آخرین عناوین

دل‌تنگی نابغه آمریکایی برای کشتی گرفتن در کرمانشاه؛ کرمانشاهیان باورنکردنی‌ترین طرفداران کشتی در جهان هستند

آوای کرمانشاه: جردن باروز دارنده ۵ طلای جهان و المپیک زمانی ‌که به همراه تیم ملی کشتی آزاد آمریکا به ایران سفر کرد با استقبال بی‌نظیر و بسیار گرم مردم ایران و شهر کرمانشاه روبرو شد. او که یکی از ستارگان کشتی آزاد جهان در یک دهه اخیر است مدال طلای المپیک لندن ۲۰۱۲ و همچنین مدال طلای مسابقات جهانی ۲۰۱۱ استانبول، ۲۰۱۳ بوداپست، ۲۰۱۵ لاس‌وگاس و ۲۰۱۷ پاریس و نیز مدال برنز مسابقات جهانی ۲۰۱۴ تاشکند، ۲۰۱۸ بوداپست و ۲۰۱۹ نورسلطان را در کارنامه خود دارد.
باروز و دیگر ملی پوشان آمریکا پس از این سفر بار‌ها از میهمان‌نوازی مردم ایران قدردانی کردند و کشتی دوستان ایرانی را بهترین تماشاگران جهان دانستند.
شدت استقبال مردم کشتی دوست کرمانشاه از این رقابت‌ها به حدی بود که بسیاری از مردم پشت درب‌های بسته سالن امام خمینی کرمانشاه ماندند تا جایی که حتی نماینده اتحادیه جهانی کشتی نیز به سختی و با مشقت زیاد موفق شد وارد سالن شود.
جردن باروز و دیگر کشتی‌گیران آمریکا نیز برخورد بسیار خوبی با تماشاگران در سالن و تشویق‌های بی‌امان آن‌ها داشتند، تشویق کشتی‌گیران آمریکایی و در رأس آن‌ها جردن باروز به حدی بود که توجه بسیاری از کشتی‌گیران دیگر کشور‌ها را نیز به خود جلب کرد.
باروز پس از زلزله کرمانشاه که به کشته شدن تعداد زیادی از هم‌وطنان ما انجامید و بسیاری از آن‌ها را بی‌خانمان کرد، در پیامی با انتشار تصویر پرچم ایران به صورت قلب، به زبان فارسی با مردم کرمانشاه ابراز همدردی کرد.
حال با گذشت ۴ سال از رقابت‌های جام جهانی کرمانشاه، جردن باروز با انتشار فیلم استقبال بی‌نظیر تماشاگران کرمانشاهی حاضر در سالن، نوشت: دلم برای روز‌های رقابت در ایران تنگ شده است، برای باورنکردنی‌ترین طرفداران کشتی در جهان.

باروز، بیتلز و کرمانشاه
جردن باروز همان‌طور که اشاره شد وقتی برای حضور در جام جهانی کشتی به کرمانشاه آمد، با استقبال عجیبی مواجه شد و حتی چند رسانه آمریکایی نوشتند که با آمدن باروز، جو این شهر (کرمانشاه) برای چند روز تغییر کرد و اغلب نشریات ورزشی با انتخاب تیتر «ولکام مستر جردن» نشان دادند که این کشتی‌گیر نسبت به دیگران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
حتی وقتی در سالن امام خمینی (ره) کرمانشاه، باروز با یاراحمدی کشتی‌گیر ایرانی درگیری لفظی پیدا کرد، تماشاچیان کرمانشاهی باروز را تشویق کردند. وقتی زلزله کرمانشاه رخ داد، این کشتی‌گیر با ارسال پیامی در توییتر خود، با مردم این استان ابزار همدردی کرد.
جردن باروز در این پیام که به زبان فارسی بود، نوشت: مردم کرمانشاه، تسلیت به شما می‌گویم و به تمام مردم ایران، من شریک غم شما هستم. می‌خواهم بدانید که ما همه به فکر شما هستیم و همدرد شما هستیم که دچار زلزله شدید. کرمانشاه شهر پرخاطره‌ای برای من بود در زمان جام جهانی ۲۰۱۷٫ من خیلی خوشحال بودم که قسمت شد و به این شهر رفتم، با مردمان خونگرم و کشتی دوست آشنا شدم. من و خانواده‌ام خیلی ناراحت شدیم وقتی شنیدیم درباره این حادثه. برای شماها دعا می‌کنیم که موقعیت زودتر بهتر شود و دوباره کرمانشاه زیبا را بسازید. امیدوارم که در آینده به ایران سفر کنم. من و خانواده‌ام بهترین آرزوها را برایتان داریم.
جردن باروز که یکی از کشتی‌گیران عنوان‌دار تیم ملی آمریکا محسوب می‌شود، سال‌هاست که نامش برای تمامی اهالی کشتی و مردم علاقه‌مند به این رشته آشناست و در هر میدانی که حضور داشته همواره مورد حمایت و تشویق ایرانیان قرار گرفته است.
باروز در جام جهانی کشتی آزاد در کرمانشاه هم روزهای خوب و خاطره‌انگیزی را گذراند و در صفحات شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی بارها به این موضوع اشاره کرد. او بعد از جام جهانی کشتی آزاد در کرمانشاه به کشورش برگشت و به مجله GQ Magazine گفت تجربه دومش از سفر به ایران بهتر از تجربه اولش هم بوده است.
باروز برخلاف شکست تیم آمریکا در فینال برابر ایران، باز هم این مسابقات را یکی از بهترین لحظات عمر ورزشی خود و ایرانیان را از بهترین تماشاگران و حامیان کشتی جهان خواند. بر این اساس فدراسیون کشتی ایران نیز با توجه به ابراز علاقه این کشتی‌گیر و همسرش برای سفر به ایران از او و خانواده‌اش دعوت کرد برای سفری ۱۰ روزه به کشورمان بیایند تا با شهرها و مناطق تاریخی کشورمان و همچنین خانواده کشتی ایران بیشتر آشنا شوند.
جردن باروز یک بار دیگر با تمجید از ایران، به رئیس‌جمهور آمریکا توصیه کرد به ایران سفر کند. او می‌گوید از هر جایی در جهان که کشتی گرفته است، در ایران بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است. (تعداد فالوورهای اینستاگرام باروز از تهران نسبت به تمام شهرهای دنیا بیشتر است.)
در همین رابطه کشتی‌گیر آمریکایی گفت: وقتی به ایران و کرمانشاه رفتم احساس گروه بیتلز (گروه ۴ نفره خوانندگان راک و پاپ انگلیسی) را داشتم که در دهه ۶۰ (دوران اوج محبوبیت) از هواپیما پیاده و وارد لندن می‌شدند.
بیتلز یک گروه موسیقی انگلیسی است که دارای پرفروش‌ترین و بزرگ‌ترین گروه موسیقی در جهان با فروشی بیش از شش‌صد میلیون دلار می‌باشند.

مخالفت با تحریم‌ها علیه ایران
اما این همه علاقه باروز به ایران و همه پیام‌های او خطاب به ایرانیان نیست. ابتدای سال 99 و همه‌گیری ویروس کرونا بود که او در پیامی خطاب به مردم ایران گفت: برایتان دعای خیر می‌کنم. ما نیز در امریکا درگیر ویروس کرونا هستیم اما امیدواریم و با عشق دعا می‌کنیم. می‌دانم شما هم در ایران امیدوارید و دعا می‌کنید. مطمئنم پزشکان و پرستاران در ایران سخت تلاش می‌کنند تا از این بحران عبور کنید تا به زندگی عادی بازگردید. امیدوارم در خانه بمانید تا امنیت داشته باشید، از هم مراقبت کنید و محبت را به هم نشان بدهید. این ویروس بسیار سخت است اما اگر با هم متحد باشیم، پیروز خواهیم شد. دلم برای شما تنگ شده و دوست‌تان دارم. امیدوارم هر چه زودتر شما را ببینم.
به گزارش ایران، او پس از این پیام دوباره ویدئویی را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد که در آن به سبک طرفداران ایرانی مشغول به تشویق ایران بود که این ویدئو کوتاه هم بازتاب زیادی داشت و با استقبال علاقه‌مندان روبه‌رو شد. یکی از کشتی‌گیرانی که در این سال‌ها با باروز کشتی گرفت، صادق گودرزی بود که باروز او را در فینال وزن 74 کیلوگرم مسابقات جهانی ۲۰۱۱، 2-0 شکست داد. این دو کشتی‌گیر در فینال المپیک 2012 لندن هم با هم کشتی گرفتند که باروز 2-0 و با نتایج ۱–۰ و ۱–۰ گودرزی را مغلوب کرد و مدال طلای مسابقات را به گردن آویخت. البته این کشتی‌گیر 31 ساله آمریکایی در مسابقات ۲۰۱۳ بوداپست عزت‌الله اکبری و در مسابقات ۲۰۱۸ بوداپست مصطفی حسین‌خانی را هم شکست داد تا همه رقبای ایرانی خود را شکست داده باشد.
گودرزی که یکی از رقبای اصلی او به شمار می‌رفت، درباره ویدئویی که باروز منتشر کرد، گفته بود: جردن تاکنون چند بار برای حضور در مسابقات جام‌جهانی کشتی به ایران سفر کرده و هر بار هم که آمده، بسیار مورد تشویق تماشاگران قرار گرفته و در مسابقات جام‌جهانی در خود امریکا هم وقتی تماشاگران ایرانی به سالن می‌آیند، به این شیوه تیم ملی را تشویق می‌کنند و برای همین به تماشاگران خونگرم و کشتی‌دوست ایرانی علاقه‌مند شده است. این نشان می‌دهد که کشتی ایران چه گستردگی بزرگی دارد و در کل ورزش باعث می‌شود تا این اتفاق‌های قشنگ به وجود بیاید. یک نفر که خودش قهرمان دنیا و برای یک کشور دیگر است، می‌آید و به سبک تماشاگران خودمان، ایران را تشویق می‌کند.
او وضعیت باروز را از لحاظ فنی این‌گونه تشریح کرده بود: ‌جردن هم از لحاظ فنی در سطح بالایی است. او هم قدرت انفجاری خوبی دارد و هم از لحاظ روانی خودش را نسبت به حریفانش برتر می‌داند.
و بالاخره‌ خاطرات گودرزی از باروز: «من از باروز خاطره زیاد دارم. وقتی در فینال مسابقات جهانی 2011 می‌خواستیم با هم مسابقه بدهیم و در صف بودیم به محسن کاوه که در کنار غلامرضا محمدی مربیان ما در تیم ملی بودند، گفتم آقا محسن این 97 کیلوست؟ گفت نه این 74 کیلوست. گفتم پس چرا این‌قدر درشت است؟ بدن او را که دیدم، پر از خال‌کوبی بود. گفتم اینکه دفتر نقاشی است. (می‌خندد). من فکر نمی‌کردم به او ببازم. یک لنگ انداختم ولی 3 امتیاز را به من ندادند و در کشتی هم همین امتیازها و اشتباهات است که نتیجه را مشخص می‌کند. همان هم باعث شد تا داور را 4 سال محروم کردند. چرا که به جای اینکه 3 امتیاز به من بدهند، یک امتیاز به جردن دادند و او قهرمان شد. در کل جردن ایران و کشتی‌گیران ایرانی و تماشاگران ما را خیلی دوست دارد. الان هم که در بحث کرونا پیام داد و قبلاً هم پست‌هایی گذاشته بود که ایران نباید توسط امریکا تحریم شود.»

همراهی با اعتراضات در آمریکا
چند ماه پیش بود که در پی اقدام مأمور سفیدپوست پلیس آمریکا در قتل جورج فلوید یکی از سیاه‌پوستان این کشور، موج گسترده‌ای از اعتراضات ایالات مختلف آمریکا را فراگرفت و بسیاری از مردم این کشور با حضور در اعتراضات خیابانی نسبت به تبعیض نژادی در آمریکا تظاهرات کردند.
به گزارش تابناک ورزشی، با شدت گرفتن اعتراضات در آمریکا که واکنش پلیس و نیرو‌های امنیتی این کشور را نیز در پی داشت، جردن باروز چهره سیه‌چرده کشتی آمریکا با انتشار تصویری به رنگ سیاه از این روز به عنوان سه‌شنبه سیاه نام برد.
باروز چند روز پیش از انتشار این تصویر و پس از قتل فلوید توسط پلیس آمریکا که باعث جریحه‌دار شدن احساسات مردم آمریکا و مخصوصاً سیاه‌پوستان این کشور شده بود، با انتشار یک پست در اینستاگرام با اشاره به تبعیض در قبال سیاه‌پوستان آمریکایی در بخشی از متن خود نوشت: شرم بر شما باد، عجیب است که پس از سال‌ها هنوز هم کمتر از انسان تلقی می‌شویم.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادبیات

هفته نامه آوای کرمانشاه

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور