند دقیقه است و باید به سرعت هیئت‌رئیسه یک ساله انتخاب شود و در گام بعدی باید سراغ انتخاب سرپرست شهرداری برویم.
این عضو شورای شهر کرمانشاه با بیان اینکه تمام امور شهر لنگ مانده گفت: در حال حاضر تمام پرونده‌های مردم در کمیسیون‌های شورا معطل انتخابات هیئت‌رئیسه مانده و نمی‌توانیم دست روی دست بگذاریم.
آزادی گفت: اولین وظیفه هیئت‌رئیسه سنی این است که هیئت‌رئیسه یک ساله را تشکیل دهد، نه اینکه سراغ انتخاب سرپرست شهرداری برود. اصلاً مگر می‌شود بدون وجود رئیس شورا، حکم سرپرست را ابلاغ کرد.
این عضو شورای شهر کرمانشاه اظهار کرد: امروز همه ۹ نفر عضو شورا حضور دارند و در همین جلسه می‌توانیم انتخابات هیئت‌رئیسه را برگزار کنیم.
آزادی در ادامه از اعضا شورا خواست که موافقین در خصوص برگزاری این انتخابات اعلام آمادگی کنند که شش نفر عضو شورا با برگزاری انتخابات هیئت‌رئیسه یک ساله موافقت کردند.
اما در ادامه این سید احسان احسانی بود که به این وضعیت انتقاد کرد و گفت: قانون در مورد همه‌چیز کاملاً شفاف است، برای تشکیل جلسات شورا باید از هر یازده عضو شورا دعوت شود، اما در حال حاضر وضعیت دو عضو شورا بلاتکلیف مانده و باید منتظر تعیین تکلیف این دو نفر باشیم.
وی افزود: یک ماه برای تعیین تکلیف وضعیت این دو نفر مهلت داده شده و از این مهلت ۲۱ روز گذشته و ۹ روز آن باقی‌مانده و باید منتظر بمانیم که وضعیت آن دو نفر تعیین تکلیف شود.
احسانی گفت: از طرفی قانون مشخص کرده که اگر اعضای شورا اختلافی دارند باید هیئت حل‌اختلاف استان در مورد آن نظر بدهد و هیئت هم نظر داده که این جلسه تشکیل و در خصوص انتخاب سرپرست شهرداری تصمیم‌گیری شود.
وی افزود: در حال حاضر کلان‌شهر کرمانشاه نه شهردار دارد و نه سرپرست و اگر به فکر مردم شهر هستیم باید در این جلسه به دلیل حساسیت موضوع، اول تکلیف سرپرست شهرداری را مشخص کنیم تا کارها روی زمین نماند.
احسانی گفت: باید به رأی و مصوبه هیئت حل‌اختلاف استان تمکین کنیم و اول سرپرست شهرداری را تعیین کرده و سپس سراغ تعیین تکلیف هیئت‌رئیسه شورا برویم.
این عضو شورای شهر کرمانشاه گفت: در هیچ جای قانون شوراها و آیین‌نامه‌های داخلی نیامده که حکم سرپرست باید توسط رئیس شورا امضا و ابلاغ شود.
احسانی گفت: گله‌مندی میان اعضا وجود دارد اما نگذاریم این گله‌مندی‌ها جای دیگر مطرح شود و زمینه سوءاستفاده دیگران را فراهم کند.
کامبیز غلامی عضو دیگر شورای شهر کرمانشاه اما در این جلسه بحث حقوق عقب‌مانده کارکنان شهرداری را به میان کشید و گفت: حال که شهر شهردار و سرپرست ندارد و با توجه به اینکه هیئت‌رئیسه شورا هم تشکیل نشده، پرسنل شهرداری به لحاظ حقوق و مزایا در مضیقه هستند، بنابراین از اعضای می‌خواهم قبل از ورود به هر بحثی به معاون امور مالی شهرداری اجازه داده و امضا بزنیم که بتواند حقوق پرسنل شهرداری را پرداخت کند.
طرح این موضوع از سوی غلامی با موافقت تمامی اعضا همراه شد و این اولین موضوعی بود که بالاخره اعضای شورای ششم شهر سر آن به توافق رسیدند.
در ادامه آزادی عضو دیگر شورا بازهم خواستار برگزار انتخابات هیئت‌رئیسه شد و از موسوی نماینده فرماندار در این جلسه خواست که در این رابطه نظر دهد
موسوی هم مجدداً به ردصلاحیت دو منتخب شورا اشاره کرد و افزود: با توجه به این وضعیت، فرماندار مجوز برگزاری انتخابات هیئت‌رئیسه با حضور ۹ عضو شورا را دریافت کرده و مشکلی برای برگزاری این انتخابات نیست.
وی افزود: بر اساس قانون دوسوم اعضا یعنی هشت نفر در جلسه حضور داشته باشند هم می‌توان جلسه را تشکیل داد و انتخابات را برگزار کرد و منع قانونی در این زمینه وجود ندارد.
اعضا مخالف برگزاری انتخابات هیئت‌رئیسه که از صحبت‌های موسوی قانع نشده بودند با فرماندار تماس تلفنی گرفتند و از رنجبر در خصوص مصوبه هیئت حل‌اختلاف و تفسیر آن پرسیدند.
رنجبر گفت: این مصوبه اعلام کرده که اعضا تشکیل جلسه داده و سرپرست شهرداری را تعیین تکلیف کنند.
وی افزود: بعد از تعیین سرپرست شهرداری، بنده از اعضا مجدداً دعوت کرده و انتخابات هیئت‌رئیسه را برگزار می‌کنیم.
درویشی عضو شورای شهر هم گفت: من در جلسه هیئت حل‌اختلاف حضور داشتم و استاندار صراحتاً بر تعیین تکلیف مدیریت شهری در این جلسه تأکید داشتند.
آزادی اما از این صحبت‌ها قانع نشد و گفت: از همین‌جا پیامی برای استاندار داریم و از ایشان می‌خواهم که طبق قانون عمل کنند، قانون می‌گوید اول انتخابات هیئت‌رئیسه و بعد انتخاب سرپرست شهرداری و قطعاً ایشان انتظار ندارند عکس قانون عمل کنیم.
وی افزود: از همین‌جا به استاندار کرمانشاه می‌گویم ما شش نفر از ۹ نفر موافق برگزاری این انتخابات در این جلسه هستیم، اما سه نفر از اعضا مخالفت می‌کنند و تنها انتظار ما این است که قانون اجرایی شود.
موسوی نماینده فرماندار بعد از شنیدن بحث‌های اعضای شورا در نهایت پیشنهاد داد که امروز انتخابات هیئت‌رئیسه برگزار شده و هیئت‌رئیسه «موقت» تشکیل شود و زمانی که وضعیت دو عضو دیگر شورا مشخص شد، هیئت‌رئیسه یک سال انتخاب شود.
این پیشنهاد از سوی برخی اعضا مورد موافقت قرار گرفت، اما هاشم درویشی با رد این پیشنهاد گفت: اختلاف میان اعضا باقی است و مرجع رسیدگی به این اختلاف، هیئت حل‌اختلاف است که مصوب کرده‌اند در این جلسه موضوع سرپرست شهرداری کرمانشاه مطرح شود.
سالار احمدزاده اما در انتقاد به این صحبت‌ها گفت: اگر جلسه برای برگزاری انتخابات هیئت‌رئیسه مشکل دارد، پس برای انتخاب سرپرست شهرداری هم این جلسه صلاحیت ندارد.
احمدزاده گفت: نمی‌توانیم که سرپرست انتخاب کنیم و این سرپرست با ۹ نفر سروکله بزند. باید شورا رئیس داشته باشد که مصوبات را به سرپرست ابلاغ کرده و لوایح را دریافت کند.
کامران ملکی عضو دیگر شورا هم با نامناسبت دانستن وضعیت فعلی شورا گفت: ۱۸ استان بر اساس رأی هیئت مرکزی نظارت دچار مشکل شدند و صلاحیت برخی اعضای شوراهای آن‌ها رد شده است. این میان مشکل ۱۷ استان رفع شده و ما تنها استانی هستیم که هنوز وضعیتمان بلاتکلیف مانده و این در شان شورا و مردم کرمانشاه نیست.
وی افزود: به نظرم هیئت‌رئیسه موقت تشکیل شود و بعد از ۹ روز دیگر با تعیین تکلیف دو عضو دیگر، هیئت‌رئیسه یک‌ساله شکل گیرد که بتوانیم سرپرست را انتخاب کرده و وضعیت شهرداری را تعیین تکلیف کنیم.
اما درنهایت هاشم درویشی رئیس هیئت‌رئیسه سنی شورای شهر بار دیگر به مصوبه هیئت حل‌اختلاف اشاره کرد و افزود: بر اساس مصوبه این هیئت باید در این جلسه وضعیت مدیریت شهری تعیین تکلیف شود، در غیر این صورت ختم جلسه را اعلام می‌کنم.

لینک کوتاه : http://avayekermanshah.ir/?p=16448

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.