آخرین عناوین

کرونای عزا و عروسی!

آوای کرمانشاه: «از دیروز تا امروز بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، (…) بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که (…) نفر از آن‌ها بستری شدند.» این جمله احتمالاً بعدها و پس از پایان نامعلوم کرونا، اسباب طنز شود و تکیه‌کلامی برای یادآوری این روزهای سخت.
روزگاری هر روز آن را از زبان جهانپور می‌شنیدیم و این روزها خانمی با نام سیماسادات لاری، با عددهایش این جمله را کامل می‌کند.
البته در چند هفته اخیر یک نکته در سخنان سخنگوی وزارت بهداشت بود که برای کرمانشاهیان اهمیت مضاعف داشت. کرمانشاه در وضعیت قرمز کرونا قرار داشت. انگار ناف کرمانشاه را با این وضعیت‌های بد و صدرنشینی در «منفی‌جات!» بریده‌اند. تا همین چند روز پیش هم جزو کانون‌های بحران بیماری کرونا در کشور بودیم. اما همکاری عمومی مردم استان باعث شده که در چند روز اخیر، لاری نامی از کرمانشاه نبرد. نه فقط در استان‌های در وضعیت قرمز که حتی نامی هم از کرمانشاه در استان‌های با وضعیت زرد یا هشدار نیست.
با این حال به سادگی می‌توانیم برگردیم به وضعیت قرمز. همان‌طور که حدود یک ماه پیش با دست‌کم گرفتن این بیماری و کاستن از سطح مراقبت‌های بهداشتی افتادیم در وضعیت خطرناک شیوع بیماری در استان. اگر همین روند یک ماه اخیر همیشه جلوی ذهنمان باشد و به یاد بیاوریم که چقدر از هم استانی‌ها و همشهریان و دوستان و آشنایانمان در همین مدت کوتاه کلی از بابت ابتلای به این بیماری دچار آسیب و مشکل شدند آنگاه حتماً همین سطح بالای مسئولیت‌پذیری را دنبال خواهیم کرد. واقعیت این است که اگر سطح مراقبت‌های بهداشتی در استان پایین بیاید مثلاً مردم دیگر کمتر از ماسک استفاده کنند آنگاه معلوم نیست با اوج‌گیری دوباره بیماری در استان این بار تبعات جبران‌ناپذیر ابتلای به این بیماری دامن چند تن از نزدیکان و اعضای خانواده خودمان را بگیرد.
کرونا مانند ضرب‌المثل مرغ عزا و عروسی، همه‌جا حاضر و آماده است. مراقب باشیم.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ادبیات

هفته نامه آوای کرمانشاه

خوش آمدید

ورود

ثبت نام

بازیابی رمز عبور