آخرین عناوین

تاکید مسئولان بر شفافیت موضوع و برخورد با متخلفان؛ «آسیه» تنها نیست!

آوای کرمانشاه: این روزها مرگ تلخ آسیه پناهی توجه رسانه‌های داخلی و حتی بین‌المللی را به خود معطوف ساخته است. هفته پیش، ابتدا خبری در فضای مجازی پیچید مبنی بر اینکه پیرزنی کرمانشاهی در حین تخریب منزلش به قتل رسیده است. گسترش انتشار خبر تا آنجا بود که شهرداری مجبور به واکنش شد. البته واکنشی بد و اشتباه. مدیر اجرائیات شهرداری کرمانشاه که بر اساس ساختار جدید شهرداری‌ها، مدیرکل پیشگیری و رفع تخلفات شهری خوانده می‌شود، مصاحبه‌ای با ایرنا انجام می‌دهد و توضیح می‌دهد که مأموران شهرداری برای برخورد با ساخت‌وساز غیرمجاز به آلونک مرحومه پناهی مراجعه، اما با مقاومت وی مواجه شده‌اند. فیلمی هم که از این اتفاق منتشر شد مرحومه آسیه پناهی را نشان می‌داد که سرگردان بین لودر و درب آلونک ناگهان درون دهانه بیل لودر نشسته است. البته در مصاحبه اولیه مدیر اجرائیات، متأسفانه موضوعی ناروا و نادرست هم به مرحومه آسیه نسبت داده می‌شود. او در ادامه این گفت‌وگو می‌گوید که مرحومه پس از مقاومت در برابر تخریب منزل توسط مأموران زن اجراییات به اردوگاه چشمه سفید انتقال داده شده ولی در حین انتقال دچار ایست قلبی شده و فوت کرده است. با این حال 24 ساعت بعد، وی در گفت‌وگو با سایت شهرداری کرمانشاه، همه‌چیز را تکذیب کرد و به‌طورکلی گفت که اصلاً مصاحبه‌ای انجام نداده است.
روزهای بعد اما ابعاد بیشتری از این حادثه منتشر و اتفاقاتی رخ داد. اگر چه هنوز علت دقیق مرگ این پیرزن آلونک‌نشین از سوی پزشکی قانونی اعلام نشده اما از انتشار جزئیات جدید گرفته تا عزل مدیران دست‌اندرکار و مقصر و حتی بازداشت آن‌ها اتفاقاتی بود که در روزهای پس از انتشار خبر فوت مرحومه آسیه پناهی شاهدش بودیم. در ادامه این اتفاقات را بررسی خواهیم کرد.

ورود دستگاه قضایی به ماجرا
مهدی قنادی مسئول روابط‌عمومی دادسرای عمومی و انقلاب استان کرمانشاه روز پنجم خرداد از ورود دادسرا به این موضوع خبر داد و گفت: منتظر اعلام نظر نهایی پزشکی قانونی استان در خصوص علت مرگ فرد متوفی در این ماجرا هستیم.
وی تأکید کرد: طی روزهای آینده نظر دقیق پزشکی قانونی در این رابطه اعلام خواهد شد و چنانچه محرز شود فرد یا افرادی در مرگ متوفی مقصر هستند، بدون اغماض با آن‌ها برخورد قانونی خواهیم داشت.
غلامرضا امیری رئیس شورای شهر کرمانشاه نیز ششم خرداد در نامه‌ای به سعید طلوعی شهردار کرمانشاه از او خواست گزارشی جامع و کاملی از ماجرا به شورا ارائه دهد که ظاهراً تاکنون چنین گزارشی ارائه نشده و یا حداقل رسانه‌ای نشده است.
شهرام کرمی دادستان کرمانشاه نیز در گفت‌وگو با شبکه خبر با بیان اینکه این پرونده به صورت ویژه بررسی خواهد شد، گفت: این پرونده به بازپرس ویژه قتل ارجاع شده و از ایشان خواسته‌ایم با توجه به تجاربی که دارند موضوع را با جدیت و ظرافت کامل و با در نظر گرفتن تمام جوانب بررسی کنند.
وی افزود: نکته مهم در این موضوع علت فوت از نظر پزشکی قانونی است و تا زمانی که علت تامه فوت مشخص نشود نمی‌توان اظهارنظر صریح و روشنی در این خصوص کرد.
کرمی با بیان اینکه پیگیری این موضوع وظیفه شرعی و قانونی ماست، گفت: این پرونده را تا وصول نتیجه پیگیری خواهیم کرد.

تشکیل کمیته تحقیق و بررسی حادثه در شهرداری
یحیی عیدی قائم‌مقام شهردار کرمانشاه نیز در خصوص این ماجرا گفت: در راستای دفاع از احقاق حقوق شهروندی و جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز در کاربری‌هایی که متعلق به همه شهروندان کرمانشاهی است، به درخواست اداره حقوقی شهرداری منطقه ۳ از اداره‌کل پیشگیری و رفع تخلفات شهری مبنی بر جلوگیری و تخریب ساخت‌وساز غیرمجاز در شهرک فدک، نیروهای عملیاتی اداره اجرائیات پس از اخذ مجوزات قانونی به شهر فدک اعزام شدند.
وی با تأکید بر اینکه اداره‌کل پیشگیری و رفع تخلفات شهری پس از اخذ مجوزهای قانونی با همراهی ضابطین قضایی در جهت جلوگیری از ساخت‌وساز و در صورت لزوم اجرای حکم تخریب که در کاربری عمومی (فضایی سبز شهری) حریم رودخانه و از طرفی دیگر محل دکل برق فشارقوی و غیراستاندارد از نظر ساخت، به محل اعزام شدند گفت: در حین عملیات بررسی با واکنش فرد متوفی و ساکنین مواجه می‌شوند که با ایستادن جلوی دستگاه لودر اداره اجرائیات مانع از تخریب ساخت‌وساز غیرمجاز می‌شود.
عیدی بیان داشت: پس از انجام عملیات محل موردنظر و در حین بررسی به جهت ساماندهی و اسکان موقت ساکنین، فرد متوفی در حال انتقال به محل مناسب دچار ایست قلبی می‌شود که تلاش پرسنل خانم اداره اجرائیات و تیم پزشکی برای احیای وی بی‌نتیجه بوده و متأسفانه فرد موردنظر فوت می‌شود.
قائم‌مقام شهردار کرمانشاه اظهار داشت: طبق اعلام نظر سازمان پزشکی قانونی و تایید دادستان کرمانشاه هیچ‌گونه آثار ضرب و شتم روی پیکر متوفی مشاهده نشده و پرسنل شهرداری کرمانشاه خود را در این موضوع مبری می‌دانند.
وی با اشاره به وظیفه ذاتی شهرداری‌ها در کشور طبق تبصره ماده 100 قانون شهرداری‌ها که موظف به ساماندهی معابر، جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز و مدیریت فضای عمومی شهری هستند، از شهروندان خواست به قوانین ساخت‌وساز در شهر توجه داشته باشند و هرگونه ساخت‌وساز ساختمان‌های خود را پس از اخذ مجوزهای قانونی از شهرداری به انجام رسانند.
قائم‌مقام شهردار کرمانشاه گفت: نظر به اینکه فرد متوفی از شهروندان کرمانشاهی بوده است، مجموع مدیریت شهری و شهردار کرمانشاه متأثر از واقعه شدند و ضمن ابراز همدردی با خانواده متوفی، با تصمیم شهردار کرمانشاه در راستای ارزیابی حادثه، کمیته تحقیق و بررسی تشکیل شده است که زوایای کامل این حادثه مشخص و بررسی شود.

پیگیری ماجرا توسط استانداری
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمانشاه هم با بیان اینکه در استانداری نیز پیگیر موضوع هستیم، گفت: به صورت جدی پیگیر برخورد با متخلفان در حادثه مرگ یک زن کپرنشین پس از درگیری با مأموران اجراییات شهرداری کرمانشاه هستیم.
محمدابراهیم الهی‌تبار به ایرنا گفت: اقدام اجراییات شهرداری به منظور تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجاز کاری قانونی است، اما در این حادثه خاص باید جزییات حادثه مورد بررسی قرار گیرد.
معاون استاندار کرمانشاه تأکید کرد: به‌طورقطع در صورت شناسایی متخلفان در این حادثه با آنان به جدیت برخورد خواهد شد و هیچ کوتاهی در این زمینه انجام نمی‌شود.

دستور استاندار کرمانشاه برای برخورد با عوامل مرگ زن حاشیه‌نشین
استاندار کرمانشاه بر برخورد قاطع و جدی با عاملان حادثه مرگ زن حاشیه‌نشین در کرمانشاه تأکید کرد.
هوشنگ بازوند اظهار داشت: بر اساس گزارش تیم بازرسی استانداری از حادثه مرگ زن حاشیه‌نشین، علیرغم اعمال اقدامات قانونی، بی‌تدبیری در نحوه برخورد مشهود است و بر این اساس باید سریعاً با عاملان این حادثه برخورد جدی و قاطع صورت بگیرد.
این در حالی است که در خبرها به نقل از شهردار کرمانشاه آمد که رئیس اداره اجراییات و قایم مقام وی، همچنین مسئول امور حقوقی شهرداری منطقه سه برکنار شدند.
وی افزوده است: همچنین در برنامه داریم که به صورت موقت شهردار منطقه سه را نیز تعلیق کنیم.

ادامه پیگیری‌های قضایی در پرونده مرگ «زن آلونک‌نشین»
با این وجود تداوم بحث‌ها درباره نحوه برخورد مأموران اجرائیات شهرداری در این حادثه باعث شد تا صبح شنبه (10 خرداد) پرویز توسلی زاده رئیس‌کل دادگستری استان کرمانشاه، شهرام کرمی دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه و سعید طلوعی شهردار کرمانشاه با حضور در محل حادثه به بررسی ابعاد آن بپردازند.
پرویز توسلی زاده رئیس‌کل دادگستری استان کرمانشاه در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران با اشاره به حادثه پیش آمده، اظهار کرد: در خصوص مرگ خانم آسیه پناهی، پزشکی قانونی در حال بررسی است که آیا رابطه‌ای بین فعل مأموران شهرداری و مرگ حادث شده وجود دارد، یا نه. هرچند که بنا به اعلام نظر پزشکی قانونی هیچ‌گونه آثار ضرب‌وجرحی در بدن این بانو وجود نداشته، اما با این وجود دستگاه قضایی استان بدون اغماض، با جدیت و رعایت قانون و شرع موضوع را پیگیری خواهد کرد.
وی با تسلیت به خانواده متوفی، از حادثه مرگ این بانو به عنوان حادثه‌ای دردناک یاد کرد و گفت: این حادثه انعکاس خبری گسترده‌ای در رسانه‌ها پیدا کرد، تا جایی که حتی قوه قضائیه هم خواستار پیگیری جدی این پرونده شده است.
رئیس‌کل دادگستری استان کرمانشاه در ادامه بابیان اینکه زمینی که متوفی در آن سازه خود را بنا کرده بود، زمینی اوقافی است که هرگونه تصرف آن بدون اجازه اداره‌کل اوقاف استان غیرقانونی است، اعلام کرد: همچنین این زمین در فضای سبز و حریم دکل فشارقوی واقع شده و تاکنون هم بررسی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد که تصرفی که انجام گرفته، قانونی نبوده است.
وی افزود: با این وجود، مسئله بعدی این است که آیا مأمورین عمل کننده می‌توانستند بهتر از این عمل کنند که حادثه به اینجا ختم نشود که این مسئله هم توسط دادسرای مرکز استان با جدیت در حال پیگیری است.
توسلی زاده در ادامه تصریح کرد: بدون کم‌وکاست و هیچ‌گونه اغماضی با عوامل ناقض قانون در این حادثه برخورد خواهد شد و سعی خواهیم کرد طی امروز یا فردا (شنبه یا یکشنبه) نتیجه اولیه را درباره نحوه برخورد مأمورین اجرائیات و اینکه عملکردی مغایر با قانون داشته‌اند یا نه را اعلام کنیم.
وی در ادامه به انعکاس گسترده این حادثه در فضای مجازی و رسانه‌ها هم اشاره کرد و گفت: متأسفانه درباره اصل این موضوع بزرگ‌نمایی‌هایی هم شد و بهتر است که از زبان مسئولین چنین موضوعاتی را در فضای مجازی و رسانه پیگیر باشیم. البته ما هم بدون هیچ تعارفی آنچه که قانون و شرع می‌گوید را حتماً اجرایی خواهیم کرد و به اطلاع عموم مردم می‌رسانیم.
رئیس‌کل دادگستری استان در خاتمه در پاسخ به این پرسش که چرا در برخورد با متصرفین و متخلفین ساخت‌وساز در مناطق مرفه نشین شهر با مناطق حاشیه شهر تبعیض‌هایی وجود دارد، اعلام کرد: دستگاه‌های ذی‌ربط مسئولیت اجرای قانون را دارند و باید برخوردهای لازم را در همه مناطق مختلف شهر داشته باشند، البته به این هم معتقد هستیم که اعمال قانون باید کم‌هزینه باشد و حتی حادثه اخیر هم می‌توانست منجر به این نتیجه نشود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور: مأموران شهرداری به «آسیه پناهی» اسپری فلفل زدند
رئیس سازمان بازرسی کل کشور به رئیس قوه قضاییه در مورد پیگیری پرونده «آسیه پناهی» گزارش داد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی قوه قضاییه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین درویشیان پیرامون بررسی‌های سازمان بازرسی در زمینه تخریب آلونک آسیه پناهی زن کرمانشاهی، گفت: مأموران شهرداری فاقد دستور قضایی تخریب بودند و برای اینکه مقاومت متوفی را بشکنند تا مانع تخریب آلونک نشود، از اسپری فلفل غیرمجاز استفاده کرده‌اند.
درویشیان در جلسه شورای عالی قوه قضاییه پیرامون بررسی‌های سازمان بازرسی در زمینه تخریب آلونک زن کرمانشاهی، اظهار کرد: به محض اطلاع از این موضوع، هم سازمان بازرسی و هم دادگستری استان کرمانشاه ورود کردند.
وی به بیان چند نکته در این زمینه پرداخت و تصریح کرد: در اینکه زمین اوقافی بوده و تصرف شده و کاربری آن فضای سبز است و ساخت‌وساز در آن از هر جهت غیرمجاز بوده، تردیدی وجود ندارد، ولی برخورد مأمورین شهرداری با این خانم و تعدادی از بستگانش که در محل حاضر بودند، غیرقابل‌قبول است.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: مطابق بررسی‌های سازمان بازرسی و دادگستری، مأموران شهرداری برای اینکه مقاومت متوفی را بشکنند تا مانع تخریب آلونک نشود، از اسپری فلفل غیرمجاز استفاده کرده‌اند که با همین عنوان، تحت تعقیب دادگستری قرار گرفتند و قرار برای آن‌ها صادر شده است.
درویشیان با بیان اینکه مأموران شهرداری فاقد دستور قضایی تخریب بودند، گفت: البته این افراد به دستور کلی یکی از سرپرستان نواحی دادسرای عمومی و انقلاب کرمانشاه که سال گذشته و برای مدت یک سال صادر شده بود و هنوز مهلت آن به اتمام نرسیده، استناد کرده‌اند و این در حالی است که مجوز مذکور صرفاً برای جلوگیری از ساخت‌وساز غیرمجاز صادر شده و برای تخریب نبوده که این موضوع هم یکی از موارد اتهامات است.
وی از صدور دستورات لازم به بازرسی استان کرمانشاه برای پیگیری موارد مشابه از برخوردهایی که شهرداری انجام می‌دهد، خبر داد.

عجولانه و شتابان قضاوت نکنیم
سعید طلوعی شهردار کرمانشاه نیز در این بازدید در جمع خبرنگاران بابیان اینکه شهرداری نهادی است که در بحث جلوگیری از ساخت‌وساز و تخلفات ساختمانی در فضای سبز، حریم دکل‌های برق فشارقوی و حریم رودخانه موظف به اعمال قانون است، عنوان کرد: در رابطه با حادثه اخیر هم پرسنل اجرائیات بر اساس وظیفه قانونی خود مسئله را بررسی کرده و از قبل هم اخطارهای لازم را داده بودند و پس از گرفتن مجوزهای قانونی، برای تخریب ملک متوفی اقدام کردند.
وی تصریح کرد: اساساً تخریب ملک‌های غیرقانونی معمولاً کاری خشن است و معلوم نیست چه اتفاقی می‌افتد. گاهی برای اجرای قانون با مقاومت صاحب‌ملک مواجه می‌شویم و سابقاً نیز از این موارد بسیار اتفاق افتاده و در آینده هم خواهد بود.
شهردار کرمانشاه افزود: افرادی که ساخت‌وسازهای غیرمجاز دارند، با توجه به اینکه هزینه‌هایی برای این ساخت‌وساز داشته‌اند، می‌خواهند از زحمات و هزینه‌هایی که کرده‌اند دفاع کنند و برای همین مقاومت می‌کنند و مشکلاتی ایجاد می‌شود.
وی اضافه کرد: در حادثه اخیر هم که منجر به فوت خانم آسیه پناهی شد، ایشان زمانی که مأمورین شهرداری برای تخریب ملکش اقدام می‌کنند، خود را داخل لودر می‌اندازد تا مانع از تخریب شود که پرسنل زن اجراییات ایشان را از داخل لودر بیرون می‌آورند تا به محل اسکانی که از قبل تعبیه شده بود، اعزام کنند که متأسفانه ایشان در طول مسیر که ظاهراً دچار بیماری قلبی بوده جانش را از دست می‌دهد. البته ماهم منتظر اعلام نتیجه قطعی پزشکی قانونی درباره مرگ این بانو هستیم. معتقدم درباره چنین اتفاقاتی نباید عجولانه و شتابان قضاوت و پیش‌داوری کنیم.
وی با بیان اینکه قانون باید جاری و ساری شود، گفت: اگر قانون را رها کنیم نتیجه آن توسعه بی‌رویه شهر خواهد بود که اکنون آن را می‌بینیم و در بحث اداره شهر با چالش مواجه می‌شویم.
وی در ادامه با تأکید بر اینکه شهرداری کرمانشاه حامی محرومین و سالمندان جامعه است، عنوان کرد: ما در شهرداری یک موسسه خیریه کمک به محرومین داریم و یک سرای سالمندان هم برای بانوان سالمند ایجاد کرده‌ایم تا از قشر محروم جامعه حمایت کنیم و در این راستا اگر هم مطمئن باشیم که فردی در جامعه محروم است و مسکن ندارد، از طرق مختلف مانند مسکن مهر برای صاحب‌خانه شدنش تلاش می‌کنیم.
شهردار کرمانشاه اعلام کرد: اگر اقشار ضعیف جامعه هم که زمینی از خود دارند بخواهند ساخت‌وساز کنند و برای خود مسکنی بسازند، شهرداری پروانه ساخت را بدون اخذ هیچ‌گونه وجهی برای آن‌ها صادر می‌کند.
وی در پایان با ابراز همدردی با خانواده متوفی، اعلام کرد: این حادثه دل همه را بدرد آورد و واقعه تلخی بود و مجموعه شهرداری هم ضمن تسلیت و همدردی با خانواده متوفی، کمک‌های لازم را به آن‌ها خواهد داشت.

خواهرم را به قتل رساندند
علی پناهی برادر متوفی نیز که در محل حادثه حضور داشت به خبرنگاران ایسنا و ایرنا گفت: مأموران اجرائیات شهرداری خواهرم را به قتل رساندند و گواه آن‌هم فیلمی است که برخورد مأمورین اجرائیات را نشان می‌دهد.
وی در حالی ادعا کرد که مأمورین خواهرش را ضرب و شتم کرده‌اند که رئیس‌کل دادگستری استان و شهردار کرمانشاه طبق نظر پزشکی قانونی استان این مسئله را تکذیب کردند.
پناهی اظهار کرد: خواهرم هفت فرزند دارد و همیشه تا جایی که در توان داشته‌ام به او کمک کرده‌ام.
وی در خصوص سرنوشت دختر و نوه متوفی هم گفت: در همین نزدیکی‌ها برای آن‌ها خانه‌ای اجاره کرده‌ایم و در آن زندگی می‌کنند.

جزییات بازداشت 2 مدیر شهرداری کرمانشاه
دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه جزییات بیشتری از بازداشت دو مدیر شهرداری کرمانشاه را تشریح کرد.
شهرام کرمی با اشاره به فوت یک زن آلونک‌نشین در کرمانشاه به دنبال تخریب محل سکونتش توسط مأموران اجرائیات شهرداری، اظهار کرد: دستگاه قضایی از همان ابتدای وقوع این حادثه که بازتاب زیادی در رسانه‌های داخلی و خارجی داشت، به آن ورود کرد.
به گزارش روابط‌عمومی ‌دادسرا، کرمی با تأکید بر جدیت دستگاه قضایی استان در پیگیری این پرونده، اضافه کرد: پیکر خانم آسیه پناهی پس از فوت به پزشکی قانونی استان منتقل شد و در آنجا نمونه‌برداری‌های لازم برای بررسی علت مرگ انجام گرفت.
دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه بابیان اینکه پزشکی قانونی هنوز نظر قطعی خود را درباره علت مرگ متوفی اعلام نکرده، افزود: البته طبق نظر پزشکی قانونی استان هیچ‌گونه آثار ضرب‌وجرح روی بدن متوفی نبوده و مرگ ایشان هم از نوع قتل عمد نیست.
وی در ادامه با اشاره به بازداشت دو نفر از مدیران شهرداری کرمانشاه در رابطه با این پرونده، اظهار کرد: روز شنبه (10 خرداد) مدیر اداره اجرائیات شهرداری کرمانشاه و قائم‌مقام وی در ارتباط با این پرونده دستگیر شدند و برای انجام بازجویی به پلیس آگاهی استان انتقال پیدا کردند.
کرمی در خصوص عناوین اتهامی این دو بازداشتی گفت: برای یکی از این دو مدیر اتهام «تسبیب در قتل شبه عمد مرحومه آسیه پناهی صفری ناشی از تقصیر و مباشرت در نگهداری یک عدد اسپری فلفل غیرمجاز» و برای دیگری هم اتهام « معاونت در قتل شبه عمد» در نظر گرفته شده است.
وی تأکید کرد: برای پرونده این دو متهم قرار نظارت قضایی صادر کرده‌ایم و این پرونده به صورت ویژه در شعبه دوم بازپرسی قتل استان در حال رسیدگی است.
دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه در پاسخ به این سوال که آیا غیر از این دو نفر افراد دیگری هم در رابطه با این پرونده دستگیر خواهند شد یا نه، گفت: در حال حاضر تنها برای این دو نفر حکم بازداشت صادر شده و پرونده آن‌ها هم در حال رسیدگی است.

روایت شاهدان عینی
با این حال فرحناز چراغی خبرنگار روزنامه همشهری در کرمانشاه نیز کار جالبی انجام داده و در گفت‌وگو با اهالی شهرک فدک و شاهدان عینی، روایت مرگ «آسیه پناهی» زن حاشیه‌نشین کرمانشاهی را بررسی کرد که متن آن در ادامه می‌آید:
ساعت ۶ و ۷ غروب پنج‌شنبه ۸ خرداد است و هوا به‌شدت گرم؛ گرما بر داغ تازه شهرک فدک در جنوب شرقی کرمانشاه اضافه شده. شهرکی بزرگ و پرجمعیت که کوچه‌های خاکی پر از مصالح و ساختمان‌های نونوار آن از تازه‌ساز بودن ساختمان‌ها خبر می‌دهد. حاشیه‌نشین‌ها‏ فدک را هم به شهر کرمانشاه اضافه کرده‌اند.
7 روز گذشت…
به کوچه آخر شهرک فدک در فاز ۲ می‌رسیم. یک طرف کوچه، ساختمان‌های نوساز با نظم خاصی ردیف شده‌اند، اما ردیف مقابل تک‌وتوک ساخته شده‌اند. چند خانه هم با بلوک بالا رفته‌اند. قبرستان تازه‌ساز کرمانشاه از همین کوچه به‌خوبی پیداست. سنگ‌قبرهای ردیف و بوستان آن از دور جلوه عجیبی دارد.
در ابتدای کوچه پلاکارد کوچکی از مرگ «آسیه پناهی» خبر می‌دهد. امروز هفتمین روز مرگ زن ۵۵ ساله کرمانشاهی است؛ زنی که بعد از مقاومت و درگیری در برابر تخریب خانه‌اش در حین انتقال به مرکز بهزیستی «چشمه‌سفید» جان می‌بازد. شهرداری کرمانشاه می‌گوید مرگ او ربطی به درگیری تخریب خانه‌اش ندارد، اما رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی گمانه‌های متفاوتی درباره مرگ این زن می‌زنند.

ویرانی 30 خانه در شهرک فدک
خانه‌ها را یکی پس از دیگری جا می‌گذارم. به یک منزل ویران می‌رسم. مرد و زن جوان با کودکی روی ویرانه‌ها در رفت‌وآمد هستند. همه‌چیز اینجا زیرورو شده است. ظرف و ظروف، یخچال و ماشین لباس‌شویی همه شکسته و در هم پاشیده است. فرش‌ها پاره‌پاره و خاکی هستند. شن و ماسه و آجرپاره روی زمین و وسایل ریخته شده است. کمی جلوتر می‌روم. با این فکر که منزل آسیه است و این‌ها اقوامش هستند، اما آسیه فرزند پسر داشت؟!
گویا علاوه بر خانه آسیه، در 2 کوچه این فاز از شهرک، حدود 30 خانه ویران شده است. جلوتر می‌روم و از مردی که در این ویرانه می‌چرخد درباره آسیه و روز حادثه می‌پرسم. مرد سیگار به دست، با موهای ژولیده، لباس خاکی و پاره بی‌توجه به من می‌گوید: «خانه آسیه چند خانه پایین‌تر است. ما تازه به اینجا آمده‌ایم. شناخت زیادی از او ندارم.»

زمین‌های اوقافی فدک
از اوضاع‌واحوالشان بیشتر جویا و متوجه می‌شوم آن‌ها نیز حال‌وروزی بهتر از آسیه ندارند. مرد حدود سی‌ساله که خود را «علی میرزاییان» معرفی می‌کند، می‌گوید: «۳۰ اردیبهشت بود که بر سرمان آوار شدند. از تهران مهمان داشتیم. همگی در خواب بودیم که بدون کوچک‌ترین اخطاری شروع به تخریب کردند. اسپری را از پنجره خانه ۲۵ متری ما پاشیدند. در را که باز کردم، نتوانستم چیزی ببینم. اسپری به چشمم پاشیدند. بیش از ۱۰۰ نفر ما را محاصره کرده بودند.»
زمین این منطقه اوقافی است و به گفته اهالی، سند و مدرک آن هم موجود. میرزاییان می‌گوید که 10 سال پیش زمین را خریده و هر بار که برای گرفتن مجوز به شهرداری می‌رفته، موفق نشده است: «امسال دیگر توان پرداخت کرایه‌خانه نداشتم. این خانه را با آجر و تیرآهن ساختیم، اما هفته پیش آمدند و ۶ خانه را در این کوچه با لودر خراب کردند. بقیه کوچه‌ها را نمی‌دانم.»
همسر علی هم حرف‌های او را تایید می‌کند و توضیح می‌دهد که این اتفاق در روزهای پایانی ماه رمضان افتاده بوده و مأموران شروع به تخریب کردند و حتی به ساکنان مهلت ندادند اسباب و اثاثیه را بیرون بکشند: «بدون هیچ جوابی فقط و فقط خراب می‌کردند. من و دخترم را از خانه بیرون انداختند.
نمی‌دانستیم چرا، برای چه و از کجا آمده‌اند. من و دخترم را هم به اردوگاه چشمه‌سفید بردند و تا ساعت یک و دو ظهر نگه داشتند. آن‌قدر گریه و زاری کردیم تا ما را برگرداندند. هنوز دخترم بعد از ۷، ۸ روز به خاطر اسپری فلفل سرفه می‌کند.»
او می‌داند که خانه‌شان بدون مجوز ساخته شده و کارشان غیرقانونی است، اما نه او و نه دیگر اهالی منطقه انتظار این برخورد را نداشته‌اند و حالا که از خرابی وسایل زندگی و خانه‌خرابی‌شان گلایه می‌کنند، شهرداری موضوع را به دادستانی و دادستانی هم به فرمانداری ارجاع می‌دهد. علی کارگر است و حالا با خانواده‌اش روی آوار زندگی می‌کند: «اینجا مار و عقرب زیاد است و ما در چادر پاره زندگی می‌کنیم. تا امروز هیچ مسئولی جویای حال ما نشده است.»

در خانه آسیه چه خبر است؟
آن‌ها آسیه را نمی‌شناختند. از آن‌ها نشانی خانه آسیه را می‌پرسم. انتهای کوچه را نشان می‌دهند. جلوتر و جلوتر می‌روم. کنار یک باغ که بیشتر شبیه فضای سبز است با تلی از خاک، بلوک شکسته، ماسه و سیمان مواجه می‌شوم. فرش پاره قرمزی، که نیمی از آن زیر آوار است، از دور خودنمایی می‌کند. لنگه‌کفش‌های لاستیکی برجای مانده است. رد پنجه لودرها بعد از گذشت چند روز هنوز بر آن ساختمان ویران‌شده نمایان است. در گوشه‌ای از این اتاق کوچک روی یک بلوک شکسته چند شمع خاموش که گویا به یاد آسیه روشن شده بود، دیده می‌شود.
یکی از همسایه‌ها می‌گوید: «اجراییات از یک روز قبل به آسیه و خانواده‌اش اخطار داده بودند. روز ۳۰ اردیبهشت ابتدا اجراییات با آرامش با خانواده آسیه برخورد کردند، اما بعد از آن‌که با مقاومت آسیه و خانواده‌اش روبه‌رو شدند، آتش تندروی‌ها شعله گرفت. زنگ زدند به جایی که نمی‌دانم کجا بود، نیرو بفرستند. چند زن قوی‌هیکل هم آمده بودند.»
این آقا، که حدود ۵۰ سال دارد، توضیح می‌دهد که در خانه آسیه ۵ نفر زندگی می‌کردند؛ شوهرش، پسرش و دخترش با یک دختر و پسر کوچک.
او تأکید می‌کند که آسیه به هیچ‌وجه معتاد نبوده است و همه اهالی او را به نیکی می‌شناختند: «لودرها آمدند. اول رفتارشان خشونت‌آمیز نبود. آسیه هم می‌گفت باید از روی جنازه من رد شوید و مرا بکشید تا خانه را خراب کنید. درست یادم نیست که آسیه خودش بالای لودر رفت یا آن‌ها او را روی لودر انداختند، اما بعد از این اتفاق زنگ زدند چند نیروی زن آمدند. زن‌ها رفتند در را باز کنند. در که باز نشد، اسپری را از پنجره اتاق به داخل انداختند. آن زن‌ها لباس نوه 10- ۱۲ ساله آسیه را که دادوبیداد می‌کرد، از تنش در آوردند و حسابی کتکش زدند. بعد از ویران کردن خانه، آسیه و دخترش سمیه را سوار ون کردند و رفتند. 2 ساعت بعد خبر مرگ آسیه رسید. یک ساعت از مرگ آسیه نگذشته بود که مأموران دنبال شناسنامه و مدارک شناسایی آن خدابیامرز آمدند.»

خانه موقتی
یکی دیگر از شاهدان می‌گوید: «آسیه با 5 نفر دیگر در این خانه زندگی می‌کردند. چند روز بیشتر نبود که این خانه را ساخته بود. حدود ۴ روز در این خانه زندگی کرد. او این خانه را بر اساس آنچه خانواده‌اش می‌گویند با اجازه یکی از کارمندها یا شهردار منطقه ۳ به طور موقت ساخته بود تا این‌که بعدها بتواند خانه‌ای کرایه کند.
آسیه را سال‌هاست می‌شناسیم. بیشتر از ۲۰ سال در این محدوده زندگی می‌کند. این زمین معلوم است برای کجاست؟ اداره برق، مخابرات یا شهرداری، اما آسیه بر اساس گفته کارمند شهرداری اقدام به ساخت خانه موقتی کرده بود.»
به گفته اهالی، بعضی از مردم محله نیز در تأمین هزینه ساخت به آسیه کمک کرده‌ و خانه را یک‌روزه ساخته‌اند؛ شب شروع کرده‌اند و غروب روز بعد کار ساخت خانه تمام شده است. یکی از اهالی از اخطار شهرداری به آسیه خبر می‌دهد،‌ اما تأکید می‌کند که هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد این‌طور شود.
او می‌افزاید: «خانه آسیه هنوز سرویس بهداشتی نداشت و خانواده آسیه برای استفاده از سرویس بهداشتی به خانه همسایه‌های روبه‌رویی می‌رفتند.» او با بیان این‌که آسیه اهل روستای سراب منطقه سرفیروزآباد بود و همان جا هم به خاک سپرده شده است، درباره روز حادثه توضیح می‌دهد: «اول یک ماشین شخصی آمد و بعد لودرها به دنبالش آمدند. وقتی مقاومت خانواده آسیه بالا گرفت، مأموران نیز جدی‌تر شدند.
آسیه آمد جلو لودرها را بگیرد که مأموران زن وارد خانه شدند. ساعت 9-10 صبح بود. خانواده آسیه تازه از خواب بیدار شده بودند.
می‌گویند فردی اسپری را در دهان آسیه ریخت. آسیه چون تنگی نفس داشت طاقت نیاورد. به هر کس که سد راهشان بود، اسپری می‌زدند. گوشی‌های چند نفر را نیز که مشغول فیلم‌برداری بودند، گرفتند و شکستند. بعد از تخریب منزل آسیه، دختر و نوه دختری‌اش را سوار ون کردند که به اردوگاه چشمه‌سفید ببرند. پسر آسیه هم وقتی دید خانه‌خراب شده‌اند با سنگ شیشه یکی از لودرها را شکست.»
در ادامه این پرس‌وجو، از شاهدان می‌خواهیم نشانی بچه‌های آسیه را بدهند. به همراه 2 نفر از اهالی دوباره به ابتدای کوچه برمی‌گردیم. همان‌جایی که روی دیوار پلاکارد کوچکی برای تسلیت مرگ آسیه نصب شده است. شوهر آسیه و فرزند سیاه‌پوش او با یکی – دو نفر از همسایه‌ها زیر درخت توت در کوچه نشسته‌اند. همسر آسیه وقتی می‌فهمد برای تهیه خبر رفته‌ایم، عصبانی می‌شود و می‌خواهد که دست از سرش برداریم.
می‌گوید: «شما آبرویی برای من نگذاشته‌ و خانواده و زن مرا کپرنشین خطاب کرده‌اید. همه‌چیز یکشنبه روشن خواهد شد. همه‌چیز. آن روز، روز دادگاه ماست.» نباتعلی با حرکت دست ما را از خود دور می‌کند و با فریاد پر از بغض می‌گوید: «تا ۷ روز دیگر هم اینجا منتظر بمانید، کلمه‌ای با شما صحبت نمی‌کنم.» پسر آسیه هم که جوانی بیست‌ساله نشان می‌دهد و روز حادثه شاهد ماجرا بوده است، جلو می‌آید و با چشمانی اشک‌بار ما را دور می‌کند. نوه دختری آسیه نیز گاهی به بیرون خانه سرک می‌کشد و ما را می‌پاید.

تکرار تلخ تاریخ
در این کوچه و کوچه پشتی شهرک فدک در حاشیه کرمانشاه بیش از ۳۰ خانه تخریب شده است. ۷ خانواده هم تحویل کمپ «چشمه‌سفید» شده‌اند. نگاهم هم‌زمان به ویرانی خانه آسیه، واحدهای مسکن مهر پشت آن و قبرستان کناری خیره می‌ماند. صدای قرآن از بهشت‌زهرا (س) به گوش می‌رسد؛ تاریخ تکرار تلخ قصه آسیه‌هاست.
آسیه با 5 نفر دیگر در این خانه زندگی می‌کردند و چند روز بیشتر نبود که این خانه را ساخته بود و فقط حدود ۴ روز در این خانه زندگی کرد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادبیات

هفته نامه آوای کرمانشاه

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور