آخرین عناوین

کرمانشاه مطلع تاریخ هستی؛ ساختمان بانک شاهی کرمانشاه

این بنا شعبه بانک شاهی ایران در کرمانشاه است. این ساختمان مربوط به دوره قاجار است و در کرمانشاه، خیابان مدرس، سرای نو واقع در بازار کرمانشاه قرار گرفته‌ است و به نوعی گذر عجیبی از تاریخ قاجاریه در کرمانشاه است.
فعالیت بانک شاهی در سال ۱۸۸۹ میلادی (۱۲۶۸ خورشیدی و ۱۳۰۶ قمری) توسط انگلیسی‌ها در تهران آغاز شد. شهر کرمانشاه برای بریتانیا به دلیل مرکزیت تجاری، نزدیکی به منابع نفتی بریتانیا و هم‌جواری با امپراتوری عثمانی اهمیت بالایی داشت. بانک شاهی کرمانشاه در سال ۱۹۰۲ میلادی (۱۲۸۱ خورشیدی و ۱۳۲۰ قمری) به عنوان شعبه بانک شاهنشاهی ایران در کرمانشاه با مدیریت یاسنت لویی رابینو افتتاح شده است. لوئی رابینو هم‌زمان با مدیریت بانک شاهی، به عنوان کنسول انگلستان در کرمانشاه نیز ایفای نقش می‌کرد. او از سال ۱۹۰۷ کرمانشاه را به مقصد رشت ترک کرد تا به عنوان کنسول و ویس‌کنسول انگلستان در آن شهر خدمت کند و تا سال ۱۹۱۲ نیز در آنجا ماند. مشخص نیست که چه کسی پس از او مدیریت بانک را برعهده داشته است، اما چنانکه در اسناد تاریخی آمده، فعالیت‌های بانک هم‌زمان با ورود نیروهای آلمان در سال ۱۹۱۴ جنگ جهانی اول برای حدود سه ماه متوقف شده است. در ۲۸ ژوئیه ۱۹۱۵ انگلستان بار دیگر فعالیت‌های بانک را دایر می‌کند و فردی به نام مسیو دوری را که مدیریت شعبه بانک شاهی در همدان را عهده‌دار بوده برای این کار به کرمانشاه اعزام می‌کنند. او تا سال ۱۹۱۷ در شعبه کرمانشاه فعالیت می‌کند و در آن سال م. ف. هِیل مدیر شعبه بیرجند به کرمانشاه آمده و جای وی را می‌گیرد.
بانک شاهی کرمانشاه تا سال ۱۹۴۹ میلادی (۱۳۲۸ خورشیدی) به فعالیت پرداخته و در ۲۵ مرداد آن سال به بانک انگلیس در ایران و خاورمیانه تغییر نام داد.
کادر اداری بانک شاهی از رئیس، معاون، حسابدار، منشی، تحصیلدار و مترجم تشکیل شده بود، اما در شعبات تعداد کارمندان از دو یا سه نفر تجاوز نمی‌کرد. معمولاً از افراد بومی در مدیریت بانک استفاده نمی‌شد و رئیس و معاون بانک‌ها همگی انگلیسی بودند. در میان اسناد نام دو ایرانی در میان کارکنان شعبه کرمانشاه به چشم می‌خورد که مشخص نیست اهل کرمانشاه بوده باشند. فردی به نام اسمعیل کارمند و فردی دیگر به نام عزیزالله فراش بانک شاهی در کرمانشاه بوده است. آلفرد تایلر، پدر دوریس لسینگ نویسنده زن انگلیسی و برنده نوبل ادبیات در سال ۲۰۰۷ از کارمندان بانک شاهنشاهی در کرمانشاه بوده است و به دلیل اشتغال وی در این بانک، دوریس لسینک در شهر کرمانشاه متولد شده است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته نامه آوای کرمانشاه

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور