آخرین عناوین

هفته پرحاشیه خبری برای کرمانشاه رقم خورد؛ از جنجال زورگیری خشن تا هنجارشکنی در تکیه معاون

آوای کرمانشاه: طی چند روز گذشته کرمانشاه به صدر اخبار رسانه‌های داخلی و خارجی رفت. سر زبان افتادن نام کرمانشاه، به دلیل وقوع سه اتفاق متفاوت بود. اتفاق اول بسیار غم‌انگیز و ناراحت‌کننده بود؛ فیلمی از حمله 2 سارق به یک خانم در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست شد که در آن سارقین در محله فرهنگیان فاز یک، با خشونتی غیرقابل‌باور، کیف‌دستی خانم را به سرقت برده و در پایان نیز او را به شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند. رفتار خشن و غیرانسانی سارقان در این ویدئو که گویا توسط دوربین‌های مداربسته یکی از منازل آن محله ضبط‌شده بود، باعث جریحه‌دار شدن احساسات مردم شد و همین کافی بود که مردم از مسئولان نظامی و امنیتی بخواهند که سریعاً به ماجرا ورود کرده و عاملان این زورگیری خشن را شناسایی و دستگیر کنند.

عاملان زورگیری از بانوی کرمانشاهی تحت تعقیب پلیس قرار دارند
پس از این اتفاق، پلیس کرمانشاه به موضوع واکنش نشان داد. معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه از تحت تعقیب قرار گرفتن عاملان زورگیری و سرقت خشن از بانوی کرمانشاهی خبر داد.
سرهنگ محمدرضا آمویی خاطرنشان کرد: بلافاصله پس از وقوع این اتفاق و اطلاع پلیس، شناسایی و دستگیری ۲ فرد زورگیر در دستور کار مأموران انتظامی قرار گرفت و نتیجه اقدامات در اسرع وقت به اطلاع عموم مردم خواهد رسید.
معاون اجتماعی پلیس کرمانشاه در ادامه با اشاره به حساسیت موضوع، از دستور سردار جاویدان فرمانده انتظامی استان برای دستگیری هرچه سریع‌تر زورگیران خشن خبر داد و گفت: همه اقدامات لازم برای شناسایی و دستگیری آن‌ها در حال انجام است.
وی، امنیت مردم را خط قرمز پلیس عنوان کرد و گفت: هرکسی از این خط قرمز عبور کند با واکنش سریع و قاطعانه پلیس مواجه شده و قطعاً به سزای عمل خود خواهد رسید.
سرهنگ آمویی با تأکید بر اینکه کرمانشاه جای افراد شرور نیست و برخوردهای لازم و برابر قانون با آن‌ها به عمل خواهد آمد، گفت: بسیاری از آن‌ها به این نتیجه و باور نیز رسیده‌اند که دیر یا زود در چنگال قانون گرفتار و نتیجه عمل مجرمانه خود را خواهند دید.

اشد مجازات در انتظار عاملان زورگیری اخیر در کرمانشاه است
پس از موضع‌گیری پلیس، دادستان کرمانشاه نیز نسبت به این اتفاق واکنش نشان داد و در گفت‌وگویی اعلام کرد، اشد مجازات در انتظار عاملان زورگیری اخیر در کرمانشاه است.
شهرام کرمی با اشاره به انتشار فیلم زورگیری خشن در فضای مجازی گفت: با توجه به اینکه این حادثه جریحه‌دارشدن احساسات مردم را به دنبال داشته و احساس ناامنی بین مردم را گسترش می‌دهد، در این راستا به ضابطین دستگاه قضایی استان تأکید کردیم نسبت به شناسایی و دستگیری عاملان اقدام کنند.
وی اظهار داشت: در این حادثه اسفبار ۲ جوان بزهکار سد راه بانویی کرمانشاهی شده و ضمن تهدید با سلاح و ایجاد رعب و وحشت به ضرب و شتم و ربودن اموال او اقدام کردند.
کرمی متذکر شد: بر اساس آخرین گزارش‌ها، ضابطین دستگاه قضایی پیگیری‌های گسترده‌ای را به منظور شناسایی و دستگیری هرچه سریع‌تر این بزهکاران در دستور کار قرار داده‌اند.
دادستان کرمانشاه با تأکید بر اینکه اشد مجازات در انتظار این سارقین خواهد بود، اعلام کرد: اجازه نمی‌دهیم در شهری که مردم ایران آن را با صفت پهلوانی و جوانمردی می‌شناسند، چنین اتفاقاتی رخ دهد و امنیت و آبروی مردمش این‌گونه به خطر بیفتد.
به هر حال، ماجرا همچنان پایان نیافته و طبق و عده مسئولان قضایی و انتظامی کرمانشاه، اقدامات لازم برای شناسایی و دستگیری سارقین در حال انجام است.

ماجرای دوم؛ مانکن‌های زنده
و اما ماجرای دوم که همچنان نام کرمانشاه را در صدر اخبار حفظ کرد! مغازه‌ای در یکی از محله‌های کرمانشاه برای تبلیغ بوتیک خود از مانکن‌های خانم زنده استفاده کرده بود و با انتشار ویدئو تبلیغی خود در فضای مجازی، غوغایی به پا کرد. این اتفاق نیز از سوی مردم واکنش‌هایی در پی داشت که باعث شد دستگاه قضایی و انتظامی به ماجرا ورود کنند.

واکنش دادستان به ماجرای مانکن‌های زنده
دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه نسبت به استفاده از مانکن‌های زنده خانم در ویترین مغازه‌ای و تبلیغات یک مدلینگ زن بی‌حجاب در یکی از بناهای تاریخی استان واکنش نشان داد.
شهرام کرمی با اشاره به انتشار عکس‌هایی در فضای مجازی که در آن مغازه‌ای در کرمانشاه از مانکن‌های زنده خانم برای تبلیغات خود استفاده کرده، اظهار کرد: متأسفانه در تصاویر منتشر شده یک مغازه عرضه لباس در یکی از پاساژهای کرمانشاه از زنان بدون حجاب اسلامی برای تبلیغات و کسب درآمد بیشتر به شکل مانکن‌های زنده پشت ویترین استفاده کرده است.
وی اضافه کرد: همچنین این مغازه در اقدامی دیگر داخل محوطه یکی از بناهای تاریخی استان که نزد مردم کرمانشاه اهمیت مذهبی بالایی دارد، با استفاده از یک مدلینگ زن بی‌حجاب تبلیغاتی برای پوشاک خود داشته است.
وی این اقدام را خلاف قوانین، عرف و شرع اسلامی دانست و افزود: این نوع تبلیغات غیراسلامی و غیرانسانی احساسات خانواده‌های شهدا را در استان جریحه‌دار کرد.
دادستان کرمانشاه از دستور برخورد سریع و فوری با این واحد صنفی متخلف خبر داد و اعلام کرد: به ضابطین دستگاه قضایی استان دستور داده‌ایم، سریعاً با این مغازه متخلف برخورد کرده و آن را پلمب کنند.
کرمی همچنین از صدور دستور دستگیری صاحب این مغازه و چند مانکن زنده آن خبر داد.
وی خاطرنشان کرد: در دین مبین اسلام برای زنان جایگاه و ارزش بسیار والایی در نظر گرفته شده و چنین تفکر و فرهنگی نیز در جامعه اسلامی ایران حاکم شده، بنابراین چنین اقداماتی تنزل جایگاه زنان و اقدامی خلاف شئونات اسلامی بوده و با آن برخورد خواهیم کرد.
کرمی با اشاره به اینکه پیش از این نیز چنین حرکات هنجارشکنانه‌ای در چند شهر دیگر ایران دیده شده، ادامه داد: اجازه نخواهیم داد عده‌ای فریب‌خورده، دسیسه‌های دشمنان را برای زیر پا گذاشتن ارزش‌های اسلامی این‌گونه در کشور و کرمانشاه اجرایی کنند.

پلمب بوتیک متخلف
پس از دادستان، رئیس پلیس امنیت عمومی انتظامی استان نیز به موضوع ورود کرده و از پلمب واحد صنفی‌ای خبر داد که اقدام به انتشار تصویر و فیلم‌هایی مبنی بر استفاده از بانوان به‌عنوان مانکن زنده در صفحه اینستاگرام خود کرده بود.
سرهنگ حسن حیدری اظهار داشت: پس از انتشار تصاویر و فیلم یک مغازه در صفحات فضای مجازی که صاحب آن برای جلب‌توجه مردم و مشتریان از مانکن زنده استفاده کرده بود، رسیدگی به موضوع در دستور کار پلیس امنیت عمومی قرار گرفت.
وی ادامه داد: پس از انتشار فیلم و تصاویر این اقدام، مأموران پلیس اداره نظارت بر اماکن عمومی کارهای تحقیقاتی خود را آغاز و موفق به شناسایی این واحد صنفی متخلف در یکی از محلات کرمانشاه شدند.
حیدری تصریح کرد: از آنجایی که اقدام صاحب مغازه با شئونات اخلاقی، فرهنگی و اسلامی مغایرت داشت، مأموران پلیس امنیت عمومی اقدام به پلمب این واحد صنفی کردند.
رئیس پلیس امنیت عمومی خاطرنشان کرد: بدون شک اقدام صاحب مغازه در استفاده از مانکن‌های زنده خانم و انتشار تصاویر آن‌ها در فضای مجازی اقدامی مغایر با اخلاق اسلامی و خلاف شرع تلقی می‌شود.
حیدری با اشاره به اهمیت زیادی که دین مبین اسلام برای بانوان قائل است، گفت: پرونده واحد صنفی متخلف برای سیر مراحل قانونی و صدور حکم لازم به مراجع قضائی ارسال شد.

ماجرای سوم؛ کلیپ مدلینگ در تکیه معاون‌الملک
و اما ماجرای سوم که می‌شود گفت پرحاشیه‌ترین اتفاق روزهای گذشته بود. ساخت کلیپ مدلینگ در تکیه‌ معاون‌الملک کرمانشاه سروصدای زیادی به پا کرد. تکیه معاون برای سال‌های متمادی محل عزاداری مردم کرمانشاه در ایام محرم بوده و از ارج‌وقرب بسیاری بالایی بین مردم شهر کرمانشاه برخوردار است. در کلیپ جنجالی، خانمی در محوطه تکیه معاون کرمانشاه در حال انجام حرکات موزون است.
همان‌طور که گفته شد واکنش‌ها به این موضوع بسیار تند بود. در اولین واکنش‌ها منتقدان در این رابطه میراث فرهنگی کرمانشاه را مقصر دانستند و حتی معتقد بودند که این اقدامات با مجوز میراث فرهنگی انجام شده است. خبرگزاری فارس نیز در این رابطه در گزارشی نوشت: «مسئله نفوذ فرهنگی در کرمانشاه بسیار جدی‌تر از آن چیزی است که مسئولین تصور می‌کنند، استفاده از مانکن‌های زنده، رشد قارچ گونه دفاتر مدلینگ تنها بخشی از کار جریان نفوذ است و اخیراً کلیپی منتشر شده که نشان می‌دهد این جریان بدون هیچ واهمه‌ای یک فیلم مبتذل را در تکیه تاریخی معاون‌الملک که سال‌هاست محل عزاداری امام حسین (ع) است انجام داده است.»
در ادامه گزارش خبرگزاری فارس آمده است: «فیلم‌برداری و عکس‌برداری از چنین مکان‌هایی که ثبت میراث فرهنگی نیز هستند، کار آسانی نیست و همین مسئله سوالات زیادی را ایجاد کرده است که چطور عده‌ای توانسته‌اند بدون هیچ نگرانی اقدام به ضبط تبلیغات مبتذل در یک مکان مذهبی شهر کرمانشاه کنند، چه عواملی برای این کار به آن‌ها کمک کرده و چرا تا به حال نسبت به این اقدام هیچ واکنشی نشان نداده‌اند.»

واکنش میراث فرهنگی
پس از انتشار این کلیپ در فضای مجازی، اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه به آن واکنش نشان داد و با عنوان انتشار ویدئویی نامتعارف در فضای مجازی آن را مربوط به سال ۱۳۹۶ و جعلی دانست.
روابط‌عمومی این اداره‌کل در بیانیه‌ای آورده است: در پی انتشار ویدئویی به دور از شئونات اخلاقی در فضای مجازی که حاوی تصاویر مات و تاریکی از اماکن مذهبی استان در پس‌زمینه است؛ به اطلاع مردم مومن، انقلابی، دلسوز و شهیدپرور استان کرمانشاه می‌رساند؛ هرچند با توجه به حضور مستمر و شبانه‌روزی نیروهای یگان حفاظت در این بنای مذهبی و استفاده از دوربین‌های حفاظتی متعدد در محوطه بنا امکان رخ دادن چنین اتفاقی به‌طورقطع امکان‌پذیر نیست اما بنا به دعوت از صاحب آتلیه مذکور و بررسی کارشناسان این کلیپ به صورت فتوشاپ و در تابستان ۱۳۹۶ تهیه شده است.
در ادامه این بیانیه آمده است: لذا جهت رفع دغدغه علمای محترم، مردم و جوانان مومن و انقلابی استان کرمانشاه بررسی‌های فنی لازم توسط کارشناسان امر و پلیس فتا صورت گرفت و به اتفاق نظر بر مونتاژ بودن تصاویر تأکید گردید. بر این اساس با توجه به جریحه‌دار شدن افکار عمومی، واحد حقوقی این اداره‌کل با جدیت تمام پیگیری قضایی تا شناسایی و برخورد قانونی با مسببین امر را در دستور کار خود قرار خواهد داد.
میراث فرهنگی کرمانشاه در ادامه افزوده است: لازم به ذکر است جهت عکاسی و تصویربرداری از تمام بناها و محوطه‌های تاریخی توسط درخواست‌کنندگان بر اساس قوانین جاری بایستی مجوز لازمه را از اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه اخذ نمایند.
در پایان این بیانیه آمده است: همچنین انتشار هرگونه محتوا در فضای مجازی مسئولیت حقوقی برای ناشر در پی دارد که متأسفانه برخی رسانه‌ها و کاربران بدون توجه به صحت یا کذب بودن موضوع، چنین ویدئویی را در شبکه‌های اجتماعی انتشار دادند و بر اساس ماده ۱۸ قانون جرائم رایانه‌ای، نشر اکاذیب و یا شایعه در فضای مجازی و با استفاده از داده‌های رایانه‌ای جرم تلقی شده و قابل‌تعقیب و مجازات است.

پاسخ به جوابیه میراث فرهنگی
گویا جوابیه میراث فرهنگی، افکار عمومی را قانع نکرده است. چرا که در جوابیه میراث به چند موضوع اشاره شده که هرکدام از این موارد می‌تواند ادعاهای مسئولان میراث فرهنگی را نقض کند. آن‌ها در ابتدا مدعی شده‌اند این کلیپ مونتاژ است و در لوکیشن تکیه معاون‌الملک ساخته نشده؛ که بسیاری از متخصصان حوزه فیلم و کارگردانی در این رابطه موضع گرفته‌اند و تصاویر را با توجه به نماهای بسته‌ای که گرفته شده است ماحصل دستپاچگی تیم تصویربرداری دانسته که فقط خواسته‌اند سریعاً کار تصویربرداری را انجام دهند.
در همین رابطه خبرگزاری فارس نوشت: « این ادعا در حالی مطرح می‌شود که این فیلم توسط چند کارشناس خبره حوزه سینما و تولید ویدئو بررسی شد و همگی ادعای میراث فرهنگی مبنی بر مونتاژ این فیلم را قویاً تکذیب کردند. در همین خصوص، «جواد موحد» کارشناس حوزه سینما که در کارنامه خود مشارکت در ساخت چند فیلم تلویزیونی و سینمایی را دارد، اظهار داشت: این فیلم در لوکیشن تکیه معاون‌الملک فیلم‌برداری شده و نمی‌تواند مونتاژ باشد.
وی در خصوص عکس‌های منتشر شده نیز، گفت: تصاویر هم فتوشاپ نیست و نوع کادر، نور و سایر فاکتورها همگی اصالت عکس در لوکیشن معاون‌الملک را تائید می‌کند.
در ادامه گزارش خبرگزاری فارس آمده است: «به نظر می‌رسد این موضوع گیری میراث برای سبک کردن ماجرا و نوعی ارائه آدرس غلط هست. چند کارشناس دیگر هم در خصوص اصالت فیلم صحبت کرده و آن را تائید می‌کنند، از این رو به نظر می‌رسد استفاده از مدل زنده، رشد قارچ گونه دفاتر مدلینگ و از همه مهم‌تر تهیه و ضبط فیلم مبتذل در یک مکان کاملاً مذهبی اقدامی در راستای نفوذ فرهنگی باشد که می‌توان آن را در راستای اقدامات فرهنگی صهیونیست‌ها تحلیل نمود.»
اما مورد بعدی که می‌توان از آن به عنوان مورد نقض یاد کرد، آدرسی است که مسئولان میراث فرهنگی در رابطه با ساخت کلیپ داده‌اند؛ آن‌ها در بیانیه خود ابتدا کلیپ را جعلی معرفی کرده، اما در ادامه نوشته‌اند که کلیپ در سال 96 ساخته شده است. سال 96 یعنی زمان مدیریت جلیل بالایی در میراث فرهنگی استان کرمانشاه. اما این پایان کار نبود؛ همین موارد ضدونقیض در بیانیه میراث فرهنگی باعث شد حساسیت نسبت به موضوع بیشتر شود.

پاسخ جلیل بالایی به ادعای میراث فرهنگی
جلیل بالایی که اکنون مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه است، سال 96 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کرمانشاه بود، یعنی همان سالی که مدیران کنونی میراث فرهنگی مدعی‌اند کلیپ تکیه معاون در آن زمان ساخته شده است؛ کلیپی که همین مسئولان کنونی میراث فرهنگی در ابتدا گفته بودند مونتاژ جعلی است. به هر حال، جلیل بالایی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در واکنش به ادعای مطرح شده از سوی میراث فرهنگی مبنی بر ساخت کلیپ مبتذل در دوره مدیریت وی، گفت: به صراحت عرض می‌کنم که این فیلم در زمان مدیریت بنده ساخته نشده است و بیان این مطلب که فیلم مذکور مربوط به سال ٩۶ است فقط یک مسئله انحرافی در اصل ماجراست.
وی افزود: ادعا شده که این فیلم بر اساس فتوشاپ تدوین شده، لذا اگر این واقعیت داشته باشد باید مستندات آن ارائه شود.
مدیرکل سابق میراث فرهنگی استان کرمانشاه تصریح کرد: اینکه این فیلم مربوط به چه سالی است و آیا فتوشاپ هست یا خیر، اصل ماجرا را تغییر نمی‌دهد، یک اتفاق در کرمانشاه رخ داده لذا دستگاه قضایی باید بررسی کند.
بالایی ادامه داد: اگر این فیلم مربوط به سال ٩۶ است چرا اکنون منتشر شده است؟ بنده صراحتاً تکذیب می‌کنم که مربوط به سال ٩۶ است چراکه تکیه معاون‌الملک کرمانشاه تنها تکیه‌ای است که مدیر، پرسنل و یگان حفاظت ثابت دارد و اگر این اتفاق در سال ٩۶ رخ داده است، چرا آن‌زمان حتی یک گزارش، یک خبر، یک انتقاد صورت نگرفت؟
وی تأکید کرد: به نظر می‌رسد آن آتلیه برای پاک کردن صورت‌مسئله و فرار از ماجرا مدعی شده است که این فیلم مربوط به سال ٩۶ و به‌صورت فتوشاپ ساخته شده است که البته پلیس فتا و دستگاه قضایی باید رسیدگی کند.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمانشاه در پایان گفت: درست بود بجای بیان مطالب انحرافی، واقعیت رخ داده را قبول می‌کردند و در جهت برخورد با آن حرکت می‌کردند که متأسفانه این‌چنین نشد، رخ دادن این اتفاق چه در زمان مدیریت بنده که البته صورت نگرفته است، و چه در زمان مدیریت کنونی محکوم است و ان‌شاءالله با پیگیری دستگاه قضایی تمام زوایای آن مشخص خواهد شد.

تأکید مسئولان بر روشن شدن ماجرا
پیش از صحبت‌های جلیل بالایی در رابطه با کلیپ جنجالی تکیه معاون‌الملک، مسئولان استان نیز خواستار روشن شدن ابعاد ماجرا و برخورد با مسببین آن شده بودند.

امام‌جمعه کرمانشاه: باید با ساختارشکنان فرهنگی برخورد شود
نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه کرمانشاه در واکنش به این موضوع گفت: باید با ساختارشکنان فرهنگی برخورد قاطع شود و فعالیت آن‌ها متوقف شود.
آیت‌الله مصطفی علما بر ضرورت برخورد قاطع با ساختارشکنان و هنجارگریزان تأکید کرد.
امام‌جمعه کرمانشاه گفت: مکان مقدسی همچون تکیه معاون‌الملک که از دیرباز مرکز نوحه‌خوانی، سینه‌زنی و روضه حضرت سیدالشهدا (ع) بوده است نباید مورد سوءاستفاده افرادی معلوم‌الحال قرار گیرد و حرمت آن مکان شکسته شود.
نماینده ولی‌فقیه در استان کرمانشاه تصریح کرد: از تمامی مسئولان استان، اعم از دادستانی، نیروی انتظامی و میراث فرهنگی می‌خواهم، قویاً در اولین فرصت به این موضوع رسیدگی و به شدت جلو این کارهای ضد فرهنگی را بگیرند.

استاندار کرمانشاه: حفظ حرمت تکایا و بقاع متبرکه تکلیفی شرعی است
استاندار کرمانشاه نیز در یادداشتی که در پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری منتشر شد، نوشته است: مردم مومن، ولایتمدار و انقلابی استان کرمانشاه سالیان متمادی است که افتخار میزبانی از زوار حسینی و زائران کوی عشق را دارند. کرمانشاه قدمگاه زائران اباعبدالله‌الحسین (ع) است و این افتخار در تاریخ به نام این دیار ثبت شده است.
هوشنگ بازوند افزود: صدای عزاداران، دلدادگان و عاشقان سرور و سالار شهیدان و نوای محرم در تکایا، مساجد و حسینیه‌های دروازه اصلی کربلا همواره طنین‌انداز و تکرار شده است. وجود تکیه تاریخی معاون‌الملک که امسال نیز در ایام محرم میزبان کرمانشاهیان و عاشقان اباعبدالله حسین (ع) بود، بیانگر ارادت قلبی عمیق مردمان این دیار به سالار شهیدان است که با توجه به تاریخچه کهن آن بسیار ارزشمند است.
استاندار کرمانشاه در ادامه گفت: اما انتشار کلیپی در شبکه‌های اجتماعی با تصاویری از این بنای ایرانی اسلامی که حاوی رفتاری غیرمتعارف، خلاف شرع، عرف و عفت بود سبب جریحه‌دار شدن افکار عمومی و مردم مومن استان شد که دیروز صبح دستور پیگیری موضوع صادر شد و اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان شکایتی علیه خاطیان به دادستانی و دستگاه قضایی ارائه کرده است و فارغ از اینکه این ویدئو در چه سالی ساخته شده و یا تصاویر به چه صورت استفاده‌شده است، درخواست برخورد شدید و قانونی با مسببان و خاطیان این حرکت هنجارشکنانه و خارج از عرف ارائه شده است و موضوع با جدیت پیگیری می‌شود.
بازوند اظهار داشت: حفظ حرمت تکایا و بقاع متبرکه تکلیفی شرعی است، زیرا تکایا به عنوان اصلی‌ترین مکان برای برگزاری آیین‌های ملی و مذهبی نقش مهمی در تجلی احساسات مذهبی مردمان این دیار دارند و بر معنویت مذهبی استانی که میزبان زائرین و عاشقان حسینی است، افزوده است و بر این اساس موضوع به جدیت پیگیری خواهد شد.

رئیس‌کل دادگستری: با قاطعیت با مسببان این قبح‌شکنی برخورد می‌شود
روابط‌عمومی دادگستری کرمانشاه نیز با انتشار مطلبی از واکنش رئیس‌کل دادگستری استان خبر داد. در این مطلب آمده است: پخش یک کلیپ مبتذل که در فضای تکیه معاون‌الملک ساخته شده سبب ناراحتی عموم مردم کرمانشاه شد که این کلیپ واکنش رئیس‌کل دادگستری استان را به همراه داشت.
دکتر توسلی‌زاده گفت: دستگاه قضایی با قاطعیت با مسببان ساخت کلیپ مبتذل در تکیه معاون‌الملک کرمانشاه برخورد خواهد کرد.
رئیس‌کل دادگستری اظهار داشت: دستگاه قضایی با قاطعیت با مسببان این قبح شکنی برخورد خواهد کرد.
وی با اشاره به برپایی روضه سیدالشهدا در این مکان فرهنگی افزود: دستگاه امام حسین (ع) و اهانت به مقدسات و اماکن مذهبی از خطوط قرمز شرع مقدس اسلام است و کسی حق عبور از این خط قرمز را ندارد.
توسلی‌زاده خاطرنشان کرد: دستگاه قضا به‌هیچ‌وجه با کسانی که بخواهند به هر بهانه‌ای خدشه‌ای بر باورهای دینی مردم وارد کنند مماشات نخواهد کرد و به‌طور قاطع و ویژه با این پرونده برخورد خواهد کرد.
وی تصریح کرد: در موضوع نفوذ و شبیخون فرهنگی دشمن که مقابله با آن از منویات مقام معظم رهبری و رئیس دستگاه قضاست با هیچ فردی تعارف نداریم و قاطعانه با آمران و‌ مجریان ناهنجاری‌های مذهبی و اجتماعی برخورد خواهیم کرد.

تکیه معاون‌الملک و اهمیت مذهبی آن
تکیه معاون‌الملک از جمله آثار زیبا و باشکوه است که از دوره قاجاریه در کرمانشاه به یادگار مانده است. این بنای تاریخی در بافت قدیم شهر کرمانشاه در محله آبشوران قدیم و در خیابان شهید «حداد عادل» واقع شده است. این اثر در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۹۴۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این مکان به دلیل زیبایی خاصی که دارد همچون بسیاری از مکان‌های گردشگری تبدیل به محلی برای عکاسی و فیلم‌برداری شده است. اما ویدئویی که اخیراً در این مکان ضبط و منتشر شده سروصدای زیادی به پا کرده است.
با این حال اهمیت بیشتر تکیه معاون‌الملک برای برگزاری مراسم‌ مذهبی به‌ویژه در ایام محرم در آن است. به همین دلیل تکیه معاون‌الملک اهمیت ویژه‌ای برای جامعه مذهبی کرمانشاه دارد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادبیات

هفته نامه آوای کرمانشاه

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور