آرشیو نشریات

آخرین خبر

پیام شهروند

سلام یک خواهشی ازاستاندار محترم دارم تانسبت به مشکلات ونظرات مردم .به مدیران محترم دستورفرمایند.رسیدگی شود

ضمن تشکر از خدمات شهرداری چه خوب است نسبت به کاشت نهال و درخت مخصوص پارک مثل چنار در پارک توحید اقدام شود چون درختان انار علاوه بر اینکه دیگر تقریباً از بین رفته اند مناسب پارک نمی باشد

سلام مدتهاست روشنایی تقاطع غیر همسطح غدیر ورودی از سمت شوکت آباد لامپ هایش سوخته اداره کل راهداری اقدام نمایند

باسلام جناب اردکانیان وزیر محترم نیرو ایا شماکه نطق بر خوردن یک وعده غذایی مردم میکنید ،ایا خانواده محترمتان میتوانند فقط ۲۴ساعت مثل مردم عادی زندگی کنند تا چه برسد به تناول کردن یک وعده غذایی ، به راستی که عدالت و حق با علی ابن ابیطالب دفن شد

با سلام چرا اداره اوقاف تکلیف تنظیم اسناد مستاجرین خیابان بهمن و ظفر رو مشخص نمیکنن و با بهانه های واهی و بدون استدلال قانونی مردم را سرگردان نگه داشتن ما مالکین که پول دادیم و ملکی رو خریدیم چه گناهی کردیم که سوخته دعوای هییت مدیره قدیم و جدیم بشویم بی زحمت مسئولین اوقاف پاسخگویی نمایند

wfn_ads

نیازمندی

فروش ماشین 405 مدل 98 بدون رنگ 09353000000

به یک منشی جهت کار در شرکت نیازمندیم

به چند نفر خدمه برای کار در رستوران نیازمنیدم 09353000000

استخدامی شرکت آب تهران بزرگ برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مراجعه کنید

به یک استاد کار نیازمنیدم 09353000000

به یک کارگر ساده نیازمندیم
09353000000

تلاش نافرجام برای احیای پروژه امنیتی سازی ایران

اتهام زنی‌های بی پایه و اساس و غیرمنطقی علیه ایران تمامی ندارد، جریان های جنگ طلب انگیزه زیادی برای به تله انداختن جمهوری اسلامی ایران و آتش افروزی در منطقه دارند. آنچه در این بین حائز اهمیت و قابل تأمل است، فرار رو به جلو آمریکای ترامپ و متحدانش از قانون شکنی و نقض اصول مسلم حقوق و قوانین بین المللی است.

شاید بتوان فوری‌ترین هدف سیاست‌های خصمانه آمریکای ترامپ و متحدان منطقه‌ای آن را امنیتی سازی ایران عنوان کرد؛ پروژه بلندمدتی که در سال‌های اخیر با سیاست تعامل و تنش زدایی جمهوری اسلامی ایران و توافق هسته‌ای با ۱+۵ تا حد زیادی به محاق رفته بود. به نظر می‌رسد محافل ضدایرانی با استفاده از فرصت حضور ترامپ در کاخ سفید زمینه مساعدی برای پیگیری این برنامه بلندمدت خود یافته و با بهره گیری از دلارهای نفتی و امپراتوری رسانه‌ای کارزار گسترده‌ای علیه جمهوری اسلامی به راه انداخته اند و به هر بهانه‌ای به دنبال پیشبرد این هدف هستند که آخرین نمونه آن حمله به نفتکش‌های حامل نفت ژاپن در هفته گذشته بود.

در یک سال اخیر آمریکای ترامپ و متحدانش با هدف امنیتی سازی ایران و منزوی کردن آن در عرصه‌های منطقه‌ای و بین المللی به هر بهانه‌ای متوسل شدند تا به زعم خود پای ایران را به شورای امنیت بکشانند، با این حال با وجود انرژی زیادی که رژیم ترامپ و متحدان منطقه‌ای اش به کار گرفته اند، تاکنون به لحاظ عملیاتی نتوانسته اند در نهادهای بین المللی همچون شورای امنیت سازمان ملل موفقیت چندانی کسب کنند و نمایش قطعات موشک‌های شلیک شده به عربستان از سوی حوثی ها توسط نیکی هیلی نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل یا نمایش نتانیاهو در نشست‌هایی مانند کنفرانس امنیتی مونیخ با بی توجهی جامعه جهانی مواجه شده است.
این تلاش‌ها در یکی دو ماه اخیر شدت یافته است؛ شرایطی که آغازگر آن اقدامات خصمانه ترامپ در تشدید تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی و پیشبرد سیاست تروریسم اقتصادی بود. حدود یک ماه قبل حملاتی به کشتی‌ها در الفجیره امارات فضای منطقه را تا حد زیادی ملتهب کرد. با این وجود برایند قدرت نیروهای حامی صلح و آرامش در منطقه قوی‌تر از نیروهای خواستار تشدید تنش بود و همین باعث شد جریانات تندرو و جنگ طلب نتوانند موفقیتی به دست بیاورند. جمهوری اسلامی با موضع گیری اصولی و تلاشهای دیپلماتیک توانست شرایط را مدیریت کرده و مانع از دستیابی جریانات جنگ طلب به اهدافشان شود.

آخرین اقدام از این دست، حمله به نفتکش های دارای محموله نفت ژاپن در روز پنج شنبه و زمانی بود که آبه شینزو نخست وزیر این کشور در تهران در حال رایزنی با مقامات جمهوری اسلامی ایران بود.

در همان ساعات اولیه انتشار اخبار مربوط به این حمله و در حالی که نیروی دریایی ایران، کارکنان این نفتکش ها را نجات می‌دادند، اتهام زنی علیه جمهوری اسلامی ایران شروع شد. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و در ادامه سخنگوی وزارت خارجه این کشور با استناد به فیلم غیرواضحی از نفتکش‌ها، انگشت اتهام را علیه ایران نشانه گرفتند و ترامپ هم با عجله این اتهام زنی را تایید کرد.

مقامات عربستان و امارات، همانطور که انتظار می‌رفت این اتهام زنی را تکرار کردند. با این حال این اتهام زنی‌ها از حلقه دوستان و متحدان منطقه‌ای آمریکا فراتر نرفت و فقط جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس در اظهار نظری عجیب این حملات را الگویی از رفتار بی‌ثبات‌کننده ایران عنوان کرد و گفت: ما هوشیارانه و با دقت به ارزیابی این مسئله خواهیم پرداخت اما تا آن زمان باید حرف شریک آمریکایی‌مان را باور کنیم.

این اتهام زنی‌ها ظاهراً بازهم با عدم اقبال جامعه جهانی مواجه شده است. کما اینکه آمریکا در نشست غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل نتوانست دلایل مشخصی برای متهم کردن ایران در این انفجارها ارائه کند. خبرنگار شبکه خبری سی‌بی‌اس به نقل از سفیر کویت در سازمان ملل گفت در این جلسه شورای امنیت این انفجارها را محکوم کرده و خواستار تحقیق درباره آنها شده اما “نهادی برای تحقیق درباره موضوع مشخص نشده و درباره شواهد موجود نیز صحبتی نشده است. ”

آمریکا با خروج از توافق بین المللی برجام و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل جامعه جهانی را هم به نقض این تعهدات فرامی خواند و با تهدید و تطمیع به دنبال نهادینه کردن هنجارشکنی در عرصه بین المللی است. کاخ سفید همزمان با به راه انداختن تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران مزورانه و همزمان با تهدید ایران صحبت از آمادگی برای گفت و گو و مذاکره می‌کند. نکته مهم اینکه ایران از زمان اجرایی شدن برجام به عنوان یک توافق بین المللی به اذعان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعهداتش پایبند بوده و این طرف مقابل بوده که یا علناً و عملاً تعهدات خود را نقض کرده یا با بی عملی از ایفای تعهدات خود استنکاف ورزیده است.
تنش آفرینی علیه ایران در منطقه که هیزم آن را برخی کشورهای منطقه با بی خردی تهیه می‌کنند با هدف به حاشیه راندن اقدامات هنجارشکنانه خود نزد افکار عمومی و وارد شدن به موضع و رویکرد طلبکارانه از جمهوری اسلامی ایران است.
به دنبال اقدام ایران در کاهش تعهدات برجامی که در چهارچوب برجام انجام شده و به پایان رسیدن مهلت ۶۰ روزه برای برداشتن گام عملی از سوی شرکای برجام، احتمالاً شاهد اقدامات ایذایی بیشتری از سوی آمریکا و متحدان منطقه‌ای اش باشیم. مقابله با این اقدامات ایذایی و به هم ریختن نقشه‌های شوم دشمنان ایران، نیازمند همراهی و هماهنگی تمامی نهادها و دستگاه‌های اجرایی و غیراجرایی و همچنین جریان های سیاسی مختلف و بهره گیری از تمام ابزارهای دیپلماسی است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

wfn_ads
wfn_ads
wfn_ads
روزنامه امروز خراسان جنوبی

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور