آخرین عناوین

تداوم اختلاف!

اختلافات درونی شورای شهر، میان طیف اکثریت و اقلیت از یک سو و اختلاف شهردار با تعدادی از اعضای شورای شهر، کماکان ادامه دارد. اوضاع به‌گونه‌ای پیش می‌رود که نه‌تنها جلسات شورای شهر برگزار نمی‌شود بلکه دامنه تنش‌ها به فضای مجازی کشیده شده و مخالفان و موافقان اعضای شورا و شهردار در چند جبهه مشغول فعالیت علیه یکدیگرند و در این میان گاهی هم پیش می‌آید که در کانال‌ها و گروه‌های تلگرامی یا سایر شبکه‌های اجتماعی و مجازی، حسابی از خجالت هم درمی‌آیند.
این هفته هم که قرار بود جلسه شورای شهر با حضور شهردار برگزار شود با عدم حضور وی و ترک جلسه توسط چند عضو، شورا از رسمیت افتاد و عملاً جلسه‌ای شکل نگرفت. در این میان رئیس شورای شهر مصاحبه‌ای هم کرده و گفته امیدی به اصلاح شورای شهر کرمانشاه نیست! با این اوصاف فرماندار کرمانشاه نیز در گفت‌وگویی خبر داده که برای کاهش تنش‌ها در شورای شهر، جلسه می‌گذارد.

پیگیری می‌کنیم
فرماندار کرمانشاه از برگزاری جلسه با اعضای شورای شهر برای حل اختلافات آن‌ها خبر داد و گفت: در صورتی که شورا، طرح‌ها و لوایح بر زمین مانده را پیگیری نکند، موضوع را از طریق هیئت حل اختلاف استان پیگیری خواهیم کرد.
فضل‌الله رنجبر در گفت‌وگو با ایرنا افزود: اگر طرح‌ها و لوایح مربوط به شهر کرمانشاه در جلسات شورا بررسی نشود، هر عضوی که جلسات رسمی شورای شهر را از رسمیت بیندازد یا به صورت عمدی در جلسات غیبت کند، پس از اعلام نظر هیئت‌رئیسه شورا از طریق فرمانداری موضوع را پیگیری می‌کنیم.
او گفت: اگر امور مربوط به مردم معطل بمانند، موضوع را با عنوان «فرصت سوزی» از طریق هیئت حل اختلاف استان پیگیری خواهیم کرد.
رنجبر اظهار داشت: همچنین در صورت دعوت شهردار کرمانشاه از سوی شورای شهر، لازم است آقای طلوعی در جلسات شورا حضور پیدا کند و به سوالات و ابهامات مطرح شده پاسخ دهد تا تنش‌های بین شورا و شهرداری کاهش یابد.
فرماندار کرمانشاه تأکید کرد: در شرایط حساس کنونی که مردم با مشکلات متعدد اقتصادی دست‌به‌گریبان هستند و شیوع ویروس کرونا هم این مشکلات را مضاعف کرده، هر مسئولی که فرصت سوزی کند، به ارزش‌های اخلاقی و اسلامی خیانت کرده و باید در پیشگاه قانون و مردم پاسخگو باشد.
او گفت: در فضای اختلاف و تنش کارها پیش نمی‌رود و نیز تضارب آرا و انتقاد سالم با تخریب، تشویش اذهان و برگزار نشدن جلسات متفاوت است.
رنجبر با بیان اینکه برای فرمانداری و شهروندان ایجاد فضای تنش و معطل ماندن امور مردم قابل‌قبول نیست، گفت: در راستای کاهش اختلافات بین اعضای شورای شهر طی روزهای آینده جلسه‌ای با حضور اعضای شورا تشکیل خواهیم داد.

امیدی به اصلاح شورای شهر کرمانشاه نیست
رئیس شورای شهر کرمانشاه با بیان اینکه امیدی به اصلاح وضعیت موجود و کاهش تنش‌ها در شورای شهر نیست، گفت: اکنون سطح اختلافات اعضا به مسائل جزئی و حتی عضویت در کمیسیون‌ها رسیده است.
طیب حیدری در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این اندازه از اختلاف در شورای شهر عجیب‌وغریب است و من امیدی به اصلاح آن ندارم مگر اینکه در شورای شهر بعدی افرادی بیایند و مسیر را عوض کنند.
او در پاسخ به اینکه آیا اختلافات و تنش‌های شورای شهر حاصل فشارهای بیرونی است، گفت: از بیرون شورا هیچ‌کسی چیزی را دیکته نمی‌کند و این خود اعضای شورا هستند که در ایجاد مشکلات فعلی مقصرند؛ منظورم از اعضای شورا همه اعضا هستند و حتی خودم را هم مقصر می‌دانم.

دلیل مخالفت برخی اعضای شورا، «مسائل جنبی» است
رئیس شورای شهر کرمانشاه در باره اختلاف برخی از اعضای شورا با شهردار گفت: چالش شهردار با بخشی از اعضای شورا یک موضوع جداست و تشکیل نشدن جلسات موضوعی دیگر.
به گفته او، «مخالفان شهردار کرمانشاه حتی حاضر به بررسی لوایح مفید و ارزشمند شهرداری هم نیستند و دوست ندارند این لوایح رأی بیاورد».
حیدری عنوان کرد: مخالفت برخی از اعضای شورا با شهردار بر سر مسائل جنبی است که اگر از سوی آقای طلوعی رعایت می‌شد، شاید کار به استیضاح و اختلافات فعلی کشیده نمی‌شد.
او در پاسخ به اینکه آیا منظور از مسائل جنبی، «درخواست‌های شخصی از شهردار» است، گفت: اسمش را شخصی می‌گذارید یا هر چیزی دیگری.

نمی‌گویم شهردار تخلفی نداشته است
رئیس شورای شهر کرمانشاه همچنین با اشاره به دعوت چندین باره شورا از شهردار برای حضور در جلسات گفت: شهردار کرمانشاه باید به احترام قانون، مردم و اعضای شورای شهر در جلسات شهر شورا حضور یابد و نسبت به شبهات مطرح شده پاسخ دهد.
او گفت: شهردار منتخب اعضای شورای شهر است و این پذیرفتنی نیست که او در جلسات شورا حضور پیدا نکند.
حیدری در باره اینکه آیا شهردار مرتکب تخلف و اقدامات خلاف قانون شده است، گفت: من نمی‌گویم شهردار تخلفی نداشته است و شبهاتی در باره عملکرد او مطرح است که باید نسبت به آن‌ها پاسخگو باشد.
عضو شورای شهر کرمانشاه افزود: البته اختلافات تا اندازه‌ای بالا گرفته که حضور شهردار در جلسات شورا هم کمکی به حل تنش‌ها نمی‌کند به طوری که قرار بود شهردار کرمانشاه در جلسه روز یکشنبه ۱۴ دی‌ماه حاضر شود اما نیم ساعت پیش از آن، جلسه از رسمیت افتاد زیرا اختلاف بر سر مسائل جزئی و کم‌اهمیت که هیچ ارتباطی هم به شهردار نداشت، زیاد شد و ۲ نفر از اعضای شورا از جلسه خارج شدند و آن را از رسمیت انداختند.

برکناری شهردار اشتباه است
او در عین حال با بیان اینکه استیضاح شهردار به نفع شهر و شهروندان نیست، گفت: اگر شهردار برکنار شود و سرپرست جای او را بگیرد، باز هم با داستان تکراری عقب افتادن حقوق و دستمزد کارکنان و نیروهای شهرداری مواجه خواهیم شد و امور شهری معطل می‌ماند و مشخص نیست که انتخاب شهردار جدید چندین ماه به طول بینجامد.
حیدری گفت: به اعتقاد من تصمیم‌گیری درباره ماندن یا رفتن شهردار فعلی را باید به عهده شورای شهر بعدی بگذاریم تا آن‌ها درباره این موضوع تصمیم بگیرند.
او همچنین به رفتارهای متناقض اعضای شورا در مقاطع مختلف اشاره کرد و گفت: ادامه تنش‌ها و اختلافات برای شهر و شهروندان جز ضرر نتیجه‌ای ندارد.
اختلاف بین اعضای شورای شهر کرمانشاه طی سه ماه اخیر بالا گرفته و بسیاری از جلسات آنان با غیبت اعضا، برگزار نشده یا نیمه‌تمام مانده است.
شورای کلان‌شهر یک میلیونی کرمانشاه ۱۱ عضو دارد. این شورا آبان سال ۱۳۹۷ به اتفاق آرا سعید طلوعی را به عنوان شهردار انتخاب کرده اما اکنون بر سر ادامه فعالیت او اختلاف‌نظر دارند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادبیات

هفته نامه آوای کرمانشاه

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور