پیام شهروند

سلام یک خواهشی ازاستاندار محترم دارم تانسبت به مشکلات ونظرات مردم .به مدیران محترم دستورفرمایند.رسیدگی شود

ضمن تشکر از خدمات شهرداری چه خوب است نسبت به کاشت نهال و درخت مخصوص پارک مثل چنار در پارک توحید اقدام شود چون درختان انار علاوه بر اینکه دیگر تقریباً از بین رفته اند مناسب پارک نمی باشد

سلام مدتهاست روشنایی تقاطع غیر همسطح غدیر ورودی از سمت شوکت آباد لامپ هایش سوخته اداره کل راهداری اقدام نمایند

باسلام جناب اردکانیان وزیر محترم نیرو ایا شماکه نطق بر خوردن یک وعده غذایی مردم میکنید ،ایا خانواده محترمتان میتوانند فقط ۲۴ساعت مثل مردم عادی زندگی کنند تا چه برسد به تناول کردن یک وعده غذایی ، به راستی که عدالت و حق با علی ابن ابیطالب دفن شد

با سلام چرا اداره اوقاف تکلیف تنظیم اسناد مستاجرین خیابان بهمن و ظفر رو مشخص نمیکنن و با بهانه های واهی و بدون استدلال قانونی مردم را سرگردان نگه داشتن ما مالکین که پول دادیم و ملکی رو خریدیم چه گناهی کردیم که سوخته دعوای هییت مدیره قدیم و جدیم بشویم بی زحمت مسئولین اوقاف پاسخگویی نمایند

wfn_ads

نیازمندی

فروش ماشین 405 مدل 98 بدون رنگ 09353000000

به یک منشی جهت کار در شرکت نیازمندیم

به چند نفر خدمه برای کار در رستوران نیازمنیدم 09353000000

استخدامی شرکت آب تهران بزرگ برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مراجعه کنید

به یک استاد کار نیازمنیدم 09353000000

به یک کارگر ساده نیازمندیم
09353000000

کرمانشاه مطلع تاریخ هستی؛ مسجد جامع

آوای کرمانشاه: مسجد جامع کرمانشاه که گاه به اشتباه مسجد چهل‌ستون نیز نامیده می‌شود، در بافت قدیم شهر کرمانشاه، در خیابان مدرس (سپه سابق)، نبش جلوخان و نرسیده به خیابان نواب صفوی واقع شده و از آثار قابل‌توجه اواخر دوره زندیه است. این مسجد در سال ۱۱60 ه. ش در زمان پادشاهی «علی مرادخان زند»، توسط علی‌خان زنگنه حاکم کرمانشاه ساخته شده است. مسجد جامع در حال حاضر مکان برگزاری نماز جمعه اهل تشیع در شهر کرمانشاه است.
تاریخچه ساخت این مسجد از شعری که بر روی کتیبه‌ای در مسجد به جای مانده نشان می‌دهد که سال ساخت مسجد 1160 هجری شمسی بوده. این شعر به شاعری به نام شهاب، از شاعران هم‌عصر با الله‌قلی‌خان زنگنه حاکم کرمانشاه منصوب شده که در محفل شعر هفتگی او شرکت می‌کرده است.
بنا شد به لطف جهان‌آفرین به سعی سمی علی شاه دین
حسینیه و مسجد و مدرسی نکو وضع و خوش‌طرح و دلکش بسی
«شهاب»‌این بناها چو با اهتمام شد از فضل خلاق عالم تمام
به تاریخ اتمام کلکم نوشت عطا کرد حق جای بانی بهشت
این مسجد ظاهراً به جای مسجد قدیمی‌تری بنا شده است که تنها بخشی از شبستان آن باقی‌مانده است. مسجد قدیمی چهل‌وپنج طاق چشمه داشته که امروز تنها بیست‌وپنج طاق آن باقی‌مانده است. به همین دلیل گاه به اشتباه این مسجد را چهل‌ستون نیز می‌نامند. آنچه از بنای قدیمی مسجد باقی‌مانده، بخشی از شبستان ستون‌دار و هشتی ورودی است.
در مرمت‌های پس از جنگ ایران و عراق در دهه ۱۳۷۰، شبستان تازه در ضلع جنوبی مسجد بازسازی شد، سکوی عریض آن واقع در ضلع شرقی در نتیجه عقب‌نشینی مسجد به منظور تعریض خیابان مدرس تخریب و سکوی جدیدی برای مسجد ساخته شد. همچنین دو مناره به ساختمان مسجد افزوده شد و نمای خارجی با کاشی‌کاری‌ها و آجرکاری‌هایی پوشیده شد.
دور جدید مرمت مسجد جامع کرمانشاه از سال ۱۳۹۰ آغاز شد و تغییراتی در ساختمان این مسجد به وجود آمد. در این مرمت‌ها، در بخش خارجی شبستان خارجی نماسازی‌های جدیدی افزوده شد. همچنین حیاط مسجد که شبستان قدیمی را به شبستان جدید پیوند می‌دهد سنگفرش شد و سپس با یک سازه فلزی. مسقف شد.
از رخدادهای مهم این مسجد می‌توان به ۲۳ مهرماه ۱۳۶۱ اشاره کرد که آیت‌الله عطاءالله اشرفی اصفهانی نماینده ولی‌فقیه در استان کرمانشاه و امام‌جمعه وقت کرمانشاه در حالی که در محراب مسجد جامع، برای اقامه نماز جمعه آماده می‌شد، با انفجار نارنجک توسط فردی از گروه منافقین ترور و کشته شد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

wfn_ads
wfn_ads
wfn_ads
هفته نامه آوای کرمانشاه

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور