تاریخ : شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۱ Saturday, 21 May , 2022
3
خانه دسته‌بندی نشده

پاسخ مستدل معاون استاندار کرمانشاه به اظهارات نماینده ایلام؛ منطق کرمانشاهی

  • کد خبر : 10822
  • 27 بهمن 1399 - 15:57
پاسخ مستدل معاون استاندار کرمانشاه به اظهارات نماینده ایلام؛ منطق کرمانشاهی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه، در خصوص مواضع نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی توضیحاتی برای تنویر افکار عمومی ارائه داد. هدایت حاتمی در توضیحات خود که از سوی روابط‌عمومی استانداری کرمانشاه منتشر شده؛ آورده است: با توجه به انتشار مطالبی در روزهای اخیر و البته تکرار در گذشته توسط سرکار خانم «فلاحی» […]

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه، در خصوص مواضع نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی توضیحاتی برای تنویر افکار عمومی ارائه داد.
هدایت حاتمی در توضیحات خود که از سوی روابط‌عمومی استانداری کرمانشاه منتشر شده؛ آورده است: با توجه به انتشار مطالبی در روزهای اخیر و البته تکرار در گذشته توسط سرکار خانم «فلاحی» نماینده مردم ایلام، ایوان، مهران و شیروان چرداول در مجلس شورای اسلامی در فضای مجازی و برخی تریبون‌های مختلف، توضیحات و نکات لازم در ۹ محور با توجه به اثرات سوء اقتصادی، اجتماعی و امنیتی این مواضع، برای آگاهی اصحاب رسانه، تنویر افکار عمومی و استحضار مردم استان‌های کرمانشاه و ایلام اعلام می‌شود.
۱- مردم شریف و نجیب ساکن در استان‌های کرمانشاه و ایلام به عنوان ساکنین باستانی غرب ایران کهن با اشتراکات فراوان در دین، مذهب، گویش و فرهنگ در طول قرن‌ها با همدلی در کنار هم زیست کرده و سرنوشت خویش را هیچ‌گاه جدا از هم ندانسته‌اند اما برخی مسئولان و نمایندگان متوجه این یکپارچگی همیشگی نبوده و به برنامه‌ریزی منطقه‌ای برای هم‌افزایی در سیاست‌ها و اقدامات باور ندارند. قطعاً مراجعه به مبانی کارشناسی و تجربه‌های موفق نشان می‌دهد با نگاهی مبتنی بر آمایش سرزمین و مزیت‌های منطقه‌ای می‌توان بر مشکلات و موانع توسعه‌ای فائق آمد و پیشرفت کل منطقه را سامان داد. برای درک این موضوع شواهدی نظیر قطب‌های توریستی، صنعتی، کشاورزی و خدماتی در داخل کشور خودمان وجود دارد که اهل‌فن بر آن مشرف بوده و سرنوشت آن مناطق را بهبود بخشیده‌اند. ‌
۲- استان کرمانشاه به عنوان مرکزیت تاریخی غرب کشور متشکل از استان‌های کرمانشاه، کردستان، همدان و ایلام با مردمانی شریف و نجیب همواره خیرخواه رشد و تعالی ایران اسلامی به‌ویژه همسایه هم‌زبان، ایلام قهرمان، بوده و خواهد بود. مردم و مسئولان کرمانشاه از دیرباز در کنار تلاش برای توسعه و پیشرفت این استان همواره دغدغه رشد و تعالی هم‌وطنان عزیز ایلام را داشته و سعی در انجام فعالیت‌های تکمیل‌کننده همدیگر داشته‌اند. پروژه‌های سدسازی و انتقال آب، راه‌سازی، تجارت خارجی و سایر از این دست بوده که سابقه‌ای چند ده ساله دارد. اصولاً مرزبندی‌های استان و شهرستان به خاطر ارتقای توان مدیریتی است و گرنه استعدادهای ژئوپلیتیکی و طبیعی هر سرزمین و منطقه را حتی مابین کشورها و نه‌فقط استان‌ها نمی‌توان از هم جدا دانست.
۳- از جمله ادله محکم، مستند و غیرقابل کتمان در همکاری و همراهی دیرینه استان کرمانشاه برای توسعه استان ایلام می‌توان به تخصیص ۴۵ درصد آب سامانه گرمسیری به استان ایلام اشاره نمود. در حالی که استان کرمانشاه با داشتن زمین‌های حاصلخیز دیم درجه‌ یک چهار برابر استان ایلام جمعیت دارد اما این تخصیص آب به استان ایلام در حالی اتفاق افتاده است که این منبع باارزش و توسعه بخش از مقابل دیدگان کشاورزان محروم و مرزنشین استان کرمانشاه و از میان اراضی تشنه اما حاصلخیز این دیار می‌گذرد تا به اراضی کم کیفیت و با درجه پایین‌تر به ایلام برسد.
با این وجود مردم نجیب و نوع‌دوست استان کرمانشاه با نگاه ملی خود و اعتقاد به نگاه فرا استانی و منطقه‌ای به مبحث توسعه، علیه این موضوع مهم و حیاتی موضع‌گیری نکرده و اقدام به هیاهو و تشکیل کمپین اعتراضی نکرده‌اند. این در حالی است که هم اهمیت منابع آبی را برای توسعه می‌دانند و هم توان بهره‌مندی از آن را به خوبی دارند. آبی که از سیروان و رودخانه‌های مسیر تأمین شده و ۲۰۰ کیلومتر انتقال یافته و بیش از ۲ هزار هکتار اراضی کشاورزی و منابع ملی استان کرمانشاه را برای رساندن آن تا ایلام تخریب کرده که دشت عباس را سیراب کند و مردم عزیز ایلام از آن بهره ببرند.
۴- یکی دیگر از پروژه‌های مهم، برنامه‌ریزی برای احداث سد چناره در محدوده سرزمینی استان کرمانشاه با ظرفیت ۷۵ میلیون مترمکعب در شرایطی می‌باشد که کل آب آن از منابع آبی استان کرمانشاه سرچشمه گرفته و خود سد نیز در داخل استان بوده و احداث آن موجب زیرآب رفتن و تخریب ۶۰۰ هکتار از اراضی حاصلخیز کشاورزی، سکونتگاه‌های تاریخی و زیستگاه‌های بکر طبیعی در شهرستان اسلام‌آبادغرب می‌گردد و حتی یک قطره آن به استان کرمانشاه تخصیص نیافته و تمامی ذخایر آن برای تخصیص مصارف شرب، صنعتی و کشاورزی در استان ایلام می‌باشد. این در حالی است که احداث این سد موجب جابجایی هشت روستا و کوچ آن‌هاست. آیا رواست که مسئولان و نمایندگان کرمانشاه با نادیده گرفتن برنامه‌ریزی منطقه‌ای و با نگاهی بسته و تنگ در تریبون‌ها فریاد بزنند و مردم را به تشکیل کمپین دعوت کنند؟
۵- نیاز به افزایش تولید گاز در کشور به‌ویژه در پیک مصرف آن در زمستان که طی سال‌های اخیر و بخصوص امسال منجر به مشکلات قطع مکرر گاز و برق در نقاط مختلف کشور شده است مسئولان وزارت نفت را بر آن داشته تا با بهره‌برداری از میادین گازی موجود نیاز داخل کشور را تأمین نمایند.
پس از بررسی‌های کارشناسی یکی از مناطق مستعد برای تأمین نیاز مصرفی کشور نواحی غربی استان کرمانشاه شناسایی شده که با وجود پنج میدان گازی اکتشاف شده بیستون، امام حسن، اسلام‌آباد، نفت شهر و باباگیر ظرفیت بزرگی برای تقویت گاز مصرفی کشور دارا بوده که در نظر است این پنج میدان گازی به صورت اشتراکی برای تأمین خوراک یک پالایشگاه گازی در استان کرمانشاه مورد استفاده قرار گیرند. لیکن در این خصوص لازم است دقت فرمایید که از پنج میدان ذکر شده چهار میدان به‌طور کامل در محدوده سرزمینی استان کرمانشاه قرار داشته و بیش از ۸۰ درصد میدان باباگیر نیز در محدوده استان کرمانشاه و شهرستان گیلانغرب بوده و تنها بخش کوچکی از آن در استان ایلام قرار گرفته است.
۶- با توجه به موقعیت جغرافیایی پنج میدان گازی مورد اشاره و قرار گرفتن آن‌ها در استان کرمانشاه موضوع جانمایی این پالایشگاه در غرب این استان نه یک تصمیم قومی و قبیله‌ای و استانی بلکه یک تصمیم کارشناسی و با پشتوانه علمی در زمینه‌های تولید، حمل‌ونقل، دسترسی به بازار و زیرساخت‌ها و سایر بوده است.
قاعدتاً اهل‌فن و خبرگان بهتر می‌دانند که اکتشاف و بهره‌برداری از میادین نفت و گاز یک کار فنی و تخصصی بوده و به‌تبع آن انتخاب نقاط موردنظر برای بهره‌برداری از این میادین نیازمند مطالعات دقیق کارشناسی و وضعیت دسترسی به منابع آب، برق، گاز، خطوط لوله صادراتی، مطالعات آمایش سرزمینی می‌باشد.
بدیهی است که قرار گرفتن میادین گازی در استان کرمانشاه همراه با بررسی‌های فنی و وجود منابع متعدد از جمله خط گاز صادراتی، هر کارشناس خبره‌ای را مجاب به ایجاد این واحد در استان می‌نماید.
۷- اصولاً چنین پروژه‌هایی دارای پشتوانه‌های کارشناسی بوده و نمی‌توان با هیاهو و طرح مسائل غیرکارشناسی و تخریب افراد خدمتگزار و مدیرانی که به اندازه سن افرادی نظیر بنده و شما تجربه سکان‌داری وزارتخانه‌های مختلف داشته و به گواه همه دلسوزان و کارشناسان منصف تحول گر و موثر بوده‌اند موضوعات را به بیراهه برد. مضاف بر آن موضع‌گیری‌های شما مصداق کامل آتش زدن قیصریه برای دستمالی است و به نوعی خودگزی محسوب می‌شود.
۸-شما به عنوان نماینده کل مردم ایران قسم‌خورده‌اید و بایستی برای تأخیر در اجرای این پروژه‌ها در مکان مناسب فریاد بزنید. قطعاً تأثیر ایجاد این واحدها که با تأخیر فراوان انجام شده برای کل منطقه بوده و شکل‌گیری صنایع پایین‌دست را در هر ۲ استان به دنبال دارد. نمایندگان علاقه‌مند به توسعه بایستی با استفاده از همه ظرفیت‌ها سعی در جلب و جذب سرمایه‌گذاری‌های تکمیلی داشته باشند نه اینکه با طرح مسائل سطح پایین موجب حاشیه‌سازی شده و انرژی و توان خود و یکدیگر را مصروف امور غیرضروری نمایند. نبایستی با خط‌کشی‌های مصنوعی بین استان‌های هم سرنوشت و پرمشکل، اصل فرآیند سرمایه‌گذاری را تحت تأثیر قرار داد و خدای ناخواسته ذهن مردم را نسبت به هم مسئله‌دار کرد. مردمی که بی‌توجه به رویکرد و نظر ما زندگی خود را با تعامل و رفت‌وآمد با همدیگر مدیریت کرده و از خدمت گیری در مرزها، فرودگاه‌ها، جاده‌ها، بیمارستان‌ها و کلینیک‌های هر ۲ استان بهره می‌برند.
۹-با وجود روابط تاریخی مردم در ۲ استان مهم مرزی کرمانشاه و ایلام اما به‌تازگی افرادی سودجو با اظهارات عوام‌فریبانه و انحراف افکار مردم از مسائل اصلی توسعه، درصدد ایجاد ذهنیت برای یکدیگر هستند تا شاید از نمد گل‌آلود کردن فضا و ایجاد التهابات اجتماعی در داخل کشور و تحریک احساسات مردم علیه مردم برای پیشبرد منافع شخصی و سیاسی خود کلاهی بدوزند. قطعاً مردم رفتار مدیران و وکلای خود را به دقت زیر نظر داشته و تحلیل می‌کند. خود که تحصیل‌کرده رشته علوم سیاسی هستید بهتر می‌دانید که مردم فرق خدمت در فضای کارشناسی و پیگیری دلسوزانه و منطقی را با جاروجنجال و رفتارهای تصنعی به خوبی تمیز می‌دهند.
پس بهتر آن است امور مردم شریف استان ایلام را از مجاری معقول و کارشناسانه پیگیری کرده و از توان همه ظرفیت‌های مردم منطقه و نخبگان آن بهره ببرید نه آنکه تقابلی را شکل داده و سرنوشت برخی امور مشترک و فرا استانی را منحرف و به شکست برسانید. زیرا تشکیل کمپین مردمی و جاروجنجال آفرینی برای امور فنی و پروژه‌های خاص کار دشواری نیست اما بیراهه‌ای خطرناک است که غایت آن ناپیدا و مبهم است. قطعاً این توصیه خیرخواهانه برای سرکار خانم فلاحی نماینده محترم که خود عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز می‌باشد قابل‌فهم بوده و ابعاد آن برایشان به نحو بهتری مکشوف است.
در پایان سعادت، بهروزی، همدلی و رفاه برای تمام مردم ایران و به ویژه مردم شریف و عزیز استان‌های منطقه را از خدای سبحان خواهانم و امیدوارم همگان در پیگیری اهداف نظام مقدس اسلامی و حفظ و یکپارچگی ملی کوشا و مفید باشیم.
خبرگزاری ایرنا هم در متنی به اظهارات «سارا فلاحی» نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی پرداخته که روز ۲۳ بهمن امسال در مصاحبه با یکی از رسانه‌ها گفت: به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم منابع گازی باباگیر به‌عنوان مخزن تنگ بیجار استان ایلام در اختیار استان کرمانشاه قرار گیرد.
وی اظهار داشت: برای اولین بار که موضوع استفاده از منابع گازی باباگیر از سوی استاندار کرمانشاه مطرح شد، در گفت‌وگو با مدیرعامل نفت مناطق مرکزی مراتب اعتراض شدید خود را به طرح این موضوع از سوی استاندار کرمانشاه به اطلاع آنان رساندم و به آنان یادآور شدیم که حق چنین اظهارنظری در خصوص منابع استان ایلام را ندارند.
وی ادامه داد: به تازگی نیز که وزیر نفت در مصاحبه‌ای دوباره به این موضوع اشاره کرده‌اند، در گفت‌وگو با استاندار ایلام از ایشان خواستیم که به عنوان رأس استان در تماس با استاندار کرمانشاه، دفتر نفت مرکزی و وزیر نفت به آنان تذکر دهند که منابع باباگیر متعلق به استان اسلام بوده و حق ورود به این موضوع را ندارند.

لینک کوتاه : http://avayekermanshah.ir/?p=10822

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.