آخرین عناوین

هزار و یک شب

آوای کرمانشاه، معین شرفایی: قصه‌های هزار و یک شب از گذشته‌های دور تا به امروز در حال خوانده شدن است و نه‌تنها در کشور ایران بلکه در ادبیات کشورهای غربی بسیار حائز اهمیت است و نویسنده‌های بسیاری با تأثیر از قصه‌های این کتاب از لحاظ (فرم) و (محتوا) رمان‌ها و داستان‌های بسیاری را نگاشته‌اند و به‌گونه‌ای که قصه‌های هزار و یک شب به حالت یک کتاب مرجع چراغ روشنی شده است برای نوشتن یک اثر موفق. با این حال در این یادداشت قصه ابتدایی از کتاب هزار و یک شب را از جنبه داستانی بررسی کرده و به این موضوع پرداخته‌ام که اصولاً قصه چه نقشی در زندگی ما دارد؟ در چند شماره گذشته هفته‌نامه آوای کرمانشاه نگاهی کوتاه به نوع قصه گفتن و قصه‌پردازی داشته‌ام و در این شماره قصد دارم با تمرکز به یک منبع معتبر این موضوع (قصه بنیان زندگی) را بسط دهم.
قبل از پرداختن به بحث قصه و هزار و یک شب، لازم است چند نکته در مورد کتاب هزار و یک شب بیان کنم. نویسنده این کتاب (هزار و یک شب) مشخص نیست، یعنی احتمال دارد به غیر از یک نفر این کتاب را نگاشته باشند یا ممکن است در طی چندین سال قصه‌هایی بدان اضافه یا کم یا حتی تغییر پیدا کرده باشد، با این حال نسخه موجود از کتاب هزار و یک شب در ادبیات فارسی با ترجمه روان آقای عبدالطیف طسوجی موجود می‌باشد، هزار و یک شب (الف لیله و لیله) داستانی به نقل از پادشاهی، با عنوان شهریار (پادشاه) و روایتگر آن شهرزاد (دختر وزیر) است. اکثر ماجراهای آن در بغداد و ایران می‌گذرد و داستان‌های آن را از ریشه ایرانی و برگردانی از «هزارافسان» دانسته‌اند.
داستان هزار و یک شب از جایی شروع می‌شود که دو برادر به اسم (شاه زمان) و (شهرباز یا شهریار) پادشاه دو ملک هستند، این دو برادر که بسیار همدیگر را دوست دارند یک روز شاه زمان تصمیم می‌گیرد به ملک برادرش شهرباز سفر کند بعد از آنکه به قصر او می‌رسد، متوجه می‌شود در نبود برادر او، زن برادرش به شهریار خیانت کرده است، در دم شاه زمان زن شهرباز را می‌کشد. بعد از آنکه برادرش از این موضوع آگاهی پیدا می‌کند سخت ناراحت می‌شود و هر دو برادر تصمیم‌های عجیبی می‌گیرند، شاه زمان تجرد را پیشه می‌کند اما شهرباز برای انتقام از وجود زن هر روز یک زن را به عقد خود در می‌آورد و شب او را می‌کشد، تصمیمی که مسیر زندگی بسیاری از اهالی آن سرزمین را تغییر می‌دهد.
این موضوع به جایی رسید که دیگر مردمان آن سرزمین از وضعیتی که برای دخترانشان پیش آمده بود ناراضی بودند تا اینکه خانواده‌هایی که دختردار بودند از آن سرزمین گریختند و هیچ دختری دیگر نماند، شهرباز که به خون دختران و زنان تشنه شده بود از وزیر خود همی خواست که دختری را برای همسری برگزیند، وزیر بی‌نوا که خود دو دختر به نام شهرزاد و دنیا زاد داشت ناچار این موضوع را با آن‌ها مطرح کرد و حتی وزیر تصمیم گرفت در مقابل پادشاه بی ایستد و کشته شود اما شهرزاد که دختر عاقل‌تری بود، تصمیم گرفت که این کار (ازدواج با شهرباز) را قبول کند و نقشه‌ای که کشیده بود را نیز با پدر و خواهرش دنیازاد بیان کرد.
شهرزاد و شهرباز ازدواج می‌کنند و پس از آنکه شب فرا می‌رسد و مثل چند سال گذشته شهرباز قصد کشتن (شهرزاد) را می‌کند، شهرزاد در همان هنگام خواسته‌ای را با شهرباز مطرح می‌کند که اگر امکان دارد خواهرم را قبل از مرگ ببینم، دنیا زاد را به دربار فرامی‌خوانند و همین که دنیازاد به نزد شهرباز و شهرزاد می‌رسد، می‌گوید که دیروقت است و از شدت خواب جان در بدن نداریم و از شهرزاد خواهش می‌کند که یکی از آن قصه‌های زیبایت را برای ما تعریف کن!
شهرباز که این موضوع را می‌شنود کنجکاو می‌شود که آن قصه چیست؟ و به نوعی حواسش از به قتل رساندن شهرزاد پرت می‌شود و به دو خواهر قول می‌دهد که اگر قصه را تعریف کند بلایی سر شهرزاد نخواهد آورد و در همین هنگام شهرزاد شروع می‌کند به تعریف قصه و هر شب قصه‌ای را ناتمام می‌گذارد تا شهرباز کنجکاو شنیدن برای شب‌های بعد شود و این ترفند تعریف قصه سبب می‌شود که شهرزاد هزار و یک شب جان خود و خواهرش را از گزند شمشیر شهرباز حفظ کند.
اولین نکته‌ای که از قسمت ابتدایی این کتاب مشخص است، قرابت معنایی آن با شاهنامه است و پیداست که خود هزار و یک شب به تنهایی یک کتاب مستقل نیست و از کتاب‌های دیگر مثل شاهنامه تأثیر گرفته است، مثلاً در شاهنامه، ضحاک بعد از آنکه خوالیگر (آشپز) بوسه بر شانه‌های ضحاک میزند و دو مار از شانه‌های او رشد می‌کند، طبیبی که خود شیطان است و تنها راه درمان را خوراندن مغز آدم‌های جوان می‌داند. مثل کتاب هزار و یک شب دقیقاً این اتفاق به شکل دیگر آن رخ می‌دهد که شهرباز دختران را می‌کشد به علت اینکه زنش به او خیانت کرده بود.
راهکاری که در کتاب هزار و یک شب برای زنده ماندن شهرزاد و دنیازاد ارائه می‌شود، تعریف قصه است و اینکه قصه می‌تواند جان آدمیزاد را نجات دهد چه بسا که هزار و یک شب نیز به طول بی انجامد. ماهیت قصه گفتن در داستان‌های بعدی هزار و یک شب مشخص می‌شود اینکه قصه می‌تواند حتی مرگ و زندگی را با یکدیگر جابه‌جا کند. این قدرت قصه است که می‌تواند احساسات را تحت تأثیر خودش قرار بدهد و این حس مشترک از بابت شنیدن قصه و تأثیر آن بر زندگی در ماهیت تمام انسان‌ها نهفته است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادبیات

هفته نامه آوای کرمانشاه

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور