آخرین عناوین

کرونا و قمار با جان خود

آوای کرمانشاه: چند وقتی است که جامعه با مفهومی به نام قرنطینه خانگی دست‌وپنجه نرم می‌کند. گرچه روزهایی است که از میزان و شدت آن بسیار کاسته شده است. حداقل در بخش قابل‌توجهی از مردم دیگر شاهد آن غلظت قطع رفت‌وآمدها و خانه‌نشینی نیستیم. ضمن اینکه مردم به لحاظ زمانی نیز وقت بیشتری را در بیرون از خانه‌ها صرف می‌کنند.
انگار نیرویی زیاد -مانند آبی که پشت سدها جمع شده و بعد به یک‌باره دریچه‌های سد آزاد و انرژی زیادی تخلیه می‌شود- مدت‌هاست منتظر است تا انرژی خود را تخلیه کند. برای همین است که هر روز بر شمار افرادی که به خیابان‌ها و مغازه‌ها و پارک‌ها هجوم می‌آورند افزوده می‌شود. من بارها از این دریچه درباره کسانی که در این مدت درگیری جهانی با بحران کرونا قائل به رعایت مسائل بهداشت فردی در جهت پیشگیری از ابتلا به کرونا نبودند از اصطلاح قمار کردن با زندگی و جان سخن گفته‌ام.
واقعیت این است که ما در بزنگاه‌های مختلفی از حیات فردی، گونه‌های مختلف از قمار را تجربه می‌کنیم. ساده‌ترین موضوع مرتبط با قمار، افرادی است که یک بازی را به عنوان زمینه انتخاب می‌کنند و مبلغی پول را کنار می‌گذارند یا شرط می‌کنند تا فرد برنده در بازی، صاحب آن شود. بعضی مواقع این شرط، حتی یک ملک و یا کل زندگی و مایملک فرد تعیین می‌شود. این است که این قمار می‌تواند آخرین بوالهوسی آن فرد نیز باشد و چه‌بسا پس از باختن هست و نیست، به زندگی خود نیز خاتمه دهد. قمار بعضی مواقع سوی دیگری هم از خود نشان می‌دهد. فردی برای مدت‌های مدیدی نمی‌بازد و همیشه برنده است و پول روی پول و ملک روی ملک می‌گذارد و برنده از بازی بیرون می‌آید. این هم ممکن است. برای این فرد قمار هیچ معنای بد و تلخی ندارد و هیچ ترسی هم از آن ندارد چون هر بار بدون مشکلی صاحب کلی ثروت هم شده است.
مثال دیگری بزنم. این روزها، بازار بورس و خریدوفروش سهام بسیار داغ شده است. افراد زیادی به بازار بورس هجوم آورده و شروع به خریدوفروش سهم کرده‌اند. آن‌ها فکر می‌کنند که بورس حتی اگر در روزها و هفته‌هایی با آن‌ها نامهربان باشد و سهامی که می‌خرند با افت قیمت یا ارزش روبرو شده است این روندی همیشگی نیست و برآیند حضور در بورس به افزایش سرمایه آن‌ها منجر خواهد شد. این هم نوعی قمار بر سر پول و ثروت است. با این حال افراد بدون توجه به این موضوع هر روز بیشتر به حرصشان برای سرمایه‌گذاری در بورس افزوده می‌شود.
حالا برگردیم به موضوع کرونا. فکر نمی‌کنم در زندگی سرمایه‌ای مهم‌تر و ارزشمندتر از جان آدمی باشد. چه آنکه بدون زیستن در این جهان تمامی مفاهیم و ارزش‌ها و لذت‌هایی که برای آن‌ها جنگیده‌ایم یا دوستشان داشته‌ایم بی‌معنا و مفهوم خواهد شد. از طرفی هم می‌دانیم که ویروسی به نام کووید 19 تاکنون جان بسیاری را گرفته و سلامت افرادی بیشتری را به مخاطره انداخته است. با این حال افراد بسیاری هستند که بی‌ملاحظه مسائل بهداشتی می‌آیند و می‌روند و حتی به ما طعنه می‌زنند و ریشخند می‌کنند که ببینید ما مبتلا نشدیم. این‌ها هم دارند قمار می‌کنند. منتها بدترین و فاجعه‌بارترین نوع قمار. قمار با جان خود. ممکن است هیچ‌گاه به این بیماری مبتلا نشوند و سرخوشانه تنها به تمسخر کسانی بپردازند که سعی کرده‌اند پروتکل‌های بهداشتی را موبه‌مو اجرا کنند. با این حال این افراد دمی با خود نمی‌اندیشند که این کاری که آن‌ها دارند با شدت و حدت انجام می‌دهند بدترین نوع بازی با زیست خودشان است. قمار بر سر جان. درک این مسئله و آگاهی نسبت به آن‌هم لزوماً به سواد و مدرک و مطالعه ربط مستقیمی ندارد. انسان‌ها برای درک بهتری از خود و جهان خود به چیزهای بیشتری نیاز دارند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفته نامه آوای کرمانشاه

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور