آخرین عناوین

کرمانشاه مطلع تاریخ هستی؛ مسجد عمادالدوله

آوای کرمانشاه: در شهر کرمانشاه یکی از مقدس‌ترین و به نوعی زیباترین مسجدهای ایران در قلب بازار قدیم کرمانشاه وجود دارد، اما چرا مقدس‌ترین؟ زیرا یکی از درهای حرم حضرت علی (ع) در ابتدای ورود به آن نصب شده است که برای مردم کرمانشاه این مکان به نوعی تقدس بسیار بالایی همراه خود دارد اما چرا زیباترین؟ زیرا این مسجد توسط معماران توانایی در دوره قاجاریه ساخته شده است.
مسجد عمادالدوله نام مسجدی در شهر کرمانشاه است که از آثار دوره قاجاریه است. ساختمان نخستین مسجد در سال ۱۲۸۵ ه.ق (۱۸۶۸ میلادی) توسط امامقلی میرزا عمادالدوله (والی غرب و سرحددار عراقین) ساخته شده است.
مسجد عمادالدوله به صورت چهار ایوانی بنا شده و دارای سردر، صحن، ایوان، شبستان ستون‌دار و حجره‌های زیاد است.
بر کاشی‌کاری ایوان مسجد، کتیبه‌ای شامل قصیده‌ای با ذکر نام پادشاه وقت (ناصرالدین‌شاه)، نام سازنده و تاریخ ۱۲۸۵ ه.ق (۱۸۶۸ میلادی) جای دارد. بر روی ایوان شرقی صحن مسجد، اتاقکی چوبین ساخته‌اند. ورودی اصلی مسجد از طریق این ایوان شرقی است که با در چوبی بزرگی به راسته زرگرهای بازار کرمانشاه مرتبط می‌شود.
در دیگر مسجد در ضلع جنوب غربی قرار داشته که توسط دالانی به تقاطع بازار زرگرها و بازار حوری آباد متصل می‌شود. این تقاطع زیر بزرگ‌ترین گنبد بازار که به میدان مشهور است قرار دارد.
پس از ساخت این مسجد، بانی آن یکی از درهای حرم علی را به کرمانشاه آورد و در این مسجد نصب نمود و به جای آن در نقره‌ای دیگری را وقف آستانه علوی نمود. این درگاه که امروزه در مدخل مسجد و بازار زرگرها قرار دارد و به «قاپی شاه نجف» مشهور است، به دورۀ صفویه تعلق دارد
در مسجد عمادالدوله یک برج ساعت قرار دارد که در راستای شمال شرقی به جنوب غربی ساخته شده است. این بنا از جمله برج‌های ساخته شده در مساجد ایران در اواخر عصر قاجار است که کاربردی همچون برج ساعت مسجد شاه (امام خمینی) تهران دارد و نشانگر تلاش جامعه در استفاده از تکنولوژی مدرن در اماکن مذهبی ایران است. تکنیک ساخت این برج با تکنیک به کار رفته در مناره‌های تاریخی اواخر قاجار یکسان است. برج ساعت مسجد عمادالدوله در طی سالیان از راستای قائم منحرف شده و طرحی برای تعمیر،‌مرمت،‌استحکام‌بخشی و جلوگیری از انحراف بیشتر آن انجام شده است.
در هنگام ساخت مسجد عمادالدوله، در پیرامون صحن آن حجره‌هایی برای سکونت طلاب علوم دینی ساخته شد. مطابق با وقفنامه، طلاب دینی بنا بر شرایطی می‌توانند در این مسجد ساکن و به تحصیل اشتغال ورزند. علاوه بر این، بازار و کاروانسرای عمادالدوله نیز که از صدها مغازه و حجره تشکیل شده است، وقف بر مصارف این مسجد می‌باشد و طبق پیش‌بینی واقف، تولیت مسجد و موقوفات آن همواره با والی یا حکمران غرب است
بیشتر تزئینات کاشی‌کاری مسجد عمادالدوله را نقوش هندسی و گیاهی به‌صورت انتزاعی و تجریدی تشکیل می‌دهد. این نقوش استحکام ساده و روانی دارد و برگرفته از تزئینات معماری دوران صفویه و زندیه است. در کاشی‌کاری این بنا منظره‌های معماری به کار رفته، اما نقوش انسانی به کار نرفته است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته نامه آوای کرمانشاه

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور